ITPP1/443-1129/12/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1129/12/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu 18 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2012 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Szkoła zrealizowała projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Beneficjentem projektu jest Starostwo Powiatowe, a podmiotem realizującym Zespół Szkół. Faktury w ramach projektu były wystawione na podmiot realizujący. Całkowita wartość projektu stanowi kwotę 430.131 zł, a wartość wydatków kwalifikowanych 365.611,35 zł. Poziom dofinansowania z UE wynosi 85%. Przedmiotem projektu jest wyposażenie dwóch laboratoriów informatycznych (pracowni komputerowych) w Zespole Szkół w sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne, oprogramowanie umożliwiające prowadzenie zajęć z wykorzystaniem komputera oraz włączenie wszystkich placówek oświaty i kultury do regionalnej sieci szerokopasmowej i umożliwienie tym placówkom dostępu do Internetu. Sprzęt oraz oprogramowanie zakupiono wg wykazu zawartego we wniosku o dofinansowanie. Dostawca został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego. W ramach wydatków kwalifikowanych zostały poniesione koszty wykonania studium wykonalności, modernizacji sieci i zasilania pracowni komputerowej, promocji projektu i usługi związane z przeprowadzeniem obowiązkowego audytu projektu. Kosztem kwalifikowanym był również podatek VAT od zrealizowanych zakupów. Realizację projektu rozpoczęto dnia 4 kwietnia 2012 r. (data podpisania umowy), a zakończono (data ostatniej płatności) w październiku 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z realizacją opisanego projektu Szkoła ma możliwość odzyskania podatku VAT wykazanego na fakturach za zakup produktów i usług.

2.

Czy Zespół Szkół spełnia warunki zwrotu w jakiejkolwiek formie podatku naliczonego z tytułu wykonanych usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z zrealizowanym projektem, obowiązujące przepisy krajowe nie pozwalają na odzyskanie podatku VAT w jakiejkolwiek formie.

Wnioskodawca wskazuje przy tym, iż podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym. Uznanie podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego wynika z przepisów podatkowych unijnych i krajowych oraz wydanych na ich podstawie wytycznych w sprawie kwalifikowalności wydatków stanowiących załącznik do regulaminu konkursu. Zgodnie z tymi przepisami podatek od towarów i usług może być uznany za wydatek kwalifikowalny tylko wtedy, gdy:

* został faktycznie poniesiony przez beneficjenta, oraz

* beneficjent nie ma prawnej możliwości jego odzyskania.

Zdaniem Wnioskodawcy, możliwość odzyskania VAT należy rozpatrywać na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z uwagi na fakt, że usługi edukacyjne na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy są zwolnione od podatku od towarów i usług, to nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ani też jego zwrotu. Szkoła wskazuje przy tym, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadkach dokonywania zakupów inwestycyjnych, a następnie wykorzystania ich do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT, należny podatek od towarów i usług nie wystąpi. Dlatego też Wnioskodawca korzystający z funduszy pomocowych w celu dokonywania tych zakupów inwestycyjnych, nie nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym, podatek VAT od tych zakupów, których celem jest dostarczanie towarów, czy świadczenie usług zwolnionych od opodatkowania VAT, określonych w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, prawidłowo został uznany za koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, ze prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegajacych temu podatkowi.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.) przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach, daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, w świetle powołanego art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków w związku z realizacją przedmiotowego projektu, albowiem z wniosku wynika, iż zakupy te służą świadczeniu usług zwolnionych od podatku, tj. nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo do zwrotu podatku przy opisanych zakupach, gdyż środki otrzymane na jego realizację nie są środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w powołanym rozporządzeniu.

Zaznaczyć należy, iż w niniejszej interpretacji nie dokonano oceny dotyczącej kwestii korzystania ze zwolnienia od podatku świadczonych przez Zespół Szkół usług edukacyjnych, bowiem kwestia ta nie była przedmiotem zapytania.

Końcowo wskazać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl