ITPP1/443-1253/14/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lutego 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1253/14/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2014 r. (data wpływu 13 października 2014 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 27 stycznia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny, doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku z dnia 27 stycznia 2015 r.

Szkoła jest jednostką budżetową działającą na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W szkole funkcjonuje basen szkolny. Basen nie jest obiektem sportowym, gdyż stanowi z budynkiem szkoły jeden współzależny obiekt. Na basenie prowadzone są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w zakresie nauki pływania dla młodzieży szkolnej w ramach zajęć wychowania fizycznego. W godzinach popołudniowych dni powszednich oraz w sobotę i niedzielę basen szkolny jest dostępny dla osób fizycznych. Szkoła dokonuje sprzedaży biletów i karnetów osobom fizycznym w celu korzystania z basenu zgodnie z jej charakterem tj. pływania. Usługi związane ze sprzedażą biletów i karnetów wstępu na szkolny basen osobom fizycznym sklasyfikowane zostały jako - udostępnianie basenu szkolnego przez szkołę osobom z zewnątrz - PKWiU 93.29.19.0 - pozostałe usługi związane z rekreacją, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż biletów i karnetów wstępu na szkolny basen pływacki osobom fizycznym w celu korzystania z basenu szkolnego, tj. pływania podlega opodatkowaniu w zakresie podatku od towarów i usług według stawki 8%.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w niniejszej sprawie udostępnianie basenu szkolnego przez szkołę osobom z zewnątrz poprzez sprzedaż biletów i karnetów wstępu, jako pozostałe usługi związane z rekreacją, wyłącznie w zakresie wstępu podlega opodatkowaniu stawką podatku 8%.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż w momencie składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w miesiącu październiku 2014 r. stał na stanowisku, iż w niniejszej sprawie powinna mieć zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 23%, jednakże po ukazaniu się interpretacji ogólnej nr PT1/033/32/354/LJU/14 Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2014 r., stanowisko Wnioskodawcy uległo zmianie i obecnie uważa on, że powinna mieć zastosowanie stawka podatku 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 186 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. bez względu na symbol PKWiU - pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl