ITPP1/443-1313/13/MN - Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktury wystawionej przez zrzeszenie rybaków za usługi inkasa opłaty miejscowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1313/13/MN Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktury wystawionej przez zrzeszenie rybaków za usługi inkasa opłaty miejscowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.) uzupełnionym w dniu 28 lutego 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej usługi inkasa opłaty miejscowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej usługi inkasa opłaty miejscowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na terenie Gminy inkasentami opłaty miejscowej są właściciele, posiadacze, kierownicy domów wczasowych, hoteli, pensjonatów, pól biwakowych itp. (lub osoby przez nich upoważnione), zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z dnia 31 października 2012 r. Z inkasentami tymi Burmistrz Miasta zawiera stosowne umowy cywilnoprawne, zgodnie z którymi za czynności inkasa są oni wynagradzani. Wynagrodzenie to stanowi 10% od pobranych opłat. Inkasenci pobraną opłatę miejscową wpłacają w oparciu o wypełnione kwitariusze do kasy Urzędu Miasta, do dnia 15-go miesiąca następującego po miesiącu w jakim opłatę pobrano.

Wynagrodzenie wypłacane jest jednorazowo po rozliczeniu się danego inkasenta ze wszystkich pobranych kwitariuszy - najpóźniej do dnia 30 października.

Jednym z inkasentów jest Zrzeszenie Rybaków Morskich Organizacja Producentów. Firma ta fakt wypłacenia przez Urząd Miasta prowizji za pobraną opłatę miejscową udokumentowała fakturą VAT z dnia 28 października 2013 r. (z 23% podatkiem VAT).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku.

Czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie faktury wystawionej przez Zrzeszenie Rybaków za usługi inkasa opłaty miejscowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu do wniosku, podatek VAT zawarty w fakturze za czynności inkasa opłaty miejscowej nie podlega odliczeniu, gdyż brak jest związku ze sprzedażą opodatkowaną (opłata miejscowa stanowi dochód Gminy i nie podlega VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanej regulacji wynika, że związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione lub niepodlegajace opodatkowaniu, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Gmina otrzymała fakturę od Zrzeszenia Rybaków dokumentującą usługę inkasa opłaty miejscowej.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że skoro nabyta usługa inkasa opłaty miejscowej nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną, to w świetle brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z faktury dokumentującej ten wydatek.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl