ITPP1/443-1080/09/AJ - Określenie stawki podatku VAT dla dostawy sznurka polipropylenowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1080/09/AJ Określenie stawki podatku VAT dla dostawy sznurka polipropylenowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy sznurka polipropylenowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy sznurka polipropylenowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji artykułów piśmienniczych, artykułów biurowych i sprzętu biurowego. W ramach swej działalności obsługuje kompleksowo wiele firm, biur, urzędów i instytucji użyteczności publicznej. Spółka w postępowaniu przetargowym złożyła ofertę, w której dla towaru wykazanego w pozycji 360 oferty o nazwie: sznurek polipropylenowy typu Bezalin (długość nie mniej niż 1400 m, waga nie mniej niż 2 kg) zaoferowała cenę brutto ustaloną przy zastosowaniu podstawowej stawki podatku (22 %). Zdaniem Zamawiającego przy składaniu oferty Spółka popełniła błąd w obliczaniu ceny, gdyż stawka podatku nie odpowiada aktualnemu stanowi prawnemu. Zamawiający utrzymuje, że artykuł ma obowiązującą stawkę podatku w wysokości 7 % (poz. 69 załącznika nr 3 - wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %). Spółka nie posiada wiedzy o dalszym wykorzystaniu artykułu. Spółka dokonuje zakupu omawianego artykułu ze stawką 22 %

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawkę podatku od towarów i usług Spółka powinna zastosować przy sprzedaży wyrobu o nazwie "sznurek polipropylenowy typu Bezalin" (długość sznurka nie mniej niż 1400, waga nie mniej niż 2 kg). Czy o możliwości zakwalifikowania decydują właściwości, czyli fakt, że może on być używany do maszyn rolniczych, czy też faktyczne przeznaczenie. Czy zastosowanie stawki podstawowej dla omawianego wyrobu było poprawne, czy też Spółka winna zastosować 7 % stawkę podatku przy ustalaniu ceny.

Zdaniem Wnioskodawcy, zastosowanie stawki 7 % podatku od towarów i usług przy ustalaniu ceny brutto może nastąpić w przypadku sprzedaży sznurka do celów rolniczych. W wykazie towarów i usług opodatkowanych w wysokości 7 % znajduje się pod poz. 69 artykuł o nazwie: Sznurek do maszyn rolniczych. Wnioskodawca nie posiada wiedzy do jakich celów omawiany wyrób zostanie użyty przez Zamawiającego. Brak w zamówieniu informacji o przeznaczeniu oraz fakt, że Zamawiający nie prowadzi działalności rolniczej, ani nie prowadzi obrotu artykułami rolniczymi nakłada na Wnioskodawcę obowiązek zastosowania stawki podstawowej podatku od towarów i usług, tekst jedn. 22 %. Wnioskodawca wskazuje, iż z informacji uzyskanej od producentów wyrobów podobnych wynika, że sznurek ten ma szersze zastosowanie i występuje w obrocie zarówno ze stawką 7 % jak i 22 %. Ponadto Wnioskodawca nadmienia, iż nie zajmuje się obrotem artykułami rolniczymi, dokonuje zakupu omawianego artykułu ze stawką 22 %, i sprzedaje dalej z tą sama stawką.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy - wynosi 22 %. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 69 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, jako towary opodatkowane stawką podatku w wysokości 7 % wymieniono sznurek do maszyn rolniczych bez względu na symbol PKWiU.

Dla oceny prawidłowości zastosowania obniżonej do wysokości 7 % stawki podatku do dostawy sznurka bez względu na symbol PKWiU jedynymi przesłankami, które muszą być spełnione, aby obniżona stawka podatku miała zastosowanie są: rodzaj dostarczanego towaru określony jako sznurek oraz jego przeznaczenie do maszyn rolniczych.

Sam fakt, że przedmiotowy sznurek może być między innymi wykorzystywany do maszyn rolniczych nie jest jedynym kryterium uprawniającym do zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług. Podatnik, poza uwzględnieniem cech funkcjonalnych i użytkowych, powinien mieć bowiem na uwadze faktyczne przeznaczenie do zastosowania tego towaru przez nabywcę.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji artykułów piśmienniczych, artykułów biurowych i sprzętu biurowego. Ponadto Wnioskodawca dokonuje sprzedaży między innymi sznurka polipropylenowego, który nabywa ze stawką podatku od towarów i usług 22 %. Wnioskodawca wskazuje, iż kontrahent dokonujący zamówienia nie prowadzi działalności rolniczej ani nie prowadzi obrotu artykułami rolniczymi, a w złożonym zamówieniu brak jest informacji na temat przeznaczenia zamówionego sznurka. Ponadto Wnioskodawca nadmienia, iż z informacji producentów wyrobów podobnych wynika, iż przedmiotowy sznurek ma szersze zastosowanie i występuje w obrocie zarówno ze stawką 7 %, jak i 22 %.

Mając na uwadze okoliczności przedstawione we wniosku oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż w tym konkretnym przypadku Wnioskodawca, przy ustalaniu ceny dla sznurka polipropylenowego, prawidłowo zastosował stawkę podstawową w wysokości 22 %.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl