ITPP1/443-177B/07/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-177B/07/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego z tytułu dokonania aportu w postaci zabudowanej nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego z tytułu dokonania aportu w postaci zabudowanej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Niezależnie od prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej w zakresie produkcji i handlu wyrobami piekarniczymi planuje Pan działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiotem ma być produkcja i handel spożywczymi wyrobami regionalnymi. Do nowo tworzonej spółki zamierza Pan wnieść aport w postaci zabudowanej nieruchomości nabytej w 1999 r., stanowiącej własność małżeńską, która dotychczas była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Z tytułu nabycia tej nieruchomości nastąpiło obniżenie kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanej przez Pana nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych. W zamian za aport małżonkowie zamierzają objąć udziały w kapitale zakładowym Spółki o takiej samej wartości jak wnoszony aport. Wnoszony aport nie jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do działalności gospodarczej. Nieruchomość podlegała odpisom amortyzacyjnym w prowadzonej działalności gospodarczej (do 2009 r.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie aportem zabudowanej nieruchomości do nowo tworzonej spółki z o.o. spowoduje konieczność korekty podatku naliczonego.

Zdaniem wnioskodawcy w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanej przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie przekazanej w ramach dostawy zwolnionej od podatku (aport rzeczowy), obowiązek skorygowania odliczonego podatku wynika z art. 91 ust. 7 ustawy. Zmiana bowiem przeznaczenia środków trwałych polegająca na wykorzystaniu ich do wykonywania czynności zwolnionej jaką jest wniesienie aportem towarów do spółki prawa handlowego lub cywilnego powoduje zmianę prawa do odliczeń, zatem w przypadku dokonania aportu środków trwałych należy skorygować odliczony podatek na podstawie art. 91 ust. 4 i 5 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, która według art. 2 pkt 22 tej ustawy mieści się w definicji sprzedaży. Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym uznawane jest za sprzedaż. Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) czynność wniesienia aportem, zwolniona jest z podatku VAT.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe w przypadku wniesienia do powstałej spółki w formie aportu środków trwałych, przy nabyciu których został odliczony podatek naliczony, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania odliczonego wcześniej podatku, przy zastosowaniu art. 91 ust. 1 - 5 ustawy z uwzględnieniem zapisu art. 163 ust. 2 tej ustawy, ponieważ czynność wniesienia aportu niepieniężnego zwolniona jest z podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzania Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W stosunku do środków trwałych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. będzie miał zastosowanie art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

Z powyższych regulacji wynika, iż obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego odnosi się do tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte po wejściu w życie nowej ustawy o VAT, a więc po 30 kwietnia 2004 r. Oznacza to, że nie tracą prawa do odliczenia podatku VAT ci podatnicy, którzy aportem do spółki wniosą składniki majątku zakupione przed 1 maja 2004 r.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, nabył Pan w 1999 r. - pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) nieruchomość zabudowaną zaliczoną do środków trwałych i wykorzystywaną do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednocześnie w momencie zakupu wskazanego środka trwałego, odliczył Pan w całości podatek naliczony na podstawie przepisów powołanej powyżej ustawy, obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r.

W tym stanie rzeczy, wnosząc wkład niepieniężny w postaci zabudowanej nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma Pan obowiązku korygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego, przysługującego przy nabyciu tego środka trwałego. W niniejszej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy określone w art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl