ITPP1/443-235/08/DM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-235/08/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 6 marca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia własności zajmowanych lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 20 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia własności zajmowanych lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W zasobach mieszkaniowych Spółdzielni istnieje budynek nieodpłatnie przekazany przez spółkę prawa handlowego, która przed jego przekazaniem była przedsiębiorstwem państwowym. Przekazanie budynku nie nastąpiło w trybie ustawy z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 119, poz. 567 z późn. zm.). Uzyskanie przez Spółdzielnię budynku nastąpiło w formie umowy darowizny, zawartej w dniu 22 grudnia 1998 r. w formie aktu notarialnego, gdyż wówczas zbywający był spółką prawa handlowego (spółka akcyjna, w której Skarb Państwa nie posiadał akcji). W umowie darowizny Spółdzielnia zobowiązała się do zapewnienia dotychczasowym najemcom lokali mieszkalnych ich dalszego użytkowania w oparciu o umowy najmu oraz do umożliwienia wykupu mieszkań na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W związku z uchyleniem art. 17#185; ust. 1-5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), w miejsce własnościowego prawa do lokalu Spółdzielnia przeniesie na dotychczasowego najemcę własność lokalu na zasadach określonych w umowie darowizny, tj. po uprzednim wniesieniu wkładu budowlanego w wysokości 300 zł za 1 m 2 w formie jednorazowej wpłaty powiększonej o roczne wskaźniki inflacji. Uprawnienie najemców nie zostało ograniczone żadnym czasookresem. Umowa przeniesienia własności lokalu nie będzie zawarta na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność przeniesienia własności będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym dojdzie do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, jednakże czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Jak stanowi art. 2 pkt 14 ww. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, jak również opis zdarzenia przyszłego zaprezentowany we wniosku, jak i piśmie stanowiącym jego uzasadnienie, z którego wynika, iż najemcy lokali spółdzielczych, po uprzednim wniesieniu wkładu budowlanego, nabędą własność zajmowanych lokali mieszkalnych, wskazać należy, iż ww. czynność stanowi dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług korzystającą ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie wskazanego przez Wnioskodawcę art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, nie zaś art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl