ITPP1/443-1045/13/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1045/13/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2012 r. (data wpływu 6 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 17 sierpnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2012 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w związku z realizacją projektu.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy "Prawo o stowarzyszeniach" z dnia 7 kwietnia 1989 r. i posiada osobowość prawną. Celem Stowarzyszenia są:

* inspirowanie i prowadzenie badań naukowych ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi,

* upowszechnianie dostępu do informacji i wiedzy,

* promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, obrony praw człowieka i obywatela,

* inicjowanie debat publicznych w istotnych sprawach dla społeczności lokalnych,

* promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych,

* wzmacnianie tożsamości regionalnej, promocja języka i kultury...,

* upowszechnianie idei zrównoważonego rozwoju, ekologicznych źródeł wytwarzania energii i transportu,

* wspieranie bezpiecznych ekologicznych form aktywnego wypoczynku.

Stowarzyszenie zgodnie ze swoimi celami statutowymi prowadzi prace dokumentacyjne, działania promocyjne walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi....., obejmujące tereny gminy B. oraz gmin sąsiednich. Organizuje w tym celu rajdy turystyczne, konkursy przyrodnicze i spływy kajakowe. Wydano także dwa przewodniki po szlakach turystycznych. Stowarzyszenie realizowało w ramach programu Oś Leader PROW 2007-2013, Działanie 413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" - projekt pn. ".....". Projekt realizowany był na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania ".......". Realizacja zadania odbywała się w czterech etapach. Pierwszy etap dokumentacyjny sprowadzał się do zbierania materiałów tematycznych, poszukiwania źródeł osobowych, w tym także dla ludzi, którzy posiadają domowe archiwa i samodzielnie piszą na tematy regionalne. Ważnym zadaniem było uzupełnianie i aktualizacja dokumentacji fotograficznej w terenie. Drugi etap opracowania tekstów i projektowania wydawnictwa, wymagał wynajęcia grafika, ale także konsultacji z autorami tekstów. Trzeci etap, to składanie zdjęć i tekstów w jedną całość, opracowanie graficzne i druk wydawnictwa. Czwarty z etapów to rozprowadzanie nakładu i promocja wydawnictwa oraz organizacji imprez towarzyszących i tematycznie związanych z wydawnictwem, w szczególności dotyczy to organizowanych imprez regionalnych. Promocja przedsięwzięcia trwała przez cały okres realizacji projektu oraz będzie kontynuowana po wydaniu przewodnika, aż do wyczerpania nakładu i dalej na stronie internetowej oraz na cyklicznych imprezach terenowych. Przewodnik został wysoko oceniony przez lokalną społeczność, przedstawicieli instytucji i organizacji. W ramach świadczonych usług na rzecz Stowarzyszenia podmioty wykonywały usługi, za które wystawiła faktury VAT. Usługi te zaplanowane były w kosztorysie składanym do wniosku o dofinansowanie i dotyczyły m.in. budowy strony internetowej, projektu graficznego, przejazdu samochodem. Stowarzyszenie zakupiło również materiały oraz poniosło koszty druku przewodnika, na które dostawcy wystawili faktury. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Nabywane towary i usługi nie służyły wykonywaniu czynnościom opodatkowanym. Działalność Stowarzyszenia jest działalnością non profit. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej ani działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzyszenie w związku z realizacją przedmiotowego projektu może odliczyć podatek VAT. Czy zwrot za realizację projektu będzie w kwocie brutto.

Zdaniem Wnioskodawcy, Stowarzyszenie nie może ubiegać się o zwrot podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w ramach realizacji projektu, gdyż nie wykonuje sprzedaży opodatkowanej. Otrzymana dotacja będzie przeznaczona na realizację projektu. Efekt zrealizowanego zadania będzie miał związek z wykonywaną działalnością statutową, która nie jest opodatkowaną podatkiem VAT. Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy o stowarzyszeniach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W treści rozdziału 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 10 tego rozporządzenia.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie zrealizowało projekt pn. ".......". Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając zatem na uwadze powołany wyżej stany prawny w odniesieniu do okoliczności przedstawionych we wniosku stwierdzić należy, iż skoro Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a nabywane w ramach przedmiotowego projektu zakupy nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, to nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją przedmiotowego zadania. Stowarzyszeniu nie przysługuje także prawo otrzymania zwrotu tego podatku, bowiem środki te nie stanowią środków, o których mowa w powołanym rozporządzeniu.

Jednocześnie informuje się, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl