ITPP1/443-127/13/AP - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności przekazania na cele osobiste podatnika nieruchomości rolnej, wykorzystywanej uprzednio w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-127/13/AP Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności przekazania na cele osobiste podatnika nieruchomości rolnej, wykorzystywanej uprzednio w prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2013 r. (data wpływu 11 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na cele osobiste - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania nieruchomości na cele osobiste.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 maja 2005 r. nabyła Pani od gminy nieruchomość za kwotę 360.000 zł brutto. Nabytą nieruchomość stanowi niezabudowana działka gruntu o pow. 0,1654 ha w granicach administracyjnych wsi. Nieruchomość była i jest niezabudowaną nieruchomością rolną-nieużytkiem, obecnie w takim samym stanie zainwestowania jak w dniu zakupu. Przedmiotowego nabycia dokonała Pani na potrzeby prowadzonej jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej, którą prowadzi nieprzerwanie od początku lutego 2001 r. w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Na potrzeby działalności gospodarczej prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych. Jest Pani również zarejestrowanym "płatnikiem" podatku od towarów i usług. Działka została wprowadzona do ewidencji środków trwałych na podstawie faktury VAT ze stawką 22% VAT, którą odliczyła Pani w deklaracji VAT-7. Obecnie zamierza Pani wycofać z ewidencji środków trwałych działkę i przeznaczyć ją na cele osobiste.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ma Pani obowiązek naliczyć i z jaką stawką odprowadzić VAT, w związku z przekazaniem na cele osobiste gruntowej niezabudowanej działki rolnej.

Pani zdaniem przy przekazaniu działki rolnej na cele osobiste podatnika i wycofaniu z zasobów prowadzonej działalności gospodarczej należy sporządzić wewnętrzną fakturę VAT, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług i naliczyć podatek według 22% stawki, od podstawy opodatkowania takiej jak przy zakupie, zgodnie z art. 41 ust. 14a (dodanym w art. 19 pkt 2 lit. b ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej z dnia 26 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) i zmieniającej ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), który stanowi, iż: "w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

3.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

4.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 1 pkt 12 lit. a ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) cytowany powyżej art. 15 ust. 2 otrzymuje z dniem 1 kwietnia 2013 r. następujące brzmienie: "Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych".

Co do zasady stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Na podstawie art. 41 ust. 14a ustawy, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

W art. 106 ust. 7 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., postanowiono, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, mogą być wystawiane faktury wewnętrzne, za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne mogą być również wystawiane dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pani podatnikiem VAT czynnym. W 2005 r. roku nabyła Pani na potrzeby prowadzonej jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej nieruchomość stanowiącą niezabudowaną działkę gruntu. Działka ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, na podstawie faktury VAT ze stawką 22% VAT. Podatek naliczony został odliczony w deklaracji VAT-7. Obecnie zamierza Pani wycofać z ewidencji środków trwałych przedmiotową nieruchomość i przeznaczyć ją na cele osobiste. Pani zdaniem należy sporządzić wewnętrzną fakturę VAT, w której naliczony zostanie podatek VAT według stawki 22% od podstawy opodatkowania takiej jak przy zakupie, zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że przy nabyciu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości, przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, czynność przekazania jej na cele osobiste, uznać należy za dostawę towaru podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy.

Jednakże w kwestii zastosowania stawki VAT na fakturze wewnętrznej, wystawionej w związku z przekazaniem działki rolnej na cele osobiste podatnika, nie znajdzie zastosowania powołany przez Panią art. 41 ust. 14a ustawy. Zauważyć bowiem należy, iż dla nabytej w 2005 r. nieruchomości gruntowej obowiązek podatkowy powstał w chwili jej wydania (zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy), natomiast czynność przekazania tej nieruchomości na cele osobiste, którą zamierza Pani obecnie wykonać jest odrębnym zdarzeniem, które podlegać będzie opodatkowaniu według stawki podatku obowiązującej dla tej czynności w momencie jej wykonania. Zatem jeżeli przedmiotowe przekazanie nieruchomości nastąpi do końca 2013 r., winna Pani zastosować stawkę podatku w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1, w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi-tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl