ITPP1/443-136/07/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-136/07/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2007 r. (data wpływu 13 sierpnia 2007 r.) uzupełnionego dnia 27 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży działek budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1993 r. jest Pani rolnikiem zarejestrowanym w urzędzie skarbowym jako osoba prowadząca gospodarstwo rolne jednak nie jest podatnikiem podatku VAT. W 1996 r. zakupiła Pani ziemie rolną jako majątek osobistym. W roku 2007 r. plan zagospodarowania przestrzennego przekształcił ziemię rolną w 30 działek budowlanych. Ziemia, która została podzielona na działki nie jest jednolitą częścią gospodarstwa rolnego i stanowi odrębny majątek osobisty będący częścią ziemi rolnej. Z uwagi na duże zainteresowanie przedmiotowymi działkami zdecydowała się Pani na sprzedaż kilku z nich.

W związku z powyższym zadała Pani następujące pytanie.

Czy jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w tej dziedzinie jest zobowiązana do zapłaty podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych.

Zdaniem Pani nie ma obowiązku płacenia podatku VAT od sprzedaży działek. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 21 lutego 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4176/06, który uchylił decyzje organów podatkowych w kwestii art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazujący, iż wykonanie czynności w sposób jednorazowy w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, powoduje przekształcenie działalności danego podmiotu w działalność gospodarczą. Zgodnie z powyższym wyrokiem obowiązek podatkowy w podatku VAT nie powstaje w sytuacji, gdy podmiot prowadzący działalność lub osoba nie prowadząca działalności dokonuje czynności, która odnosi się do majątku osobistego. Sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu dalszej odsprzedaży nie jest działalnością handlową a więc i gospodarczą. Ponadto sąd stwierdził, że sprzedaż kilku działek przeznaczonych pod budownictwo z majątku osobistego nie służących prowadzonej działalności gospodarczej, to czynności, które nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 ust. 2 zgodnie z VI Dyrektywą VAT powołując się na wyrok ETS z 4 października 1994 r. (sygn. C-291/92) czy wyrok NSA z 24 kwietnia 2007 r. (sygn. FSK603/06), WSA we Wrocławiu z dnia 6 września 2006 r. (sygn. SA/Wr 1254/05). Według Pani zarówno z wykładni gramatycznej i funkcjonalnej art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT jak i z przepisów Dyrektywy VAT wynika, że sprzedaż działek wchodzących w skład majątku osobistego nie stanowi działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami nawet, gdy jest ono dokonywane wielokrotnie.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z nią, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W konsekwencji należy uznać, że działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu działalności gospodarczej, która obejmuje także czynności polegające na sprzedaży gruntów.

Mając na uwadze powyższe dla rozstrzygnięcia kwestii, czy sprzedaż przez Panią, jako osobę prowadzącą działalność rolniczą, działek budowlanych powstałych w wyniku przekształcenia gruntów rolnych podlega opodatkowaniu istotne znaczenie ma, czy czynności tej można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar", jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jeden raz).

Ponadto należy podkreślić, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowe działki stanowiły grunty rolne, służyły działalności gospodarczej, która zgodnie z ww. ustawą obejmuje również rolników. Zatem grunty te nie są majątkiem osobistym, który z samej nazwy służy do zaspokojenia tylko i wyłącznie potrzeb osobistych (prywatnych). Wobec powyższego nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, że sprzedaż działek to sprzedaż majątku osobistego.

W związku z tym, iż od podatku od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy), transakcje zawierane przez Panią dot. działek budowlanych nie będą korzystać z powyższego zwolnienia.

W Pani przypadku zamiar dostawy kilku z 30 działek ma niewątpliwie charakter powtarzalny, warunek częstotliwości zostaje tu wypełniony, w związku z czym nie można mówić o czynności jednorazowej. W efekcie dostawę przez Panią przedmiotowych działek budowlanych należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę powyższe jak i fakt, że są to działki budowlane czynności te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnosząc się natomiast do powołanych w treści złożonego wniosku wyroków stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami w konkretnych sprawach i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl