ITPP1/443-1558a/12/KM - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynajmu lokalu mieszkalnego oraz powstanie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tego lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1558a/12/KM Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynajmu lokalu mieszkalnego oraz powstanie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tego lokalu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.) uzupełnionym w dniu 7 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i ewentualnego zwrotu podatku z tytułu zakupu apartamentu na wynajem oraz uznania prowadzonego wynajmu za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2012 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 7 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i ewentualnego zwrotu podatku z tytułu zakupu apartamentu na wynajem oraz uznania prowadzonego wynajmu za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pan wynajem powierzchni magazynowej (bez zarejestrowania działalności gospodarczej). Ponadto jest Pan zarejestrowanym od 2002 r. podatnikiem podatku od towarów i usług, który z tego tytułu składa comiesięczne deklaracje VAT-7. Zamierza Pan (wraz z małżonką) nabyć mały apartament w pasie nadmorskim z przeznaczeniem na wynajem. Wynajem będzie Pan prowadził za pośrednictwem "operatora wynajmu lokali apartamentowych" lub bezpośrednio (osobiście). Firma, od której chce Pan nabyć lokal, to spółka cywilna (zakup z rynku wtórnego) lub developer (budynek z rynku pierwotnego). Podmioty te przy sprzedaży wystawiają fakturę VAT.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż z operatorem prowadzącym w Pana imieniu wynajem lokalu "apartamentowego" zostanie zawarta umowa, w której wyszczególnione będą usługi wykonywane przez niego np. sprzątanie pomieszczenia, zmiana pościeli. Umowa ta zostanie zawarta na czas nieoznaczony (lub oznaczony np. 1 rok) i wynajem następował będzie w sposób ciągły (wskazano, iż w okresie zimowym turystyka nad morzem praktycznie nie istnieje). Zgodnie z "katalogiem PKWiU" wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. Sekcja L (68.20.11.0) - usługi związane z obsługą rynku nieruchomości opodatkowane są 8% stawką podatku VAT. Nie przewiduje Pan zawierania umów najmu z poszczególnymi najemcami, umowa zostanie zawarta z operatorem prowadzącym "najmy lokali apartamentowych".

W związku z powyższym Pana wątpliwości dotyczą uznania prowadzonego wynajmu za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia i ewentualnego zwrotu z tytułu zakupu ww. lokalu.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje także wykonywanie usług najmu, natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Ponadto wskazano, iż zwrot podatku VAT z tytułu zakupu lokalu apartamentowego może być dokonany na podstawie art. 87 ust. 5a ustawy w przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych - sprzedaży (zwrot 180 dni).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Przepis ten od dnia 1 kwietnia 2013 r. otrzymuje brzmienie:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powyższych regulacji wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Należy zaznaczyć, że ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, o których mowa wyżej, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy).

W oparciu o art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Na podstawie art. 86 ust. 19 ww. ustawy, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Zasady dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług są uregulowane w art. 87 ustawy. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl ust. 5a ww. artykułu, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Pomimo tego, że - jak wynika z powołanych regulacji - przepisy ustawy nie ograniczają prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego wyłącznie do rozliczenia za okres, w którym otrzymano fakturę, w systemie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego. W trakcie realizacji inwestycji odliczanie podatku naliczonego ma charakter prognozowany, planowany, a prawo do odliczenia należy przyznać podatnikowi biorąc pod uwagę podjęte przez niego czynności jednoznacznie wskazujące na skonkretyzowany zamiar wykonywania czynności opodatkowanych. Zakres prawa do odliczenia należy oceniać w oparciu o finalne przeznaczenie towarów i usług, które podatnik nabywa w związku z planowaną działalnością gospodarczą.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą (wynajem powierzchni magazynowej), z tytułu której jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie zamierza Pan (wraz z małżonką) nabyć apartament w pasie nadmorskim z przeznaczeniem na wynajem, który będzie prowadzony za pośrednictwem "operatora wynajmu lokali apartamentowych".

W świetle powołanych przepisów prawa podatkowego, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż dla potrzeb podatku od towarów i usług najem wypełnia definicję działalności gospodarczej (jako czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych), zatem jako czynny podatnik podatku od towarów i usług będzie Pan miał obowiązek wykazywania w składanych deklaracjach VAT-7 obrotu uzyskiwanego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym także z najmu przedmiotowych lokali apartamentowych.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe na tle powołanych przepisów prawa uznać należy, iż skoro jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a wydatki poniesione na zakup apartamentu będą związane wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących te wydatki, przy założeniu, że nie wystąpią ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto wskazać należy, iż o ile w okresie rozliczeniowym, w którym są ponoszone ww. wydatki, nie dokona Pan sprzedaży opodatkowanej, kwotę podatku naliczonego - na podstawie art. 86 ust. 19 ustawy - ma prawo przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy lub - zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy - wykazać do zwrotu na rachunek bankowy.

Podkreślić należy, iż ewentualna ocena zasadności dokonanego przez Pana odliczenia podatku naliczonego lub wykazania jego do zwrotu, może być zweryfikowana jedynie w toku prowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy organ podatkowy pierwszej instancji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl