ITPB3/423-96/13/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-96/13/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2013 r. (data wpływu 27 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 11 kwietnia 2013 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z odsprzedażą energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z odsprzedażą energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W chwili obecnej Gmina jest czynnym podatnikiem VAT, zamierza jednak skorzystać w przyszłości ze zwolnienia podmiotowego po spełnieniu warunków ustawy. W przyszłości Gmina, będąc podatnikiem zwolnionym podmiotowo z podatku VAT, zamierza kupować z zakładu energetycznego energię elektryczną w celu oświetlenia własnych dróg oraz odsprzedawania jej sąsiedniej gminie. Energię elektryczną Gmina zakupywać będzie w taryfie B21 z sieci średniego napięcia 15kW przetworzoną w transformatorze do poziomu 0,23 kW i w tej formie nastąpi sprzedaż. Koszty przetworzenia energii będą równoważone marżą doliczoną do sprzedaży. Gmina będzie wystawiać z tego tytułu faktury VAT i noty obciążeniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina kupując towary objęte podatkiem VAT, a następnie sprzedając ten towar na faktury VAT wyczerpuje znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie powinna zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i zgłosić w Urzędzie Skarbowym fakt prowadzenia działalności gospodarczej podlegającej podatkowi dochodowemu od osób prawnych.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Gminy, nie będzie podlegała z tytułu tych działań ustawie o podatku VAT ani ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z tym nie będzie musiała rejestrować się jako podatnik VAT czynny ani zgłaszać działalności w urzędzie skarbowym, jako że nie prowadzi działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przepisy ustawy mają zastosowanie do osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji oraz do jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach samorządu terytorialnego - rozumie się przez to gminy, powiaty i województwa.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, gmina posiada osobowość prawną. Stosownie jednak do postanowień art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Dodać należy w tym miejscu, że zakres pojęcia "dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego" wskazanego w treści art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy podatkowej jest szeroki.

Dochodami jednostek samorządu terytorialnego stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy o dochodach samorządu terytorialnego są dochody własne, subwencja ogólna oraz dotacje celowe z budżetu państwa.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Gmina zamierza kupować z zakładu energetycznego energię elektryczną w celu oświetlenia własnych dróg oraz odsprzedawania jej sąsiedniej gminie.

Co do zasady środki pieniężne otrzymywane z tytułu odsprzedaży energii elektrycznej powinny zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowić przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednak z uwagi na zwolnienie od podatku określone w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obejmujące jednostki samorządu terytorialnego między innymi w zakresie dochodów własnych tych podmiotów, a więc dochodów pochodzących z ich majątku, należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie transakcja odsprzedaży energii elektrycznej zakupionej wcześniej od zakładu energetycznego co do zasady będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo, pod warunkiem, że dochody uzyskane z odsprzedaży tej energii stanowić będą dochody własne gminy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o dochodach samorządu terytorialnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl