ITPP1/443-1091/10/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1091/10/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania na podstawie art. 89a korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania na podstawie art. 89a korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 8 grudnia 2009 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość Wnioskodawcy, obejmującą likwidację majątku. W okresie od dnia 1 stycznia do 29 listopada 2009 r., zatem przed ogłoszeniem upadłości Wnioskodawca dokonywał dostawy towarów i usług na rzecz "S." Spółka z o.o., która również w tym okresie nie była w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Wobec "S." ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku w dniu 30 listopada 2009 r. Wnioskodawca (jako wierzyciel) wykazał faktury dokumentujące dostawę towarów i usług w deklaracjach VAT-7 jako obrót opodatkowany stawką 22%. Wnioskodawca i dłużnik są zarejestrowani jako podatnicy VA czynni. Wierzytelności nie zostały uregulowane w ciągu 180 dni od terminu ich płatności wskazanych na fakturach, nie zostały zbyte, a od daty wystawienia faktur dokumentujących wierzytelności nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione. Wnioskodawca planuje zawiadomić dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Po uzyskaniu od dłużnika potwierdzenia odbioru zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego i nieuregulowaniu długu w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia, Wnioskodawca zamierza dokonać korekty podatku należnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca (jako wierzyciel w upadłości likwidacyjnej) może wobec dłużnika, będącego również w upadłości likwidacyjnej, po spełnieniu przesłanek zawartych w art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonać korekty podatku należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, można dokonać korekty podatku należnego po spełnieniu przesłanek zawartych w art. 89a ustawy z dnia 11 marca 29004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż warunek, aby dłużnik nie był w stanie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji zawarty w art. 89a ust. 2 pkt 1 należy odnosić wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usług, a te miały miejsce w okresie gdy wierzyciel i dłużnik nie byli w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

Powołano w tym miejscu interpretacje indywidualne: z dnia 27 kwietnia 2010 r. nr ITPP1/443-134/10/AJ, z dnia 10 marca 2010 r. nr IB PP2/443/ 1044/09/UH, z dnia 7 września 2009 r. nr IPPP1/443-590/09-2/AW, z dnia 15 października 2009 r. nr IPPP2/443-821/09-4/ASZ, z dnia 20 listopada 2009 r. nr IPPP3-443-735/09-4/JF, z dnia 21 sierpnia 2009 r. nr IPPP1/443-556/09-4/IG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy).

W myśl art. 89a ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

1.

dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

3.

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

4.

wierzytelności nie zostały zbyte;

5.

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

6.

wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

W myśl ust. 3 wskazanego artykułu korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 89a ust. 5 i 6 ww. ustawy podatnik obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podatku należnego określonej w ust. 1, zawiadomić o korekcie właściwy dla podatnika urząd skarbowy wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego, a także zawiadomić (w ciągu 7 dni) dłużnika o tej czynności. Kopia zawiadomienia jest przesyłana do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.

W myśl ust. 7 ww. artykułu przepisów ust. 1-6 nie stosuje się, jeżeli pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.

Mając powyższe na względzie, przyjąć należy, iż jeżeli wszelkie przesłanki do skorzystania z uprawnień wynikających z art. 89a ustawy o VAT są spełnione, podatnik może dokonać korekty podatku należnego w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych w terminie wynikającym z art. 89a ust. 3, poprzez korektę deklaracji za właściwy okres rozliczeniowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 29 listopada 2009 r. (t.j. przed ogłoszeniem upadłości) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonał dostaw towarów i usług, dokumentowanych fakturami VAT na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika, wobec którego nie toczyło się postępowanie upadłościowe. Nieściągalność ww. wierzytelności została uprawdopodobniona, t.j. wierzytelności te nie zostały uregulowane w ciągu 180 dni od upływu terminów płatności określonych na fakturach. Wierzytelności te zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny, nie zostały zbyte, a od daty wystawienia faktur nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawione.

Ponadto zarówno Wnioskodawca, jak i dłużnik są nadal podatnikami czynnymi. Po uzyskaniu od dłużnika potwierdzenia odbioru zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego i nieuregulowaniu długu w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia, Wnioskodawca zamierza dokonać korekty podatku należnego.

Z uwagi na to iż, jak wynika z treści wniosku, wątpliwości Wnioskodawcy, co do możliwości skorzystania przez niego z procedury przewidzianej przepisem art. 89a ustawy o VAT, odnoszą się do sytuacji prawnej jego kontrahenta (dłużnika), wobec którego w dniu 30 listopada 2009 r. ogłoszono upadłość, należy wskazać, iż stosownie do art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, warunek, aby dłużnik nie był w stanie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnosić wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi.

Natomiast w momencie dokonania korekty dłużnik (jak również wierzyciel) musi być jedynie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny stosownie do cyt. art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

Zatem okoliczność, iż dostawy towarów i usług, o których mowa we wniosku, były świadczone w okresie od dnia 1 stycznia do 29 listopada 2009 r., a w dniu 30 listopada 2009 r. ogłoszono upadłość dłużnika, nie pozbawiło Wnioskodawcy prawa do skorzystania z korekty podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności za ww. okres przewidzianych przepisem art. 89a ustawy o VAT.

W konsekwencji w niniejszej sprawie stwierdzić należy, iż po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków wynikających z przepisu art. 89a ust. 1-7 ustawy o podatku od towarów usług, w szczególności jeżeli pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem nie występują powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2-4 ww. ustawy, Wnioskodawca ma prawo do dokonania korekty podatku należnego wynikającego z niezapłaconych faktur z tytułu dostaw towarów i usług dotyczących okresu od dnia 1 stycznia do 29 listopada 2009 r., o ile na dzień dokonania korekty Wnioskodawca i dłużnik pozostanie - co wskazano we wniosku - zarejestrowanym czynnym podatnikiem (pomimo ogłoszonej upadłości).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl