ITPP1/443-171/07/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-171/07/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2007 r. (data wpływu 24 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z planowaną likwidacją działalności gospodarczej zamierza Pani przekazać w formie darowizny środki trwałe - budynek wraz z gruntem córkom, które prowadzą działalność w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Budynek wybudowany został w trakcie prowadzonej działalności i w związku z tym skorzystała Pani z prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, gdyż zakupy inwestycyjne służyły sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie w formie darowizny budynku i gruntu będzie powodowało obowiązek korekty podatku naliczonego związanego z zakupami inwestycyjnymi dotyczącymi budowy budynku.

Zdaniem wnioskodawcy przekazanie w formie darowizny środków trwałych nie spowoduje obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego. Według Pani darowizna nie jest czynnością podlegającą podatkowi VAT. Prawo do całkowitego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami inwestycyjnymi wynikało z faktu, że służyły one tylko i wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Ponadto działalność spółki cywilnej córek jest działalnością tylko i wyłącznie opodatkowaną więc nie zmieni się prawo do odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 7 ust. 2 pkt 2 wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w tym wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. W myśl definicji wynikającej z art. 2 pkt 6 ww. ustawy - przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z uwagi na fakt, że przedmiotowa darowizna środków trwałych będzie podlegać opodatkowaniu (gdyż przysługiwało Pani odliczenie podatku VAT) zatem powyższa transakcja nie wywoła skutków w podatku naliczonym poprzez dokonanie jego korekty o której mowa w art. 91 ww. ustawy.

Reasumując, należy uznać, że stanowisko Pani w części nie jest prawidłowe, z uwagi na fakt, że darowizna dokonana przez Panią środków trwałych (budynek wraz z gruntem) na rzecz spółki cywilnej będzie podlegać opodatkowaniu, a to z kolei nie powoduje konieczności korygowania podatku naliczonego tytułem dokonanych nakładów inwestycyjnych, które były przedmiotem odliczenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl