ITPP1/443-233/08/MS - Czy szkole przysługuje zwolnienie od podatku od podatku od towarów i usług w zakresie wydawanych uczniom i pracownikom posiłków złożonych z obiadów i dodatkowo bułek z herbatą?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-233/08/MS Czy szkole przysługuje zwolnienie od podatku od podatku od towarów i usług w zakresie wydawanych uczniom i pracownikom posiłków złożonych z obiadów i dodatkowo bułek z herbatą?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 6 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług stołówki szkolnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia przedmiotowego usług stołówki szkolnej.

W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W skład "Z" wchodzi: Gimnazjum, Samorządowe Przedszkole i Szkoła Podstawowa. Prowadzone są dwie stołówki: szkolna i przedszkolna, z których korzystają uczniowie, grupa przedszkolna i pracownicy "Z". Obiady dla uczniów opłacane są przez ich rodziców. Dla dzieci spełniających określone kryterium dochodowe obiady finansuje "O", zaś pracownicy sami opłacają posiłki.

Obiady przygotowują pracownicy zatrudnieni w "Z". W stołówce szkolnej wydawane są również bułki z herbatą. "Z" jest jednostką budżetową i podatnikiem podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 30 maja 2008 r. Jednostka wskazała, iż prowadzenie opisanych stołówek mieści się w grupowaniu PKWiU 80 "usługi w zakresie edukacji", co zostało potwierdzone przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi pismem z dnia 30 listopada 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje zwolnienie od podatku od podatku od towarów i usług w zakresie:

*

wydawanych posiłków uczniom i pracownikom "Z" złożonych z obiadów i dodatkowo bułek z herbatą, za które odpłatność ponoszą uczniowie i pracownicy oraz obiadów finansowanych przez "O"?

Zdaniem Wnioskodawcy prowadzenie stołówki przez Szkołę dla uczniów, pracowników i przedszkolaków, jako ściśle związane z działalnością placówki sklasyfikowane w dziale PKWiU 80 jako "usługi w zakresie edukacji" - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług korzysta ze zwolnienia od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie opisanej ustawy.

Należy zauważyć, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku, w pozycji 7 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 "usługi w zakresie edukacji". Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż usługi stołówki szkolnej w zakresie wydawanych posiłków uczniom, przedszkolakom i pracownikom "Z", za które odpłatność ponoszą uczniowie i pracownicy oraz obiadów finansowanych przez "O", Jednostka zaklasyfikowała w dziale PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji".

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, iż sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej będącej integralną częścią szkoły, na rzecz uczniów, przedszkolaków i pracowników "Z", sklasyfikowana w dziale PKWiU 80 "Usługi w zakresie edukacji", korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 7 załącznika Nr 4 do ustawy).

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowania statystyczne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl