ITPB3/423-825/09/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-825/09/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2009 r. (data wpływu 23 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z planowanym wejściem na giełdę papierów wartościowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z planowanym wejściem na giełdę papierów wartościowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2007 r. Spółka przygotowywała się do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych i ponosiła w związku z tym różne koszty. Wejście na giełdę miało nastąpić poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i emisję nowych akcji.

W dniu 22 sierpnia 2007 r. Wnioskodawca (jeszcze jako spółka z o.o.) zawarł umowę z domem maklerskim. Przedmiotem umowy było zaoferowanie przez dom maklerski, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w ofercie publicznej, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, akcji zleceniodawcy (po uprzednim przekształceniu formy prawnej w spółkę akcyjną) oraz podjęcie działań mających na celu ich wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym, na zlecenie zleceniodawcy, w zakresie i na warunkach określonych w umowie.

W 2007 r. Spółka została zgodnie z umową obciążona kosztami związanymi z giełdą, tj. wynagrodzeniem za sporządzenie prospektu emisyjnego dla akcji zleceniodawcy oraz wynagrodzeniem za organizację i koordynację całości projektu. Poniesione wydatki zostały zaksięgowane na rozliczeniach międzyokresowych kosztów i nie zostały uznane za stanowiące koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy Spółka, na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, miała prawo zaliczyć koszty związane z giełdą, tj. wynagrodzenie za sporządzenie prospektu emisyjnego dla akcji zleceniodawcy i wynagrodzenie za organizację i koordynację całości projektu, poniesione w 2007 r. do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę papierów wartościowych i na emisję nowych akcji na rynku publicznym są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ustawy Wnioskodawca miał prawo zaliczyć wydatki związane z giełdą, tj. wynagrodzenie za sporządzenie prospektu emisyjnego dla akcji zleceniodawcy i wynagrodzenie za organizację i koordynację całości projektu, w koszty stanowiące koszty uzyskania przychodów. Z ekonomicznego punktu widzenia głównym założeniem i celem emisji akcji jest zwiększenie skali działalności spółki, a tym samym zwiększenie jej przychodów. Zatem przyszłe podwyższenie kapitału zakładowego w sposób pośredni wpływa na uzyskanie przychodów przez Spółkę, a więc spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Także wyższy kapitał zakładowy oznacza większą wiarygodność Spółki, a co za tym idzie korzystniejsze warunki zawieranych transakcji. To na pewno wywiera wielki wpływ na wysokość uzyskiwanych przez Spółkę przychodów podatkowych. Dlatego też wydatki związane z przyszłym debiutem giełdowym są związane z jej działalnością i uzyskanymi w jej ramach przychodami podatkowymi i zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawa, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z treści cytowanej definicji wynika, że dla kwalifikacji prawnej danego wydatku zasadnicze znaczenie ma cel, w jakim został on poniesiony. Podstawową przesłanką uznania go za koszt podatkowy, jest bowiem istnienie związku przyczynowego pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Podkreślenia wymaga przy tym okoliczność, iż koszty związane z przychodami neutralnymi podatkowo nie mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy opodatkowania, gdyż koszty te pozostają w związku z czymś, co z woli ustawodawcy za przychód nie zostało uznane.

Ustawodawca wyraźnie wskazał, że wartości majątkowe wniesione na pokrycie kapitału zakładowego spółki kapitałowej nie stanowią jej przychodu podatkowego. Mają one odrębny charakter z uwagi na cel, któremu służą - zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla jej funkcjonowania.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka poniosła wydatki związane z procesem przygotowywania się do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji i ich upublicznienie.

Przedmiotowe wydatki zostały poniesione przez Wnioskodawcę bezpośrednio w celu dokonania podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji. Istnieje zatem bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy zapłatą należności wymienionych przez Spółkę a jej przychodem na podwyższenie kapitału zakładowego. Zgodnie z regulacją art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Treść tego przepisu wskazuje, że wartości otrzymane na podwyższenie kapitału zakładowego - stanowiące niewątpliwie przysporzenie majątkowe - uznane zostały przez ustawodawcę za wpływy niestanowiące przychodów. Wpływy te są neutralne podatkowo. Nie są one efektem "zwykłej" (bieżącej) działalności gospodarczej podatnika, lecz związane są z rozszerzeniem źródła przychodów.

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 3 ustawy, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku (pkt 1), a także kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2 (pkt 3).

Ustawodawca zatem wprost postanowił, że przy ustalaniu dochodu nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów, jeżeli dotyczą one przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo wolnych od podatku. Z przepisu art. 7 ust. 3 pkt 1 w związku z pkt 3 ustawy wynika ogólna, systemowa zasada funkcjonująca w ramach podatku dochodowego stanowiąca, iż przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli występuje dochód ze źródła niepodlegającego opodatkowaniu lub od tego podatku wolnego, kosztów uzyskania przychodów związanych z takim dochodem (niepodlegającym opodatkowaniu lub od niego wolnym) nie uwzględnia się podczas ustalania dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Powyższe stanowi element przesądzający o kwalifikacji prawnej wymienionych przez Spółkę wydatków. Wprawdzie dalszym następstwem poniesienia tych wydatków może być wzrost poziomu osiąganych przychodów, jednakże jest to zbyt odległy związek przyczynowy, by mówić o spełnieniu przesłanki celowości ustanowionej w art. 15 ust. 1 ustawy tym bardziej, że wydatki te są w sposób wyraźny i bezpośredni związane z przychodem otrzymanym na podwyższenie kapitału zakładowego.

Odnosząc wymienione uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stwierdzić należy, że wydatki związane z procesem przygotowywania się do podwyższenia kapitału zakładowego nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, bowiem związane są z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl