ITPP1/443-1444/12/AJ - Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży przejętych środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1444/12/AJ Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży przejętych środków trwałych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu 27 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży przejętych środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży przejętych środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dnia 24 marca 2012 r. została zawarta umowa spółki cywilnej pomiędzy U.K. (wdowa), W.K. (syn), P.K. (syn) oraz A.K. (córka). W umowie Wspólnicy oświadczyli, że celem zawiązania spółki jest kontynuacja działalności gospodarczej, którą prowadził zmarły J.K. Spółka, podobnie jak zmarły, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest czynnym podatnikiem VAT, a każdy ze wspólników rozlicza podatek dochodowy wg skali 19% (podatek liniowy).

Przepisane zostały na spółkę wszystkie umowy i zezwolenia umożliwiające kontynuowanie tej działalności gospodarczej. W praktyce spółka przejęła całe przedsiębiorstwo zmarłego tj. środki trwałe, towary handlowe, leasing, pracowników i całą infrastrukturę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży przejętych środków trwałych Spółka będzie miała obowiązek naliczyć VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wspólnicy Spółki nabyli środki trwałe po J.K. w drodze spadku i darowizny, a tym samym nie przysługiwało im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Składniki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych nowo powstałej Spółki. W myśl art. 43 ust. 1 pkt, 2 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż tych składników majątku korzysta ze zwolnienia

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) (art. 8 ust. 1).

Stawka podatku - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2).

Ze złożonego wniosku wynika, iż umowa spółki cywilnej została zawarta w dnia 24 marca 2012 r. Celem zawiązania Spółki była kontynuacja działalności gospodarczej, którą prowadził zmarły członek rodziny wspólników. Spółka działa na bazie majątku otrzymanego przez wspólników w drodze spadkobrania i darowizny (środki trwałe, towary handlowe, leasing, pracownicy i cała infrastruktura). Z uwagi na nabycie środków trwałych w drodze spadku i darowizny przez wspólników (osoby fizyczne), Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Na spółkę przepisane zostały wszystkie umowy i zezwolenia umożliwiające kontynuowanie tej działalności gospodarczej. Spółka, podobnie jak zmarły, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Odnosząc powyższe do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż w tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, skoro jak wskazano, Spółka nabyła środki trwałe, które planuje sprzedać, w drodze spadku i darowizny, w związku z czym nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, to przy założeniu, że przedmiotowe środki trwałe były przez Spółkę używane przez okres co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, sprzedaż ich będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie powołanego art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl