ITPP1/443-1175/09/IK - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1175/09/IK Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2009 r. (data wpływu 3 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 11 maja 2009 r. na rzecz Pani przesądzono własność nieruchomości działki Nr 219/15 o obszarze 8.43.25 ha położonej w W., dla której prowadzona jest księga wieczysta.

Jest Pani podatnikiem VAT i prowadzi gospodarstwo rolne. Nabycie powyższej działki nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z tym nie odliczyła Pani podatku naliczonego przy jej nabyciu. Nie ponosiła Pani również wydatków na ulepszenie powyższej nieruchomości, od których to wydatków dokonywałaby odliczenia podatku VAT. Dokonała Pani podziału wskazanej wyżej działki na siedemnaście działek, dla których prowadzona jest jedna księga wieczysta. Działki są niezabudowane. Jedynie na działce Nr 219/46 o pow. 0,5537 ha znajduje się jednokondygnacyjny murowany budynek o funkcjach produkcyjnych, usługowych i gospodarczych dla rolnictwa o powierzchni zabudowy 646 m2, który obecnie jest wykorzystywany do przechowywania zboża. Planuje Pani sprzedaż wskazanej wyżej działki Nr 219/46 wraz z działką niezabudowaną Nr 219/45 o pow. 0,3015 ha.

Zgodnie z zaświadczeniem Wójta Gminy z dnia 29 września 2009 r. teren położony w miejscowości D. oznaczony numerami ewidencyjnymi działek m.in. 219/45 i 219/46 nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który obowiązywał do 31 grudnia 2003 r., teren ten był przeznaczony do użytkowania rolniczego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ww. teren znajduje się w strefie użytkowania rolniczego. W rejestrze gruntów działka Nr 219/45 oznaczona jest jako rodzaj RIVb, ŁIV i ŁV, natomiast działka Nr 219/46 oznaczona jest jako rodzaj B-RIVb, B-RV, B-ŁIV.

Ponadto zaznaczyła Pani, iż nabywca nieruchomości oświadczy w akcie notarialnym - umowie sprzedaży, że nabyte grunty w związku ze sprzedażą nie utracą rolnego charakteru.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż powyższych działek będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług -odnośnie niezabudowanej działki Nr 219/45 i na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a wskazanej ustawy - odnośnie zabudowanej działki Nr 219/46...

Pani zdaniem, stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), sprzedaż niezabudowanej działki Nr 219/45 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do sprzedaży zabudowanej działki Nr 219/49 zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a wskazanej ustawy. Z uwagi bowiem na to, że nie posiada Pani informacji, czy budynek na tej działce był kiedykolwiek przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie może Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W Pani ocenie dostawa ta zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia. Dodatkowo w stosunku do tej nieruchomości nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynku, w stosunku do których miała Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl