ITPP1/443-1105/11/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1105/11/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2011 r. (data wpływu 9 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania w drodze darowizny nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania w drodze darowizny nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina Miejska posiada zabudowaną nieruchomość, którą zamierza zbyć w drodze darowizny na cele publiczne na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na budowę siedziby Prokuratury Rejonowej. Na nieruchomości o powierzchni 0,511 ha zlokalizowany jest budynek o powierzchni ok. 25 m 2 o przeznaczeniu gospodarczo-magazynowym. Nieruchomość ogrodzona jest parkanem z siatki na fundamencie betonowym. Na terenie, gdzie położona jest nieruchomość, nie obowiązuje plan miejscowy. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nieruchomość ta położona jest na obszarze przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Zgodnie z ewidencją gruntów i budynków teren ten oznaczony jest symbolem Bi - inne tereny budowlane. Dodatkowo na opisaną i sąsiednią nieruchomość została wydana decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji, polegającej na budowie budynku Prokuratury Rejonowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z kartą ewidencyjną środka trwałego obiekt zbudowano w roku 1976 i użytkowany był jako obiekt pomocniczy przedszkola do roku 2003. Prawo własności Gminy Miejskiej zostało potwierdzone decyzją komunalizacyjną w 1994 r. Od 2003 r. do chwili złożenia wniosku budynek pozostaje nieużytkowany. Gmina Miejska jako właściciel nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku, ani też nie naliczała kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wartość nieruchomości będącej przedmiotem darowizny została określona przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 37.910 zł. Przeniesienie prawa własności nieruchomości zabudowanej nastąpi na podstawie aktu notarialnego - umowy darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie w drodze darowizny opisanej nieruchomości zabudowanej należy traktować jako dostawę budynków lub budowli, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Artykuł 7 ustawy określa, co mieści się pod pojęciem "dostawą towarów". W oparciu o art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei z ust. 2 pkt 2 tego artykułu wynika, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, ale tylko w sytuacji, kiedy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Wobec tego darowizna towaru, od którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie nieruchomości w drodze darowizny nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, bowiem nie występuje tu odpłatna dostawa. Wobec tego darowizna towaru, w sytuacji kiedy z nabyciem towaru stanowiącego przedmiot darowizny nie wiązało się prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2011 r. - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Należy podkreślić, iż powyższy przepis art. 7 ust. 2 ustawy z dniem 1 kwietnia 2011 r. otrzymał następujące brzmienie: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza przekazać w drodze darowizny nieruchomość zabudowaną na cele publiczne na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na budowę siedziby Prokuratury Rejonowej. Na nieruchomości tej znajduje się budynek o przeznaczeniu gospodarczo-magazynowym. Zgodnie z kartą ewidencyjną środka trwałego obiekt zbudowano w roku 1976. Użytkowany był jako obiekt pomocniczy przedszkola do 2003 r. Od 2003 r. do chwili złożenia wniosku nie jest użytkowany. Wnioskodawca jako właściciel przedmiotowej nieruchomości nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku, ani też nie odliczał kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż darowizna nieruchomości zabudowanej opisanej we wniosku w sytuacji, gdy z jej nabyciem nie wiązało się prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl