ITPP1/443-1221/14/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 stycznia 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1221/14/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.), uzupełnionym w dniu 8 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy łodzi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy łodzi.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług hotelarskich, wynajmu pokoi turystom. Prowadziła Pani również działalność w zakresie organizacji turystycznych rejsów po morzu - wg klasyfikacji PKD 50.10.Z - transport morski i przybrzeżny pasażerski. W prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w zakresie rejsów wędkarskich i turystycznych wykorzystywała Pani łódź, która została zakupiona przez Pani męża w czerwcu 2010 r. Wskazała Pani, że mąż w tym czasie nie prowadził działalności gospodarczej i nie prowadzi jej do dnia złożenia niniejszego wniosku. Łódź zakupił od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (i niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług) do majątku wspólnego (pomiędzy Panią a mężem istnieje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska). Następnie Pani mąż wyremontował łódź, a gdy była już "zdatna" do używania, wyraził zgodę na wykorzystywanie jej w Pani działalności gospodarczej. W dniu 16 czerwca 2011 r. wprowadziła Pani łódź do ewidencji środków trwałych i począwszy od lipca 2011 r. dokonywała odpisów amortyzacyjnych zaliczając je do kosztów uzyskania przychodu. Do końca lipca 2014 r. wykorzystywała Pani łódź w działalności gospodarczej, a następnie zadecydowała, że nie będzie dłużej prowadzić działalności w tym zakresie. W związku z podjętą decyzją w dniu 1 sierpnia 2014 r. łódź została wykreślona z ewidencji środków trwałych (zaprzestano dokonywania odpisów amortyzacyjnych) i na podstawie protokołu łódź została przekazana na potrzeby własne. Następnie po otrzymaniu oferty zakupu - we wrześniu 2014 r. - łódź została sprzedana przez Panią (i męża) osobie fizycznej - nieprowadzącej działalności gospodarczej i niemającej statusu podatnika VAT.

Wskazała Pani, iż przy nabyciu łodzi nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT, bowiem zakupu dokonano od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT. Ponadto Pani mąż remontował łódź w okresie, gdy stanowiła ona majątek prywatny, dlatego też nie dokonywano odliczenia VAT od nakładów poniesionych na ten remont, a jednocześnie większość prac została wykonana samodzielnie przez Pani męża.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie łodzi na Pani potrzeby własne oraz dokonana po tym przekazaniu sprzedaż łodzi, stanowiły czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pani zdaniem, przekazanie łodzi na potrzeby własne (tekst jedn.: swoje i męża) oraz sprzedaż łodzi następująca po tym przekazaniu, nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uzasadniając prezentowane stanowisko wskazano, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako: ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższego wynika zatem, że podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na takich samych zasadach jak odpłatna dostawa towarów przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika na potrzeby własne tegoż podatnika, pod warunkiem jednak, że podatnik odliczył w całości lub w części podatek naliczony przy nabyciu tego towaru. Opodatkowaniu VAT będzie podlegało nieodpłatne przekazanie towarów na cele własne podatnika również w sytuacji, gdy podatnik co prawda nie odliczył podatku naliczonego przy nabyciu towaru, ale miał takie prawo i z niego nie skorzystał. Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika jednak, że przy nabyciu łodzi (w czerwcu 2010 r.) nie miała Pani prawa do odliczenia podatku naliczonego. Łódź została zakupiona od osoby fizycznej (niebędącej podatnikiem VAT) przez Panią (i męża) do majątku prywatnego, a po nabyciu tj. do czerwca 2011 r. nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności. Zatem, skoro nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia VAT przy nabyciu łodzi, to jej przekazanie z przedsiębiorstwa na potrzeby własne, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Jednocześnie, skoro przekazała Pani łódź z prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa na potrzeby własne, to sprzedaż łodzi dokonana po tym przekazaniu, nie będzie również podlegała opodatkowaniu VAT. Opodatkowaniu VAT podlegają bowiem wyłącznie takie czynności, które dokonywane są przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności, zatem sprzedaż łodzi z majątku prywatnego nie podlega opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W ust. 2 powołanego artykułu wskazano, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazania oraz darowizny wskazane w pkt 1 i 2, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy i treści powołanych uregulowań prawnych prowadzi do stwierdzenia, że czynność nieodpłatnego przekazania łodzi na Pani potrzeby osobiste, pomimo że co do zasady podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w tej konkretnej sprawie, biorąc pod uwagę fakt, że przy jej nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Odnosząc się z kolei do kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia łodzi, wskazać należy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa jako podatnik VAT.

Uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia zdefiniowanej powyżej działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że w czerwcu 2010 r. Pani mąż (jako osoba prywatna) dokonał zakupu łodzi od osoby fizycznej. Następnie mąż wyremontował łódź, a po zakończeniu remontu wyraził zgodę na wykorzystywanie jej w Pani działalności gospodarczej w zakresie organizacji turystycznych rejsów po morzu (w dniu 16 czerwca 2011 r. wprowadziła Pani łódź do ewidencji środków trwałych). Łódź była wykorzystywana w działalności gospodarczej do końca lipca 2014 r., następnie zadecydowała Pani, że nie będzie dłużej prowadzić działalności w tym zakresie. W związku z podjętą decyzją w dniu 1 sierpnia 2014 r. łódź została wykreślona z ewidencji środków trwałych i na podstawie protokołu przekazana na potrzeby własne. Następnie otrzymała Pani ofertę zakupu łodzi i we wrześniu 2014 r. - łódź została sprzedana osobie fizycznej.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że z okoliczności sprawy nie wynika, aby w związku z dokonaną transakcją działała Pani jak handlowiec, zatem w tym konkretnym przypadku, dokonując sprzedaży łodzi korzysta Pani z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku stan faktyczny, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl