ITPB3/423-98a/09/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-98a/09/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2009 r. (data wpływu 23 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (określone we wniosku jako stan faktyczny).

Wnioskodawca należy do grupy "B." zajmującej się produkcją wyrobów tytoniowych. Działalność ta obejmuje zarówno produkcję na rynek krajowy i zagraniczny, jak też działalność marketingową oraz dystrybucyjną. Obecnie działalność Wnioskodawcy jest podzielona na dwa piony, czyli część produkcyjną, która znajduje się w A. oraz sprzedażowo-administracyjną, nazwaną "Oddziałem", który ma główną siedzibę w W. oraz biura w innych miejscowościach i jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym jako "B." Spółka Akcyjna Oddział w W.

Oddział stanowi odrębną część przedsiębiorstwa (Spółki) i ma wyodrębnioną strukturę pracowniczą "pod kierownictwem Kierownika Oddziału". Oddział jest zarejestrowany jako odrębny płatnik dla celów podatku PIT oraz ZUS. W jego skład wchodzą departamenty sprzedaży i marketingu, a także pomocnicze - wobec tych departamentów - działy: finansów, prawny, korporacyjny, informatyczny oraz zasobów ludzkich. Wnioskodawca prowadzi dla obu oddziałów odrębną rachunkowość zarządczą, a dla celów kontrolingu sporządza odrębny bilans dla Oddziału, rachunki wyników oraz budżety (plany finansowe). W praktyce działalność Oddziału obejmuje całość funkcji marketingowych i dystrybucyjnych Spółki. Oddział samodzielnie i niezależnie wypełnia te zadania Spółki.

W ramach implementacji nowej struktury biznesowej Grupy planuje się rozdzielić działalność produkcyjną od działalności sprzedażowo-administracyjnej. W konsekwencji Wnioskodawca zamierza dokonać wydzielenia ze swoich struktur Oddziału poprzez wniesienie go w formie wkładu niepieniężnego do odrębnej spółki w zamian za objęcie udziałów w tej spółce. Przedmiotem aportu będzie cały Oddział wraz ze związanymi z nim składnikami materialnymi i niematerialnymi, umowami oraz personelem, a więc do odrębnej spółki zostanie przeniesiony majątek wykorzystywany przez Oddział, w szczególności: roszczenia i zobowiązania wynikające z umów z klientami (umowy dostawy), sprzęt komputerowy, oprogramowanie, zapasy, prawa do znaków towarowych, prawa i obowiązki wynikające ze stałych umów z dostawcami usług telekomunikacyjnych, najmu, leasingu, itp. wykorzystywanych przez pracowników Oddziału, pozostały sprzęt biurowy służący do wykonywania zadań przypisanych Oddziałowi. Ponadto wraz z wymienionymi wyżej składnikami przeniesione zostaną także umowy pracownicze z personelem Oddziału.

W wyniku tej transakcji działalność polegająca na produkcji wyrobów tytoniowych będzie realizowana w dalszym ciągu przez Wnioskodawcę, natomiast działalność polegająca na marketingu i dystrybucji będzie w całości realizowana przez nowego właściciela Oddziału.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania (dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych):

1.

Czy opisany Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy wnioskując a contrario z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wniesienie Oddziału jako wkładu niepieniężnego do tej spółki nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania dla Wnioskodawcy, jako obejmującego udziały lub akcje.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej pytania pierwszego. Zagadnienie zawarte w pytaniu drugim, jak i dotyczące podatku od towarów i usług będą przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej pytania pierwszego - Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy, ponieważ spełnia warunki opisane w tym przepisie, tj. stanowi organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych działań gospodarczych, który jednocześnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te są przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych w Oddziale, który ma być przedmiotem aportu nie podlega wątpliwości. Pracownicy Oddziału wykorzystują składniki majątkowe Spółki w postaci m.in. sprzętu komputerowego, oprogramowania, telefonów komórkowych i samochodów, które są dedykowane wyłącznie do obsługi działalności w zakresie marketingu i dystrybucji, jak również są przypisane ewidencyjnie do tej jednostki organizacyjnej. Ponadto, w ramach Oddziału przeniesione zostaną roszczenia i zobowiązania do otrzymania lub spełnienia świadczeń wynikające z umów z klientami i dostawcami. Przeniesione zostaną także prawa do znaków towarowych używanych przy sprzedaży produktów i wyrobów dystrybuowanych przez Oddział.

Wyodrębnienie organizacyjne Oddziału, mającego stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego do nowej spółki, również nie podlega wątpliwościom. Oddział został powołany w drodze uchwały zarządu oraz zarejestrowany w Krajowym rejestrze Sądowym jako oddział Wnioskodawcy. Siedziba Oddziału znajduje się poza siedzibą Spółki. Oddział ma także odrębne struktury, kierownictwo i schemat organizacyjny od działu produkcji. Działalność Oddziału wyodrębniona jest także pod względem finansowym poprzez ustalenie odrębnego sposobu budżetowania i rachunkowości zarządczej. Spółka przygotowuje okresowe plany finansowe dla obu rodzajów swojej działalności, tj. produkcji i Oddziału, które weryfikowane są w trakcie okresu ich realizacji oraz po jego upływie. Dokonywana jest też analiza finansowa działalności w tym zakresie, pozwalająca na ocenę rentowności i efektywności tej działalności. Mimo że Oddział nie jest jednostką samobilansującą się, to sposób prowadzenia rachunkowości przez Spółkę pozwala na ustalenie sytuacji majątkowej (stan aktywów i pasywów) oraz zyskowności Oddziału (poziom kosztów i przychodów). Dla celów rachunkowości zarządczej są sporządzane przez Spółkę odrębne bilanse oraz rachunki zysków i strat dla Oddziału.

Wyodrębnienie funkcjonalne Oddziału przejawia się odmiennością profilu działalności, która skierowana jest wyraźnie na promocję i dystrybucję, podczas gdy inny pion Spółki zajmuje się produkcją i związanym z tym procesem technologicznym. Oznacza to, że Oddział został wyodrębniony do realizacji określonych działań gospodarczych, innych niż zakład główny i jest w stanie samodzielnie je planować, kontrolować i realizować. O wyodrębnieniu funkcjonalnym świadczy również posiadanie własnej grupy kontrahentów przez Oddział, z którymi istnieją bezpośrednie relacje handlowe, dostęp do rynku zbytu oraz kanałów dystrybucji i zaopatrzenia. Oddział pozyskuje nowych oraz utrzymuje stosunki z dotychczasowymi klientami, jak też opracowuje oferty handlowe, prowadzi negocjacje handlowe, zawiera różnego rodzaju umowy w zakresie sprzedaży, a także planuje, nadzoruje i prowadzi hurtowy i detaliczny obrót wyrobami Spółki.

Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze. Opisany zespół składników zorganizowanych w specyficznej formie organizacyjnej, którym dysponuje Oddział, umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie marketingu i dystrybucji w formie odrębnego przedsiębiorstwa. Podkreślenia wymaga fakt, iż już w chwili obecnej Oddział funkcjonuje jako odrębna jednostka zatrudniająca własnych pracowników w zakresie głównego przedmiotu działalności, tj. sprzedaży, marketingu i dystrybucji, jak i w zakresie działów pomocniczych (tj. dział prawny, finansowy, informatyczny, zasobów ludzkich) oraz posiadająca odrębną kadrę kierowniczą. Wyrazem tej samodzielności jest także okoliczność, że określona na podstawie wyceny wartość rynkowa Oddziału przekracza sumę wartości składników majątkowych Oddziału. Różnica ta odzwierciedla wartość aspektu organizacyjnego poniesionego przez Spółkę na wyodrębnienie Oddziału.

W świetle powyższych argumentów, Oddział, który ma zostać wyodrębniony ze Spółki i przeniesiony w formie aportu do odrębnej Spółki, spełnia wszystkie przesłanki wynikające z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu tego przepisu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy jednakże zwrócić uwagę na oczywistą omyłkę popełnioną przez Wnioskodawcę w treści własnego stanowiska w sprawie, mianowicie definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera przepis art. 4a pkt 4 ustawy, a nie - jak wskazała Spółka w ostatnim zdaniu uzasadnienia - art. 4 pkt 4a ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl