ITPP1/443-1004/08/BS - Odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości gruntowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1004/08/BS Odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości gruntowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (wpływ 3 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie nieruchomości gruntowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej zakup nieruchomości gruntowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 20 października 2008 r. na podstawie umowy sprzedaży warunkowej zapisanej w formie aktu notarialnego nabył nieruchomość w postaci działki na cele związane z prowadzoną działalnością. Działkę nabyto od czynnego podatnika podatku od towarów i usług, nie będącego małym podatnikiem rozliczającym się w systemie kasowym. Na zakupionej działce Wnioskodawca zamierza wybudować halę produkcyjną i magazynową. Nieruchomość będzie stanowić środek trwały. Zakupiona nieruchomość została opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca wskazuje, iż dokonywać będzie dostawy towarów i świadczenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym się w okresach kwartalnych (jest małym podatnikiem, nie korzystającym z metody kasowej). Wydanie nieruchomości już nastąpiło, tym samym Wnioskodawca nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury przed dokonaniem zapłaty za przedmiotową działkę...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów. Prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

W oparciu o przytoczone przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowej działki w okresie otrzymania faktury przed dokonaniem zapłaty za przedmiotową działkę. W ocenie Wnioskodawcy, przywołane normy prawne nie warunkują prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od obowiązku zapłaty za zobowiązania wynikające z faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 wymienionej ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.), prawo do obniżenia podatku należnego powstaje: w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11,12,16 i 18.

W myśl art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.).

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 13 powołanej ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12,16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku r., w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W świetle powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega zatem podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego. Istotny jest więc związek tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi, gdyż to do realizacji czynności opodatkowanych mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakupiona nieruchomość gruntowa, na której zamierza wybudować halę produkcyjną i magazynową stanowić będzie środek trwały firmy. Realizowana przez Wnioskodawcę sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawca podkreśla, iż jest małym podatnikiem, nie korzystającym z metody kasowej.

A zatem stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup nieruchomości gruntowej, w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 powołanej ustawy, o ile nie wystąpi wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 3a ustawy. Ustawodawca nie wiąże, zatem możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu z uregulowaniem należności z niej wynikającej.

Końcowo nadmienia się, iż zgodnie z treścią art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z powyższym załączone do złożonego przez Spółkę wniosku dokumenty, nie były przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl