ITPP1/443-1083a/11/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1083a/11/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2011 r. (data wpływu 2 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 14 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu dostawy lokali wraz z udziałem we współwłasności gruntu przeznaczonego na drogę wewnętrzną oraz ustalenia, czy sprzedaż udziałów we współwłasności tego gruntu na rzecz nabywców lokali stanowi dostawę towarów, czy świadczenie usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu dostawy lokali wraz z udziałem we współwłasności gruntu przeznaczonego na drogę wewnętrzną oraz ustalenia, czy sprzedaż udziałów we współwłasności tego gruntu na rzecz nabywców lokali stanowi dostawę towarów, czy świadczenie usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest firmą deweloperską, której podstawowym przedmiotem działalności jest budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych. Sprzedawane lokale wchodzą w skład budynku wielorodzinnego, wznoszonego na konkretnym gruncie z przypisaną i wyodrębnioną geodezyjnie działką. Wraz z nabyciem własności lokalu, jego nabywca nabywa również wyliczony udział we współwłasności gruntu w odniesieniu do ww. działki. Wartość powyższego udziału w gruncie stanowi składowa podstawy opodatkowania przy dostawie lokalu na rzecz nabywcy, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z przygotowywaną realizacją budowy budynku wielorodzinnego, w celu sprzedaży lokali, Spółka niezależnie od gruntu (działki), na którym będzie wznoszony budynek, nabyła (kupiła) od gminy, tym samym aktem notarialnym, udział wynoszący #189; części we współwłasności dwóch działek (sąsiadujących z ww. gruntem). Przedmiotowa droga stanowi jedyny dostęp do działki, na której będzie wznoszony budynek. Właścicielem pozostałych udziałów w #189; części pozostała gmina.

Z uwagi na poniesione koszty oraz charakter działalności, Spółka dokonując dostaw lokali będzie również zbywała (sprzedawała) na rzecz nabywców lokali udziały według wyliczonej części we współwłasności wymienionych j.w. działek.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że z uwagi na brak danych w akcie notarialnym oraz brak dokumentów i informacji ze strony gminy, Spółka nie może w sposób pewny ustalić, czy przedmiotowe działki, na których znajduje się budowla (droga) były w przeszłości przedmiotem pierwszego zasiedlenia. Jednocześnie wskazano, że na dzień złożenia niniejszego uzupełnienia Spółka również nie jest w stanie rozstrzygnąć, czy nakłady na ulepszenie budowli (drogi) przeznaczone do realizacji w latach przyszłych przekroczą 30% wartości początkowej tej budowli.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przy dostawie lokali, wartość udziałów w ww. działkach, dotyczących drogi wewnętrznej, należy wliczać do podstawy opodatkowania, zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czy sprzedaż przedmiotowych udziałów we współwłasności gruntu (tych działek) na rzecz nabywców lokali, stanowi - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - dostawę towarów, czy świadczenie usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na samodzielny, cywilnoprawny byt działek przeznaczonych pod drogę wewnętrzną, jak i ich geodezyjne wyodrębnienie, w kontekście wykładni gramatycznej przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, wartość sprzedawanych udziałów stanowić będzie odrębną podstawę opodatkowania dla celów podatku od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy - w zakresie pytania nr 2 - kluczową kwestią jest ustalenie, czy sprzedaż udziałów we współwłasności gruntu jest sprzedażą rzeczy, czy sprzedażą prawa.

Według Wnioskodawcy, stosownie do brzmienia przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, traktującego jako towary rzeczy oraz ich części, sprzedaż przedmiotowych udziałów w rozumieniu przepisów ww. ustawy, stanowić będzie dostawę towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenie przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, towarami w rozumieniu ww. ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, o czym stanowi art. 29 ust. 5 ustawy. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka, prowadząc działalność deweloperską, której podstawowym przedmiotem działalności jest budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych, planuje dostawę lokali oraz udziały według wyliczonej części we współwłasności działek gruntu, na których znajduje się droga, stanowiąca budowlę.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, należy stwierdzić, że sprzedaż wskazanych we wniosku udziałów we współwłasności gruntu przeznaczonego na drogę wewnętrzną na rzecz nabywców lokali stanowi - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast do kwestii ustalenia podstawy opodatkowania dla ww. czynności, stwierdzić należy, że sprzedaż udziału we współwłasności działki wydzielonej na wewnętrzną drogę dojazdową (stanowiącą - jak wskazano - budowlę) do ww. nieruchomości stanowi odrębny przedmiot sprzedaży, tj. dostawę udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod drogę wewnętrzną, niezależnie od dostawy lokali, o których mowa we wniosku.

Wobec tego, przy sprzedaży udziału w wysokości #189; we współwłasności gruntu, przeznaczonym na drogę wewnętrzną (budowla), należy odrębnie ustalić podstawę opodatkowania, niezależnie od podstawy opodatkowania przyjętej dla celów dostawy lokali wraz z wyliczonym udziałem w gruncie przynależnym do zbywanego przez Spółkę lokalu.

Reasumując, stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowych udziałów we współwłasności działek (dotyczących drogi wewnętrznej, stanowiącej - jak wskazał Wnioskodawca - budowlę) stanowi dostawę towarów. Podstawa opodatkowania dla tej dostawy winna być ustalona w sposób wskazany w art. 29 ust. 5 ustawy, jednakże odrębnie - jako, że czynność ta stanowi odrębną transakcję - od podstawy opodatkowania przyjętej dla celów dostawy lokali wraz z udziałem we współwłasności w gruncie, na którym wybudowany jest budynek, w którym znajdują się te lokale.

Końcowo, informuje się, iż w zakresie pytania sprowadzającego się do kwestii, czy przy uznaniu sprzedaży ww. udziałów za dostawę towarów, w sytuacji gdy Spółka nabywając ww. udziały w działkach stanowiących budowlę, nabyła je w drodze pierwszego zasiedlenia oraz "ulepszyła" przedmiotową budowlę o 30% wartości początkowej, będzie mogła zastosować przy sprzedaży udziałów na rzecz nabywców lokali zwolnienie od podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaż ww. udziałów nastąpi po upływie dwóch lat od nabycia powyższych działek przez Spółkę od gminy (pierwsze zasiedlenie), w dniu 10 listopada 2011 r. wydano postanowienie znak ITPP1/443-1083b/11/AT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl