ITPP1/443-1268/14/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 stycznia 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1268/14/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2014 r. (data wpływu 15 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1990 r., Wnioskodawca aktem darowizny sporządzonym w formie aktu notarialnego, otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne, w skład którego wchodziły dwie działki o łącznej powierzchni 2.6922 ha, w tym jedna w części zabudowana budynkami. Grunty te Wnioskodawca otrzymał jako majątek osobisty na potrzeby prywatne, niezwiązane z prowadzoną od 1989 r. działalnością gospodarczą. Wnioskodawca od 1989 r. prowadzi działalność gospodarczą, a od 1994 r. jest czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, której głównym przedmiotem jest produkcja oraz handel hurtowy i detaliczny biżuterią. Zarówno wcześniej, jak i obecnie Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami.

W 1993 r. Wnioskodawca wydzielił geodezyjnie oraz sprzedał część jednej działki wraz z posadowionymi na niej budynkami (siedlisko). Otrzymane w darowiźnie grunty rolne nie były nigdy wykorzystywane w działalności gospodarczej, nie były przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy. Otrzymane w darowiźnie grunty wchodziły w skład otrzymanego w darowiźnie gospodarstwa rolnego i w okresie od otrzymania darowizny do dnia złożenia wniosku o interpretację, nie były wykorzystywane w działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a także nie były wykorzystywane do świadczenia usług rolniczych. Przedmiotowe grunty w okresie od ich otrzymania od 1990 r. do 1993 r. (sprzedaż budynków) były wykorzystywane do upraw warzyw i owoców na potrzeby własne i rodziny Wnioskodawcy, a po 1993 r., jak i obecnie przedmiotowe grunty nie są użytkowane w żaden sposób i w dalszym ciągu stanowią prywatny (osobisty majątek) Wnioskodawcy. Zgodnie ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dokonanego w 1998 r. na posiadanym gruncie przewiduje się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinna oraz komercyjną.

W 2004 r. decyzją Prezydenta Miasta... posiadane przez Wnioskodawcę nieruchomości gruntowe zostały podzielone w związku z przejęciem, z mocy prawa (wywłaszczenie) części gruntów przez Gminę Miasta... pod budowę nowych dróg. W związku z nowym podziałem geodezyjnym (po wyodrębnieniu działek pod budowę nowych dróg) z posiadanych przez Wnioskodawcę dwóch działek powstały cztery działki.

W 2005 r. na podstawie porozumienia z Gminą Miasta.... Wnioskodawca dokonał sprzedaży części dwóch z czterech pozostających w Jego posiadaniu działek gruntowych, które zostały przez Gminę Miasta... przeznaczone na cele komunalne tj. poszerzenie istniejących dróg. W 2011 r., w związku z robotami budowlanymi dotyczącymi modernizacji wodociągów, które częściowo znajdowały się w obszarze jednej z działek gruntowych Wnioskodawcy, Gmina Miasta... dokonała zamiany (wzajemne umowy kupna i sprzedaży) jednej z części czterech działek na inną działkę położoną w jej sąsiedztwie. Z powyższym faktem wiązała się potrzeba nowego podziału geodezyjnego części gruntu będącego własnością Wnioskodawcy.

Zamiana polegała na tym, że z jednej z istniejących działek gruntowych została wydzielona część gruntu, który stał się własnością Gminy Miasta..., natomiast pozostała część działki została połączona z sąsiednią działką należącą do Gminy Miasta..., którą Wnioskodawca nabył w ramach powyższej zamiany, wraz z częściową zapłatą w gotówce wynikającą z różnicy w wartości zamienianych działek.

Wnioskiem z dnia 18 czerwca 2009 r. Wnioskodawca wystąpił o interpretacje w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży opisanych powyżej gruntów (w tym sprzedaży na rzecz Gminy Miasta... części działki w wykonaniu umowy zamiany gruntów). Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji podatkowej... z dnia 4 czerwca 2010 r. uznał stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy wyżej wymienionych nieruchomości gruntowych jako prawidłowe.

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. został zmieniony art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stanowiący jedną z podstaw prawnych wydanej w dniu 4 czerwca 2010 r. indywidualnej interpretacji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1. Czy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż (w wyniku jednej lub kilku przeprowadzonych transakcji sprzedaży) posiadanych przeze Wnioskodawcę nieruchomości tj. czterech posiadanych obecnie działek gruntowych opisanych w niniejszym wniosku, w tym sprzedaż na rzecz Gminy Miasta... części działki, która będzie wydzielona pod drogę.

2. Czy po dokonaniu podziału każdej z działek na kilka do kilkunastu działek budowlanych zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż (w wyniku jednej lub wielu przeprowadzonych transakcji sprzedaży) działek budowlanych będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w obecnie obowiązującym stanie prawnym, sprzedaż nieruchomości (zarówno w wyniku jednej jak i wielu przeprowadzonych transakcji) będących obecnie w posiadaniu Wnioskodawcy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również sprzedaż na rzecz Gminy Miasta... części działki wydzielonej pod drogę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Również w przypadku dokonania podziału nieruchomości na kilka do kilkunastu działek budowlanych zgodnie z planie zagospodarowania przestrzennego, ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynika to z faktu, że działki nabyte aktem darowizny kilkanaście lat temu stanowią majątek osobisty (prywatny) Wnioskodawcy, a sprzedaż własnego majątku prywatnego nie może być traktowana jako działalność gospodarcza. Posiadane grunty nie były i nie są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, a ich nabycie nie nastąpiło w celu dalszej odsprzedaży.

Prawidłowość takiego stanowiska potwierdza pogląd siedmioosobowego składu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego (wyrok z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07) stwierdzającego, że: "działanie poza zakresem działalności gospodarczej występuje w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest majątek prywatny - osobisty danej osoby, ponieważ został nabyty na własne potrzeby danej osoby, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 ww. artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy trudno uznać Pana za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z planowaną sprzedażą działek gruntu. Pomimo, iż grunt spełnia definicję towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy, to nie można uznać, że dokonując sprzedaży tego gruntu działać będzie Pan w charakterze handlowca. Nabycie działek gruntu - jak wskazano - nie nastąpiło bowiem w celach zarobkowych. Otrzymał Pan niniejszą nieruchomość w drodze darowizny od rodziców. Nie wykorzystywał tego gruntu do prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji sprzedając nieruchomości gruntowe, korzystać będzie Pan z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem ww. czynności sprzedaży oznaczają działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Dokonywać będzie Pan zbycia gruntu należącego do majątku prywatnego.

Reasumując należy stwierdzić - mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe - że sprzedaż nieruchomości gruntowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Pana za podatnika tego podatku.

Podkreślić należy, iż powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.

Z powyższych wyroków wynika, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną), a z opisanego stanu faktycznego nie wynika, aby wykonywał Pan takie zorganizowane działania, dlatego też sprzedaż działek gruntu, otrzymanych w drodze darowizny od rodziców, należących do Pana majątku prywatnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl