ITPP1/443-140/07/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-140/07/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007 r. (data wpływu 16 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 września 2007 r. (data wpływu 5 września 2007 r.) oraz pismem z dnia 9 listopada 2007 r. (data wpływu 15 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek rolnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek rolnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Biuro Nieruchomości prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej od 1993 r. w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami tj. kupna, sprzedaży, najmu oraz najmu pomieszczeń własnych. Spółka jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT, nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

W dniu 13 kwietnia 2007 r. wspólnicy Spółki zakupili na zasadach współwłasności w ramach i z majątku Spółki prawo własności niezabudowanych działek gruntu. Działki mogły zostać nabyte pod warunkiem niewykonania prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Dla terenu obejmującego przedmiotowe działki Gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na wypisie z rejestru gruntów wydanym przez Starostę Powiatowego w E... z dnia 5 kwietnia 2007 r. działki są oznaczone następującymi symbolami: lasy i grunty leśne (LsV), pastwiska trwałe (PsV), grunty orne (RIVa, RV, RVI). Według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy, którego ustalenia są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych działki zlokalizowane są w obrębie obszarów określonych jako tereny rolniczej przestrzeni produkcyjnej, a części oznaczone symbolem LsV jako lasy. Na przedmiotowe działki nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Działki zostały nabyte przez Spółkę od osób fizycznych nie będących podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym sprzedaż przez te osoby była zwolniona od podatku. Ponadto zgodnie z aktem notarialnym zakupu działek, stanowią one nieruchomość w postaci gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym i z tego względu notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, iż przedmiotowe działki nie są terenami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

czy sprzedaż opisanych niezabudowanych działek gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z definicją towarów zawartą w art. 2 pkt 6 oraz zakresem opodatkowania wynikającym z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług odpłatna dostawa gruntów przez podatnika VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Przedmiotowe działki, zgodnie z ewidencją gruntów będącą podstawą do określenia ich przeznaczenia w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania terenu, nie zostały oznaczone symbolem wskazującym na ich zaliczenie do zurbanizowanych terenów niezabudowanych (tj. symbolem Bp). W dokumentacji prowadzonej przez instytucje gminne i powiatowe grunty te stanowią tereny rolnicze, leśne i pastwiska. Wobec tego w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaż działek korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2007 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z treści przepisu wynika, że aby dostawa terenu była zwolniona z opodatkowania muszą być spełnione łącznie dwa warunki, mianowicie teren będący przedmiotem dostawy musi być:

* niezabudowany

* inny niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę.

W przepisach podatkowych brak jest definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę, nie są również wskazane kryteria, jakimi należy się kierować przy ocenie danego gruntu. W związku z tym charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego tj. lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego.

W opisie zdarzenia przyszłego oraz w uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, że przedmiotowe działki stanowią grunty rolne i nie są gruntami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę. Stosownie zatem do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy sprzedaż przedmiotowych działek podlega zwolnieniu od podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl