ITPP1/443-1183b/12/AP - Opodatkowanie dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu niezabudowanego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1183b/12/AP Opodatkowanie dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu niezabudowanego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) uzupełnionym w dniu 3 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu niezabudowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 3 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu niezabudowanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Ł., stanowiącej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów nr 10662 o pow. 420 m2 (księga wieczysta KW Nr..). Przedmiotowa nieruchomość położona jest w strefie centrum miasta, w pobliżu budynków administracji publicznej: rządowej i samorządowej, sądu rejonowego oraz obiektów usługowych. Działka od strony wschodniej i południowej przylega do gruntów niezabudowanych, od strony północnej - do drogi publicznej, a dalej do gruntów niezabudowanych (parking i teren byłego dworca PKS), od strony zachodniej - do budynku usługowo-mieszkalnego. Działka ma kształt prostokąta ze spadkiem w kierunku północnym. Teren działki jest utwardzony żużlem oraz ogrodzony. Ogrodzenie od strony północnej (front działki) wykonane jest z kształtowników stalowych z bramą rozwieraną i furtką, natomiast od strony południowej i wschodniej, z siatki handlowej na słupkach stalowych. Ogrodzenie zostało wykonane przez dzierżawcę nieruchomości, stąd też nie stanowi ono własności Spółki. Od strony zachodniej działka styka się z budynkiem, dlatego też ogrodzenia nie wykonano.

Nieruchomość położona jest na terenie, który nie jest objęty planem miejscowym, stracił on ważność z dniem 1 stycznia 2004 r. Natomiast zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta, zatwierdzonym Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 11 października 2000 r., nieruchomość jest położona na terenie oznaczonym UC UP MU - tj. teren usług komercyjnych, teren usług publicznych, teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Nieruchomość położona jest w strefie objętej ochroną konserwatorską oraz w obrębie wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego miasta z historycznym Placem.... Przedmiotowa nieruchomość jest obciążona umową dzierżawy do 31 grudnia 2012 r.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 3 grudnia 2012 r. Wnioskodawca poinformował, że z aktu notarialnego wynika, że przedmiotem sprzedaży będzie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu o powierzchni 0,0420 ha położonej w Ł... przeznaczonej pod zabudowę. Nabywcą będzie dotychczasowy dzierżawca nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT i w jakiej wysokości od sprzedaży nieruchomości gruntowej niezabudowanej, będącej w użytkowaniu wieczystym działki o numerze ewidencyjnym 10662 o pow. 420 m2.

Zdaniem Spółki, będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług od sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej oznaczonej w ewidencji gruntów nr 10662 o pow. 420 m2 na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast stosownie do treści art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy określono, że zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej niezabudowanej o pow. 420 m2, przeznaczonej pod zabudowę. Jak wskazano, z aktu notarialnego wynikać będzie, że przedmiotem sprzedaży będzie sprzedaż prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu o powierzchni 0,0420 ha położonej w Ł... przeznaczonej pod zabudowę. Nabywcą będzie dotychczasowy dzierżawca nieruchomości.

W związku z powyższym, skoro jak wskazano we wniosku, przedmiotem zbycia ma być prawo wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego, przeznaczonego pod zabudowę, transakcja ta podlegać będzie opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług, nie ma bowiem możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla tej czynności, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl