ITPP1/443-2/08/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-2/08/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy Miasto Ś., przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 27 grudnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia zapłaconego podatku od towarów i usług z tytułu wykonanego projektu w ramach realizowanej inwestycji pod nazwą "Zagospodarowanie terenu basenu bosmańskiego - budowa bazy rybackiej w Ś.", związanej z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu wykonanego projektu w ramach realizowanej inwestycji pod nazwą "Zagospodarowanie terenu basenu bosmańskiego - budowa bazy rybackiej w Ś."

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina Miasto Ś. realizuje inwestycję pod nazwą "Zagospodarowanie terenu basenu bosmańskiego - budowa bazy rybackiej w Ś.", która jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach sektorowego programu operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" w ramach działania "Rybacka infrastruktura portowa".

We wniosku o dofinansowanie Gmina Miasto Ś. ujęła podatek VAT jako koszty niekwalifikowane, zgodnie z zasadami kwalifikacji, wydatków w ramach sektorowego programu operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" pkt 4, ppkt 1 "Podatek od towarów i usług nie jest kosztem kwalifikowanym, jeżeli beneficjent ma możliwość odzyskania tego podatku".

Po zakończeniu budowy bazy rybackiej, do zadań Gminy Miasto Ś. należeć będzie:

* utrzymanie infra i suprastruktury portowej w należytym stanie technicznym

,

* zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz ochrona mienia

,

* pobieranie opłat za dzierżawę miejsc postojowych kutrów i łodzi oraz boksów magazynowych

,

* świadczenie usług chłodniczych oraz sprzedaż lodu

,

* prowadzenie pełnej ewidencji przychodów i wydatków

.

Jak wynika z pisma z dnia 10 marca 2008 r., realizowana inwestycja będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po zakończeniu zadania inwestycyjnego "Zagospodarowanie terenu Basenu Bosmańskiego - budowa bazy rybackiej w Ś." będzie możliwość odliczenia zapłaconego w trakcie realizacji inwestycji podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, po zakończeniu realizacji, rozliczeniu i oddaniu do eksploatacji zadania pod nazwą: "Zagospodarowanie terenu Basenu Bosmańskiego - budowa bazy rybackiej w Ś." Wnioskodawca będzie miał możliwość zawrzeć umowy cywilnoprawne na dzierżawę między innymi nadbrzeży, wiat i chłodni. Jako podatnik podatku od towarów i usług, będzie mógł dokonać odliczenia podatku zapłaconego w trakcie realizacji inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe oznacza, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego można dokonać, stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11)

W myśl art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina planuje po zakończeniu inwestycji zawarcie umów cywilnoprawnych, między innymi na dzierżawę miejsc postojowych przy nadbrzeżach, dzierżawę boksów, wiat, chłodni. Powyższe wskazuje, iż wystąpi związek realizowanej inwestycji ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny stwierdzić należy, iż o ile zaistnieje związek realizowanej inwestycji ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to w zakresie o jakim mowa w art. 86 ust. 1 przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, o ile nie zachodzą inne wyłączenia określone w art. 88 ustawy. W przypadku gdy Gmina nie skorzysta z prawa do odliczenia w miesiącu, w którym otrzyma fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym, może to uczynić poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej na zasadach określonych w powołanym wyżej art. 86 ust. 13.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl