ITPP1/443-194/08/DM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-194/08/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Członkowie zarządu Spółki z mocy samego powołania (bez zawierania odrębnej umowy), za udział w zarządzie otrzymują wynagrodzenie na zasadach i w wysokości określonej uchwałą Rady Nadzorczej Spółki. Członkowie, w związku z prowadzoną jeszcze odrębnie (od pełnienia funkcji członka zarządu) działalnością gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie korzystającymi ze zwolnienia podmiotowego od podatku. Na otrzymywane od Spółki wynagrodzenie, członkowie zarządu wystawiają faktury, w których występuje podatek należny według stawki 22%. W uzupełnieniu przedmiotowego wniosku Spółka wskazała, iż wydatki poniesione na wynagrodzenie członków zarządu stanowią koszt uzyskania przychodów oraz mają związek ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto podniesiono, iż wobec braku odrębnej umowy zawieranej pomiędzy Spółką a członkiem zarządu, mającej za przedmiot wykonywanie obowiązków członka zarządu Spółki, treść powstałego stosunku prawnego wynika wyłącznie z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności kodeksu spółek handlowych i innych ustaw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w aktualnie obowiązującym stanie prawnym Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych od członków zarządu wystawionych na otrzymywane od spółki za udział w jej zarządzie wynagrodzenie, ustalone mocą uchwały rady nadzorczej Spółki (bez zawierania umowy w tym przedmiocie).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony zawarty w wystawionych przez członków zarządu fakturach VAT z tytułu wynagrodzenia za udział w zarządzie Spółki.

Wnioskodawca podkreśla, iż świadczona przez członków zarządu usługa jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Osoba fizyczna powołana do zarządu i z mocy samego powołania otrzymująca wynagrodzenie jest z tytułu świadczenia tych usług podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje w stosunku do niej zastosowania, gdyż nie jest możliwe prawnie skuteczne jakiekolwiek wyłączenie jej odpowiedzialności wobec osób trzecich za czynności wiążące się z wykonywaniem tych usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Ponadto, w treści art. 88 wskazanej ustawy ustawodawca wskazał czynności, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego oraz przypadki, w których faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

I tak w myśl ust. 1 pkt 2 wskazanego artykułu, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Ponieważ wydatki, o których mowa w złożonym wniosku - wynagrodzenie członków zarządu Spółki za wykonywanie obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz statutu Spółki i uchwał zgromadzeń akcjonariuszy, stanowią - jak wskazuje Spółka - koszt uzyskania przychodu i mają związek z Jej sprzedażą opodatkowaną, podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te wydatki będzie mógł pomniejszać podatek należny, o ile czynności te podlegają u wystawcy faktur opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie wystąpią inne wyłączenia wynikające z treści art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wskazać należy także, iż w udzielonej interpretacji tut. organ nie zajął stanowiska odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń członków zarządu otrzymywanych z tytułu udziału w zarządzie Spółki, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl