ITPP1/443-1056c/09/AT - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z wystawionej przez wspólnika faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia do tej spółki przedmiotu aportu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1056c/09/AT Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z wystawionej przez wspólnika faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia do tej spółki przedmiotu aportu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego przez spółkę osobową w postaci znaków towarowych i nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego przez spółkę osobową w postaci znaków towarowych i nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza zawiązać spółkę osobową prawa handlowego (komandytową lub jawną), w której zostanie wspólnikiem - komplementariuszem. Po zawiązaniu spółki niektórzy pozostali wspólnicy planują wprowadzić do niej określone składniki majątku - nieruchomości i (lub) znaki towarowe (wkłady niepieniężne). Wspólnicy wnoszący znaki są ich właścicielami, dotyczy to zarówno znaków zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym RP i objętych prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 1119, poz. 1117 z późn. zm.), jak i zgłoszonych do rejestracji w tym urzędzie.

Dodatkowo niektórzy wspólnicy są właścicielami znaków, które są przedmiotem praw autorskich przysługujących tym wspólnikom, przy czym znaki te nie zostały dotychczas zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, jak również wspólnicy nie występowali do Urzędu Patentowego o ich objecie prawami ochronnymi w rozumieniu Prawa własności przemysłowej.

Wartość poszczególnych wnoszonych przez wspólników wkładów niepieniężnych określona zostanie w umowie spółki (i/lub zmianie umowy spółki). Spółka przewiduje przy tym, że wartość rynkowa znaków towarowych określona na dzień wniesienia ich do spółki osobowej będzie wyższa od wartości kosztów poniesionych przez wspólników na wytworzenie lub nabycie tych znaków towarowych, natomiast wartość rynkowa nieruchomości określona na dzień wniesienia ich do spółki osobowej będzie wyższa od wartości księgowej nieruchomości ujawnionej w księgach wspólników.

Spółka wskazuje, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w formie nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu VAT (nie będzie od podatku zwolnione) ze względu na status nieruchomości, bądź też ze względu na fakt złożenia przez strony czynności odpowiedniego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Spółka osobowa będzie zarządzać wniesionymi do niej znakami towarowymi oraz wykorzystywać je w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, np. wydzierżawiając, wynajmując lub sprzedając je.

W związku z powyższym Wnioskodawca, w oparciu o dyspozycję art. 14n § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zadał następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, spółka osobowa uprawniona będzie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z wystawionej przez wspólnika faktury VAT, dokumentującej transakcję wniesienia do tej spółki przedmiotu aportu (towary i usługi)...

Powołując się na treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz uwzględniając fakt, iż składniki majątku nabyte przez spółkę osobową w formie wkładu niepieniężnego służyć będą czynnością opodatkowanym VAT, Wnioskodawca uważa, że spółce tej przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego, wynikającego z faktury VAT wystawionej przez wspólnika, dokumentującej transakcję wniesienia aportu, tj. dostawę towarów lub świadczenie usług).

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż spółka osobowa uprawniona będzie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury VAT wystawionej przez wspólnika, dokumentującej ww. transakcję wniesienia aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Analizując kwestię dotyczącą prawa do odliczenia przez spółkę osobową prawa handlowego podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego w stosunku do przedmiotu aportu należy odnieść się do zasady, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niewystąpienie przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka planuje zawiązać spółkę osobową prawa handlowego (komandytową lub jawną), w której zostanie wspólnikiem - komplementariuszem. Po zawiązaniu spółki niektórzy pozostali wspólnicy zamierzają wprowadzić do niej określone składniki majątku - nieruchomości i (lub) znaki towarowe (wkłady niepieniężne). Spółka wskazuje ponadto, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w formie nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu VAT (nie będzie od podatku zwolnione) ze względu na status nieruchomości, bądź też ze względu na fakt złożenia przez strony czynności odpowiedniego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Spółka osobowa będzie zarządzać wniesionymi do niej znakami towarowymi oraz wykorzystywać je w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, np. wydzierżawiając, wynajmując lub sprzedając je.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że jeżeli nieruchomości oraz znaki towarowe nabyte przez spółkę osobową w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez wspólnika, służyć będą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, spółce osobowej przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez wspólnika, o ile będzie on czynnym podatnikiem VAT, dokumentującej transakcję wniesienia przedmiotu aportu (tj. dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz spółki osobowej), o ile nie wystąpią przesłanki ograniczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że - jak wskazano we wniosku - transakcja wniesienia aportem nieruchomości zostanie opodatkowana - z mocy prawa albo na skutek złożenia oświadczeń właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przez strony transakcji, czyli nie wystąpią okoliczności powodujące zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazać bowiem należy, iż przepisy przewidujące rezygnację ze zwolnienia i wybór opodatkowania takiej dostawy (art. 43 ust. 10-12) odnoszą się wyłącznie do zwolnienia towaru (budynki, budowle lub ich części) od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto czynności wniesienia aportem będą dokonywane przez czynnych podatników podatku od towarów i usług, działających w takim charakterze, o których mowa w art. 96 ust. 4 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl