ITPB4/423-58/13/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB4/423-58/13/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, oraz akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej zarejestrowanej w Polsce (dalej: SKA). W przyszłości, w SKA zostanie podwyższony kapitał zakładowy i wyemitowane nowe akcje, które zostaną objęte przez Wnioskodawcę. W celu pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawca wniesie do SKA wkład niepieniężny.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przeznaczona pod zabudowę niezabudowana nieruchomość gruntowa położona w G, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość wnoszona aportem nie stanowi przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ani przepisów podatkowych. W szczególności, Nieruchomość nie jest wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy organizacyjnie, finansowo, ani funkcjonalnie.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy aport Nieruchomości przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego do SKA podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W myśl powyższego przepisu wkłady niepieniężne do spółek osobowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, przy czym bez znaczenia dla konsekwencji podatkowych wynikających z powyższego przepisu jest fakt, czy będące przedmiotem aportu do spółki osobowej aktywa stanowią przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest rozróżnienia konsekwencji podatkowych w zależności od rodzaju przedmiotu wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W konsekwencji, wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego, niezależnie od jego postaci, nie generuje przychodu podatkowego na gruncie tej ustawy.

Dodatkowo, do zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy, zgodnie z którym przychodem podatkowym jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powyższy przepis ma bowiem zastosowanie wyłącznie do spółek kapitałowych, natomiast SKA jest bez wątpienia spółką osobową.

Jednocześnie, w związku z wniesieniem Nieruchomości do SKA jako wkładu niepieniężnego Wnioskodawca nie będzie również uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w momencie dokonania powyższego aportu. Tym samym, wniesienie Nieruchomości do SKA w drodze aportu będzie dla Wnioskodawcy neutralne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy ITPB3/423-445a/12/DK, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu ILPB4/423-229/12-2/ŁM, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPBI/2/423-385/12/AP.

Biorąc pod uwagę przedstawioną argumentację oraz stanowisko prezentowane przez organy podatkowe, aport Nieruchomości do SKA nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) - dalej: ustawa - przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie tego przepisu przychodem jest - co do zasady - każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych mocą art. 12 ust. 4 ustawy. Użycie w powyższym przepisie sformułowania "otrzymane" oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu bezpośrednio do majątku podatnika (względnie na jego rachunek) wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami.

Jednocześnie, na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 4 enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów. I tak, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza wnieść aportem Nieruchomość do spółki komandytowo-akcyjnej, w której będzie akcjonariuszem, na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego.

Odnosząc opisaną we wniosku sytuację do przytoczonych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdzić należy, iż wniesienie przez Spółkę aportu (w postaci opisanej we wniosku) do spółki osobowej tytułem wkładu niepieniężnego nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

Końcowo wyjaśnić należy, iż z uwagi na zakres wniosku, a w szczególności treść postawionego pytania, niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy w zakresie rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem aportu w formie niepieniężnej do spółki osobowej. Nie dokonano w niej natomiast oceny stanowiska Spółki w części dotyczącej rozpoznania kosztów podatkowych na tej operacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl