ITPP1/443-231/14/KM - Określenie terminów obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wykonaną usługą reklamową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-231/14/KM Określenie terminów obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wykonaną usługą reklamową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu dokonania odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu dokonania odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (spółka akcyjna) prowadzi działalność w zakresie agencji reklamowej. Jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabywane przez Wnioskodawcę czynności są wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej i są związane z czynnościami opodatkowanymi. Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Deklaracje VAT-7 składane są za okresy miesięczne.

W dniu 19 marca 2014 r. kontrahent wykona dla Wnioskodawcy usługę reklamową, która podlega ogólnemu obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej usługi powstał u wykonawcy w marcu 2014 r. Wnioskodawca zakłada, że fakturę od kontrahenta poświadczającą wykonanie tej usługi otrzyma w sierpniu 2014 r., a płatności za wykonaną usługę reklamową dokona na podstawie otrzymanej faktury.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

* Czy - w związku z późn. zm. od stycznia 2014 r. w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego - Wnioskodawca postąpi prawidłowo dokonując odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykonanej w marcu usługi reklamowej w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę, tj. w sierpniu.

* Czy odliczenia podatku naliczonego będzie mógł również dokonać w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, tj. we wrześniu i październiku.

Zdaniem Wnioskodawcy odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu w marcu usługi reklamowej będzie możliwe w miesiącu otrzymania faktury, tj. w sierpniu 2014 r. oraz w dwóch następnych okresach rozliczeniowych od miesiąca, w którym otrzyma fakturę tj. we wrześniu lub w październiku.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Jednocześnie w art. 86 ust. 10b pkt 1 zamieszczone zostało zastrzeżenie, w myśl którego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Wynika z tego, że odliczenia podatku naliczonego możemy dokonać, jeżeli spełnione są dwa warunki:

1.

powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy

2.

otrzymano fakturę

Skoro w niniejszym przypadku spełnienie tych dwóch warunków łącznie nie jest możliwe, prawo do odliczenia powstanie w okresie, w którym miało miejsce późniejsze zdarzenie. Wnioskodawca nie może bowiem dokonać odliczenia wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę od kontrahenta.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma On prawo do odliczenia podatku VAT w okresie, w którym tę fakturę otrzyma, tj. w sierpniu. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli nie dokonano obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10 można obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Mając na uwadze, że art. 86 ust. 10b nie został uwzględniony w ust. 11 niniejszego artykułu można by uznać, że "możemy odliczyć vat tylko w miesiącu otrzymania faktury", zdaniem Wnioskodawcy jednak prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstanie również w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych liczonych od dnia otrzymania faktury. Reasumując: w przypadku, gdy spółka otrzyma fakturę z "dużym opóźnieniem", prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstanie w miesiącu otrzymania faktury, tj. w sierpniu oraz w dwóch kolejnych miesiącach, tj. we wrześniu lub w październiku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn, zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powołanego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który związany jest wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. przysługuje w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 10b ust. 1, wprowadzonego do ustawy art. 1 pkt 38 lit. e ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z regulacji ust. 11 tego artykułu wynika, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W myśl ustępu 13 powyższego artykułu, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. Wnioskodawca będzie mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę - lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Zatem w opisanych okolicznościach sprawy, w przypadku nabycia usługi reklamowej, w odniesieniu do której obowiązek podatkowy powstał w marcu 2014 r. i wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstanie dopiero w miesiącu otrzymania faktury, tj. w sierpniu 2014 r., a jeżeli Wnioskodawca nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za wrzesień lub październik 2014 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl