ITPP1/443-136/12/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-136/12/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2012 r. (data wpływu 2 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 17 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje zadanie inwestycyjne, polegające na budowie zespołu mieszkalno-usługowego wraz z garażem podziemnym. Przedmiotem umów zawieranych z nabywcami jest prawo własności lokalu wraz z piwnicami i odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej, obejmującej prawo współużytkowania wieczystego gruntu oraz części wspólne budynku, w którym będą znajdowały się lokale nie przeznaczone do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz prawo do wyłącznego korzystania przez poszczególnych nabywców z miejsc postojowych, oznaczonych konkretnymi numerami znajdującymi się w hali garażowej. Nabywcy zrzekają się równocześnie prawa do korzystania z pozostałych miejsc postojowych. Hala wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, stanowiącej współwłasność właścicieli lokali. Miejsca postojowe w hali garażowej nie są wyodrębnione jako samodzielne lokale użytkowe. Prawo do miejsca postojowego jest integralnie związane z prawem do lokalu mieszkalnego. Spółka wskazuje, że ani dla poszczególnych miejsc, ani dla całego podziemnego pomieszczenia garażowego nie są i nie będą tworzone odrębne księgi wieczyste.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować w przypadku dostawy lokalu mieszkalnego w odniesieniu do wartości części nieruchomości wspólnej obejmującej prawo do korzystania z konkretnego, oznaczonego numerem miejsca postojowego w hali garażowej.

Zdaniem Wnioskodawcy skoro w ramach nieruchomości budynkowej następuje sprzedaż odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w jej częściach wspólnych oraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego oznaczonego konkretnym numerem, to sprzedaż ta stanowi jednolite świadczenie i na podstawie art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 12-12c, w związku z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT. Natomiast zgodnie z art. 146a pkt 2 w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika Nr 3 do ustawy wynosi 8%. Ponadto wszystkie miejsca postojowe określone w stanie faktycznym będą znajdować się w garażu podziemnym wewnątrz budynku, lokale mieszkalne będące przedmiotem wniosku spełniają warunki budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonym w art. 41 ust. 12, czyli są to lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2. Zdaniem Spółki należy również wskazać, że ani dla poszczególnych miejsc, ani dla całego podziemnego pomieszczenia garażowego nie będą tworzone odrębne księgi wieczyste, co oznacza, że miejsca postojowe w hali garażowej nie będą przedmiotem odrębnej własności i nie mogą być samodzielnym przedmiotem obrotu. Kluczowe w opinii Spółki dla rozstrzygnięcia przedstawionego zagadnienia jest to, że przedmiotem sprzedaży nie jest samo miejsce postojowe, czy też garaż, ale prawo do korzystania przez poszczególnych nabywców z konkretnego miejsca postojowego.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że do sprzedaży mieszkania, z którym związane jest prawo do korzystania z konkretnego miejsca postojowego możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki VAT, w wysokości 8% VAT. Dodatkowo Spółka wskazuje, że prawo do stosowania obniżonej stawki VAT potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 11 maja 2010 r., sygn. akt I FSK 724/09 oraz z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. akt I FSK 1051/10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl