ITPB4/423-133/14/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 stycznia 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB4/423-133/14/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2014 r. (data wpływu 13 października 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w rozliczania przychodów i kosztów podatkowych spółki osobowej przez jej wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie rozliczania przychodów i kosztów podatkowych spółki osobowej przez jej wspólnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje utworzyć spółkę z o.o. z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej ("Spółka"), która będzie nosiła nazwę "K Sp. z o.o.". Niniejszy wniosek Wnioskodawca składa na podstawie art. 14n Ordynacji podatkowej jako osoba planująca utworzenie spółki.

Spółka będzie wspólnikiem spółki osobowej innej niż spółka komandytowo-akcyjna ("Spółka Osobowa"). Spółka Osobowa, w trakcie roku obrotowego, będzie osiągać przychody oraz ponosić koszty związane ze swoją działalnością. Spółka w trakcie trwania roku obrotowego lub po jego zakończeniu będzie otrzymywać wypłaty środków pieniężnych finansowane z zysku bilansowego Spółki Osobowej.

Umowa Spółki Osobowej będzie określała zakres prawa poszczególnych wspólników Spółki Osobowej do udziału w zysku Spółki Osobowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy Spółka jako wspólnik Spółki Osobowej będzie zobowiązana na bieżąco doliczać przychody i koszty uzyskania przychodów osiągnięte za pośrednictwem Spółki Osobowej do swoich przychodów i kosztów, aczkolwiek tylko proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku Spółki Osobowej.

2. Czy otrzymanie przez Spółkę jako wspólnika Spółki Osobowej środków pieniężnych z tytułu wypłat z udziału w zysku, finansowanych z zysków bilansowych Spółki Osobowej, nie spowoduje po stronie Spółki powstania dochodu do opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółki osobowe inne niż spółki komandytowo-akcyjne pozostają transparentne podatkowo. Oznacza to, że opodatkowanie ich przychodów i kosztów następuje nie na poziomie samej spółki, a u jej wspólników. Powyższa konstatacja wynika wprost z brzmienia art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku.

Mając na uwadze powyższe, Spółka jako wspólnik Spółki Osobowej będzie zobowiązana na bieżąco doliczać przychody i koszty uzyskania przychodów osiągnięte za pośrednictwem Spółki Osobowej do swoich przychodów i kosztów, aczkolwiek tylko proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku Spółki Osobowej.

Zgodnie ze stanowiskiem zajętym w odpowiedzi na pytanie pierwsze, przychody (dochody) z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku - co stanowi naturalną konsekwencję pozbawienia spółki osobowej statusu podatnika podatku dochodowego. Tym samym, środki stanowiące przychody Spółki Osobowej, co do zasady, stanowią już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich też są opodatkowane z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Środki pieniężne otrzymane z tytułu udziału w zysku Spółki Osobowej stanowią odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki Osobowej. Dochód ten jest opodatkowany u każdego wspólnika proporcjonalnie do prawa tego wspólnika do udziału w zysku spółki. Zatem wypłata na rzecz wspólnika dokonywana z zysku stanowi czynność neutralną podatkowo dla wspólników spółki, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników.

Ustalenie wartości przychodów oraz kosztów Spółki Osobowej odbywa się według reguł przewidzianych przepisami ustawy o rachunkowości. Tym niemniej ustalenie tych wartości według reguł wynikających z ustawy o rachunkowości pozostaje bez wpływu na rozliczenia podatkowe. Ustawy podatkowe, w tym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierają bowiem odrębne od ustawy o rachunkowości reguły ustalania wartości przychodów oraz kosztów. Istnienie różnic w sposobie ustalania wartości przychodów oraz kosztów na gruncie prawa podatkowego oraz rachunkowego może prowadzić niejednokrotnie do sytuacji, że wynik ustalony w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości różni się znacząco od wyniku podatkowego ustalonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ewentualne różnice występujące pomiędzy oboma wynikami nie powinny jednak wpływać na neutralność podatkową dokonywanej wypłaty z zysku spółki osobowej, albowiem cały zysk bilansowy spółki osobowej podlegał już opodatkowaniu zgodnie z regułami prawa podatkowego.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych (w części wydawanych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierającej regulacje analogiczne do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), w tym m.in. w interpretacjach:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2014 r. (IPPB1/415-134/14-2/EC), w której potwierdzono, że wypłata na rzecz Wnioskodawcy udziału w rocznym zysku bilansowym spółki komandytowej nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 października 2013 r. (IPPB1/415-875/13-4/MT), w której organ podatkowy stwierdził, że wypłata udziału w rocznym zysku bilansowym spółki jawnej dokonana w myśl przepisu art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych stanowić będzie czynność neutralną podatkowo dla wspólników tej spółki, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 czerwca 2012 r. (ITPB3/423-140/12/PST), w której stwierdzono, że wypłaty z zysku (Wnioskodawca używa sformułowania "dywidendy") po zakończeniu roku obrotowego spółki komandytowej dla Wnioskodawcy będą neutralne podatkowo, ponieważ będą podlegały opodatkowaniu po stronie wspólnika na etapie ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym za dany rok podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl