ITPP1/443-1301/13/JJ - Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków europejskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1301/13/JJ Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków europejskich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 10 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina w dniu............... 2013 r. złożyła wniosek, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa, na dofinansowanie w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności, Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", operacji pn.: ".............". Wniosek Gmina złożyła za pośrednictwem Stowarzyszenia (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 października 2009 r. (Dz. U. Nr 177, poz. 1371 z późn. zm.) w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 4 -Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Wniosek zaakceptowano i przyznano pomoc. Do wniosku o dofinansowanie zostało dołączone oświadczenie o kwalifikowalności podatku VAT, gdyż realizując powyższe zadanie Gmina nie mogła w żaden sposób odzyskać poniesionego kosztu VAT. Zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa, jeżeli zostało złożone powyższe oświadczenie, to zainteresowany ma obowiązek wystąpić do Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie braku możliwości odzyskania podatku VAT potwierdzającego kwalifikowalność podatku VAT.

Głównym celem operacji było podniesienie atrakcyjności obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej na terenie Gminy wśród turystów.

"..............." to impreza promująca wśród turystów tereny Lokalnej Grupy Rybackiej, Gminę oraz D......... jako miejsce całorocznego wypoczynku dla rodzin. Celem imprezy było także przekona nie jej uczestników do wypoczynku w nadmorskim............, zachęcenie do jedzenia ryb i dań rybnych na co dzień.

Realizacja projektu odbyła się 6 lipca 2013 r. Na program imprezy składały się następujące elementy:

1.

gotowanie potraw rybnych w kilku odsłonach połączone z degustacją, usługa znanego szefa kuchni i jego zespołu, porcje potraw rybnych były rozdane w ilości 5000 szt.; taka ilość porcji zapewniała promocję ryby i obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej wśród turystów przez czas trwania imprezy,

2.

konkursy wiedzy kulinarnej na temat ryb dla dzieci i dorosłych prowadzona przez konferansjera przeplatane szantowymi występami muzycznymi oraz kulinarnymi pokazami zespołu szefa kuchni na scenie,

3.

występy zespołów muzycznych,

4.

wykonanie plakatów informacyjnych, które zostały rozwieszone na terenie Gminy, w 22 sołectwach, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości nadmorskich, informujących o imprezie i promujących obszar Lokalnej Grupy Rybackiej oraz PO Ryby 2007-2013 wśród mieszkańców i turystów,

5.

wynajem zadaszenia, sceny i nagłośnienia,

6.

obsługa medyczna zapewniająca bezpieczeństwo podczas imprezy,

7.

ochrona imprezy zapewniająca bezpieczeństwo podczas imprezy.

Łączny koszt imprezy wyniósł 121.278,00 zł.

Nabywane towary i usługi związane z realizacją projektu nie służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Udział w imprezie był bezpłatny i ogólnie dostępny. Przygotowane potrawy zostały rozdane mieszkańcom i turystom biorącym udział w imprezie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy Gmina ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją operacji, dofinansowanego w ramach środka 4.1. "Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności", Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Gmina uważa, że nie ma prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za realizację operacji, gdyż nie są to wydatki związane ze sprzedażą opodatkowaną. Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostanie spełniony warunek, że odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarowi usług). W tym przypadku, nabywane towary i usługi związane z realizacją projektu nie służyły czynnościom opodatkowanym.

Gmina stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Do zakresu działania Gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Do zadań własnych Gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy m.in. promocji gminy (art. 7 ust. 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawa - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl