ITPP1/443-1080/13/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1080/13/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że - stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu pn...- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina w marcu 2013 r. złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegającej na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Projekt nosi tytuł:. Celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej poprzez utworzenie koła zainteresowań w formie warsztatów kulinarnych dla dzieci i młodzieży z gminy oraz promocja i popularyzacja rybactwa i obszarów LSROR dzięki organizacji rybnych warsztatów kulinarnych i publikacji przewodnika z lokalnymi potrawami rybnymi. W ramach operacji planowana jest:

Organizacja "rybnych" warsztatów kulinarnych jako koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży gminy, która przyczyni się do aktywizacji społeczności lokalnej oraz do promocji i popularyzacji rybactwa na obszarze objętym LSOR. Warsztaty kulinarne będą realizowane w kuchni w Ośrodku Kultury. Zajęcia będą nieodpłatnie, prowadzone przez trenera o dużym doświadczeniu kulinarnym z zakresu sprawiania i sporządzania ryb. Aby organizacja warsztatów była możliwa, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie kuchni i zaplecza kuchennego m.in. w meble kuchenne, meblowe wyposażenie bufetu oraz w sprzęt gastronomiczny: profesjonalna patelnia elektroniczna, system okapów-wyciągów, wentylator, szokowa schładzarko-zamrażarka oraz elektryczny grill gastronomiczny. Zajęcia te będą trwały przez okres 6 miesięcy. W każdym miesiącu planuje się organizację dwóch warsztatów po cztery godziny dziennie. Powstanie 20-osobowa grupa dzieci i młodzieży w różnym wieku, która podzielona zostanie na 5 zespołów (po 4 osoby również zróżnicowana wiekowo). Podczas warsztatów każdy z zespołów będzie tworzył swoją potrawę w oparciu o regionalne tradycje na bazie pomysłów własnych i modyfikowanych. Po każdym z warsztatów odbędzie się degustacja przygotowanych potraw, na które zapraszane będą m.in. osoby reprezentujące władze lokalne (ok. 5 osób). Po degustacji zostaną wybrane 1-2 najlepsze potrawy, których przepis trafi do albumu/przewodnika. Po zakończeniu warsztatów planuje się organizację konkursu na najlepszą potrawę z ryby, która zyska miano "najlepszej tradycyjnej potrawy regionalnej". Każdy z warsztatów zostanie kompleksowo udokumentowany zarówno w formie multimedialnej, jak i tekstowej. W tym celu zostanie zakupiony komputer typu laptop. Dokumentowane multimedia wykorzystane zostaną także do ich umieszczenia na specjalnie w tym celu utworzonej podstronie internetowej. W sumie odbędzie się 12 warsztatów i 1 konkurs kulinarny, zebranych zostanie minimum 13 przepisów, które wydane zostaną w formie albumu/przewodnika promującego gminę oraz obszar objęty LSROR, zawierającego istotne dane dla turystów odwiedzających region (miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne, szlaki i atrakcje turystyczne, zasoby wodne) oraz przepisy kulinarne "na rybkę" wybrane w czasie warsztatów i konkursu. Album trafi nieodpłatnie do wszystkich punktów gastronomicznych terenu Gminy, a także zostanie rozesłany do miast obszaru LSROR i ościennych miast powiatowych i wojewódzkich. Finał projektu planuje się podczas uroczystości dożynkowych na przełomie sierpnia-września 2014 r., połączony z degustacją potraw wraz z wręczeniem przygotowanych po zakończeniu albumów/przewodników. Umeblowane i dobrze wyposażone zaplecze gastronomiczne Ośrodka Kultury będzie służyć bezpłatnie w kolejnych latach podobnym projektom realizowanym także przez szeroko rozumianych reprezentantów różnorodnych form prawnych, których działanie wpływać będzie na rozwój obszaru LSROR.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będzie istniała możliwość odliczenia podatku VAT dla wydatków związanych z realizacją przedmiotowego projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy, miejscem realizacji przedmiotowego projektu jest kuchnia w Ośrodku Kultury i nie służy sprzedaży opodatkowanej. Zakupione wyposażenie zostanie użyczone nieodpłatnie do nieodpłatnego wykorzystywania przez samorządową instytucję kultury. Tym samym nie jest ona obecnie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Gmina nie zamierza wykonywać czynności opodatkowanych z użyciem zakupionego sprzętu. W związku z tym podatek VAT, nie podlega odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl