ITPP1/443-1526/11/AP

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1526/11/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2011 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 6 lutego 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej opodatkowania usług sprawowania opieki dziennej nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w wieku powyżej 3 lat - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2011 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług sprawowania opieki dziennej nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w wieku powyżej 3 lat.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W kwietniu 2011 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej - Punkt Przedszkolny w R..., pod nazwą Niepubliczne Przedszkole (...). Przedmiotowa działalność została częściowo sfinansowana z otrzymanej dotacji unijnej ze Starostwa Powiatowego w W.... Jest Pani czynnym podatnikiem VAT. Poczynione nakłady finansowe na tą inwestycję pozwoliły uzyskać Pani nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Dwukrotnie wystąpiła Pani do Urzędu Skarbowego o zwrot VAT w miesiącu maju i czerwcu 2011 r. W wyniku czynności sprawdzających otrzymała Pani pozytywny protokół i przelew na konto bankowe wnoszonych kwot zwrotu. Urząd Skarbowy poinformował Panią, że powinna Pani wystąpić o indywidualną interpretację, gdyż nie jest w stanie jednoznacznie określić czy: sprzedaż przedmiotowych usług jest opodatkowana stawką 23% VAT, czy też zwolniona. W okresie od dnia 1 kwietnia 2011 r. do dnia 30 września 2011 r. przyjęła Pani dzieci w wieku powyżej 3 lat, o czym świadczą dostarczone przez rodziców dzieci akty urodzenia, natomiast w październiku 2011 r. po raz pierwszy zostały przyjęte dzieci w wieku poniżej 3 lat. Sprzedaż tą zamierza Pani opodatkować "stawką zwolnioną" od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 oraz art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy. Natomiast w przypadku świadczenia usług dotyczących dzieci powyżej 3 roku życia zastosowanie znajdzie stawka 23% podatku. Prowadzona przez Panią placówka nie jest jednostką objętą systemem oświaty, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania. Oprócz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie posiada Pani wpisów do innych ewidencji. Nie otrzymuje Pani również żadnych dotacji na prowadzone przedszkole. W związku z powyższym z uwagi na fakt, że od października 2011 r. występuje u Pani sprzedaż mieszana zamierza Pani rozliczać podatek od towarów i usług "strukturą".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, doprecyzowane ostatecznie w uzupełnieniu do wniosku z dnia 6 lutego 2012 r.:

1.

Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży usług opieki nad dziećmi:

* do lat 3.

* powyżej 3 roku życia.

Pani zdaniem, świadczenie usług opieki nad dziećmi:

* w wieku do lat 3 - są opodatkowane "stawką VAT zwolnioną",

* w wieku powyżej 3 roku życia - jest opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 5a ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, o czym stanowi art. 15 ust. 2 ustawy.

Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:

a.

w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,

b.

przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 26 zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r., zgodnie z którym wyznaczenie zakresu zwolnienia usługi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług następowało poprzez zidentyfikowanie usługi (czynności) w klasyfikacji statystycznej (PKWiU), a zatem zwolnienie miało charakter wyłącznie przedmiotowy, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolnienie określone w powyższych przepisach ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi. A zatem od 1 stycznia 2011 r. przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści przepisów prawa unijnego i krajowego i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Z okoliczności sprawy wynika, iż w ramach działalności gospodarczej świadczy Pani usługi opieki nad dziećmi w wieku powyżej 3 lat, począwszy od dnia 1 kwietnia 2011 r. Od października 2011 r. objęła Pani również opieką dzieci w wieku poniżej 3 lat. Prowadzona przez Panią placówka nie jest jednostką objętą systemem oświaty, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania. Oprócz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie posiada Pani wpisów do innych ewidencji. Nie otrzymuje Pani również żadnych dotacji na prowadzoną placówkę.

Odnosząc przytoczone regulacje prawne do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż świadcząc usługi opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, może Pani korzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. b ustawy.

Natomiast skoro prowadzona przez Panią placówka nie posiada oficjalnego statusu przedszkola, tj. nie jest jednostką objętą systemem oświaty, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, w przypadku świadczenia usług opieki nad dziećmi w wieku powyżej 3 lat, nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, na podstawie obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl