ITPP1/443-169/13/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-169/13/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2013 r. (data wpływu 22 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "..."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 29 grudnia 2010 r. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn. "..." w ramach (...) ze środków (...) Gmina zleciła realizację tego projektu Wnioskodawcy jako samorządowej jednostce budżetowej, powołanej do realizacji zadań w zakresie utrzymania, modernizacji, budowy i ochrony dróg i mostów. W ramach realizowanego przedsięwzięcia przebudowana zostanie ul. (...). Realizacja przedmiotowej inwestycji usprawni komunikacje lokalną i skróci czas przejazdu, podwyższy nośność drogi, zwiększy dostępność do centrum miasta, podwyższy standard życia mieszkańców poprzez tworzenie odpowiednich warunków dla ruchu kołowego oraz zmniejszy oddziaływanie akustyczne i emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Zakres robót tego projektu obejmuje:

1.

rozbiórki (nawierzchnie, chodniki, infrastruktura znajdująca się w granicach nowego pasa drogowego tam gdzie jest to niezbędne),

2.

przebudowę instalacji branżowych: instalacji sanitarnych, elektryki, energetyki, teletechniki, sieci gazowej, innych sieci znajdujących się w obecnym pasie drogowym,

3.

roboty drogowe: roboty ziemne, nawierzchniowe (jezdnie, ścieżki rowerowe, chodniki, ciągi pieszo-jezdne), umieszczenie oznakowania pionowego i poziomego organizacji ruchu, ustawienie wiat przystankowych, budowa sygnalizacji, budowa urządzeń technicznych (barierki, ekrany akustyczne, itp.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma możliwość prawną do odzyskania podatku w związku z realizacją projektu pn. " (...)" na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie obowiązujących przepisów, nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. " (...)", ponieważ zgodnie z art. 86 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl