ITPP1/443-1237/13/JJ - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług organizacji warsztatów psychologicznych dla rodziców i dorosłych, prowadzonych przez psychologa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1237/13/JJ Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług organizacji warsztatów psychologicznych dla rodziców i dorosłych, prowadzonych przez psychologa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2013 r. (data wpływu 29 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2013 r. został złożony wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Zamierza Pani rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia następujących usług psychologicznych: diagnoza i terapia psychologiczna, poradnictwo psychologiczne oraz prowadzenie warsztatów i treningów psychologicznych dla dorosłych i dzieci. Jest Pani psychologiem i osobiście będzie wykonywać wszystkie usługi. Terapia i diagnoza psychologiczna z wykorzystaniem testów psychologicznych służy zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia psychicznego. Dzieje się to poprzez zmianę zachowań, likwidację stereotypów, zmianę postaw, nabycie umiejętności asertywności, sposobów radzenia sobie ze stresem i sposobów obniżenia napięcia emocjonalnego, a także poprzez treningi relaksacyjne i wiele innych oddziaływań psychologicznych. Warsztaty psychologiczne dla osób dorosłych służą poprawie, profilaktyce i zachowaniu zdrowia. W trakcie warsztatów prowadzonych metodami aktywizującymi, uczestnicy nabywają umiejętności radzenia sobie ze stresem, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, radzenia sobie z presją i manipulacją, co chroni ich zdrowie psychiczne. Poznają metody i strategie asertywnego odmawiania, co pomaga im uchronić się przed uzależnieniem. W trakcie warsztatów dla rodziców, uczestnicy nabywają umiejętności prawidłowych oddziaływań wychowawczych w stosunku do swoich dzieci. Ma to ogromy wpływ na zachowywanie zdrowia u dzieci - ucząc rodziców prawidłowych wzorców zachowania, budowania relacji z dziećmi, chronieni są zarówno rodzice jak i dzieci przed szkodliwym działaniem stresu, agresją. W psychologicznym rozumieniu wagi - terapii i warsztatów psychologicznych mają one ogromne znaczenie dla profilaktyki, poprawy i utrzymania zdrowia, mogą zapobiec ewentualnym uszczerbkom na zdrowiu, związanym z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu. Pozwalają na uniknięcie krzywd psychicznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest uznanie, że warsztaty psychologiczne dla rodziców i dorosłych prowadzone przez psychologa są zwolnione od podatku VAT.

Uważa Pani, że warsztaty psychologiczne dla rodziców i dorosłych służą poprawie, zachowaniu lub przywróceniu zdrowia. Postawy, które dzięki pracy podczas warsztatów zostaną wypracowane, będą bezpośrednio rzutować na psychiczną kondycję rodziny, chroniąc ją tym samym przed destrukcyjnymi zachowaniami czy agresją. Schematy zachowań ćwiczone podczas warsztatów pozwolą rodzicom zadbać o równowagę w rodzinie oraz w relacjach z dziećmi. Jednocześnie uczestnictwo w warsztatach zaowocuje nabyciem umiejętności rozładowywania napięcia, tak by nie skutkowało ono agresją, które przerodzić się może w przemoc. Niewątpliwie jest to funkcja ochrony zdrowia. W związku z powyższymi argumentami wnioskodawca uważa, że warsztaty psychologiczne dla rodziców i dorosłych są zwolnione od podatku VAT (art. 43 ust. 1, pkt 19 lit. d).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 146a ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

Przy czym prawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczonych przez psychologa (art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ww. ustawy).

Podkreślić należy, iż przy konstruowaniu ww. przepisu określającego zakres zwolnienia od podatku VAT odstąpiono od identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając jego zakres z wykorzystaniem treści przepisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przytoczony bowiem krajowy przepis w zakresie opieki medycznej stanowi implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. c dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym zwolnieniu od podatku podlega świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Analizując powołaną wyżej regulację art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być psychologiem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie to nie ma zastosowania.

Z opisu sprawy wynika, że zamierza Pani rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia następujących usług, psychologicznych: diagnoza i terapia psychologiczna, poradnictwo psychologiczne oraz prowadzenie warsztatów i treningów psychologicznych dla dorosłych i dzieci. Jak wynika z wniosku, jest Pani psychologiem i osobiście będzie wykonywać wszystkie usługi. Wskazuje Pani, że warsztaty psychologiczne, terapia i diagnoza psychologiczna z wykorzystaniem testów psychologicznych służą zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia psychicznego. W psychologicznym rozumieniu terapia i warsztaty psychologiczne mają ogromne znaczenie dla profilaktyki, poprawy i utrzymania zdrowia - mogą zapobiec ewentualnym uszczerbkom na zdrowiu, związanym z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu. Pozwalają na uniknięcie krzywd psychicznych.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że skoro świadczone przez Panią w ramach wykonywanego zawodu psychologa usługi prowadzenia warsztatów psychologicznych dla rodziców i dorosłych, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, to w świetle art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy korzystają one ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach -

art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl