ITPB3/423-7b/09/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-7b/09/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2009 r. (data wpływu 5 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia odsetek od kredytu inwestycyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełniony pismem z dnia 17 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.) - w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia odsetek od kredytu inwestycyjnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Do Spółki zostało wniesione w drodze aportu przedsiębiorstwo osoby fizycznej w trybie art. 55 1 ustawy - Kodeks cywilny. W związku z aportem Spółka przejęła (za zgodą wierzyciela) prawa i obowiązki wynikające z rachunków bankowych prowadzonych w ramach przedsiębiorstwa wniesionego aportem m.in. środki zgromadzone na tych rachunkach oraz zobowiązanie do ponoszenia kosztów utrzymania takiego rachunku bankowego, w tym kredytów w bieżącym rachunku bankowym (stan faktyczny).

Jednocześnie, w ramach przedsiębiorstwa wniesionego aportem, Spółka przejęła inwestycje w toku, które są przez nią kontynuowane i ponosi ona wydatki, które doprowadzą do powstania w Spółce środków trwałych. Na inwestycje przejęte w wyniku aportu przez Spółkę, zaciągnięte były w ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, kredyty inwestycyjne objęte aportem (zdarzenie przyszłe).

W związku z powyższymi umowami, Spółka ponosiła wydatki (spłata odsetek, opłaty bankowe) pozostające w związku z umowami kredytów w rachunku bieżącym, opłatami za prowadzenie rachunków bankowych bądź w związku z przejętymi umowami kredytów inwestycyjnych, dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę oraz w celu uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Czy koszty ponoszonych opłat bankowych z tytułu prowadzenia przejętych umów rachunków bankowych oraz koszty zapłaconych odsetek od przejętych kredytów w rachunku bieżącym, za okres od dnia przejęcia mogą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki.

2.

Czy wartość początkowa środków trwałych, powstałych w związku z kontynuowaniem inwestycji przejętych przez Spółkę w wyniku aportu przedsiębiorstwa, winna być zwiększona do dnia przejęcia ich do używania, o wartość naliczonych odsetek za okres od dnia przejęcia zobowiązań wynikających z przejętych umów kredytów dotyczących tych inwestycji, a po dacie przyjęcia do używania stanowiłaby koszt uzyskania przychodów w momencie zapłaty.

Niniejsza interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i odpowiadającemu mu pytaniu drugiemu, w zakresie stanu faktycznego - pytanie pierwsze - sprawa zostanie rozpatrzona odrębnym pismem.

We własnej ocenie przedstawionego zdarzenia przyszłego - pytanie drugie - Spółka wskazała, iż w związku z kontynuacją inwestycji przejętych w wyniku aportu wytworzy środki trwałe, w oparciu o otrzymaną inwestycję w toku i poniesione dodatkowe nakłady w celu oddania inwestycji do używania. Z uwagi na to, że nie znajdują zastosowania w tym przypadku art. 16g ust. 10a oraz ust. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zastosowanie będzie miała reguła podstawowa określająca wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie, tj. art. 16g ust. 4 ww. ustawy. Przepis ten wskazuje, iż za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

W rezultacie, wartość początkową środków trwałych wytworzonych w oparciu o składniki majątkowe (inwestycję w toku) wniesione do Spółki aportem w formie przedsiębiorstwa, stanowić będzie wartość nakładów poniesionych przez Spółkę w celu zakończenia inwestycji, powiększona o wartość składników majątku (inwestycji w toku) otrzymanych w wyniku aportu. Ponadto tak skalkulowana wartość początkowa środków trwałych będzie stanowiła podstawę dla ustalenia kwoty wydatków na wytworzenie przedmiotowych środków trwałych w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki, odsetki od przejętych kredytów inwestycyjnych dotyczących przejętych inwestycji w toku, naliczone za okres od dnia przejęcia umów kredytów inwestycyjnych do dnia przejęcia do używania środków trwałych, winny zwiększyć wartość początkową wytworzonych przez Spółkę środków trwałych. Taki bowiem obowiązek wynika z art. 16g ust. 4 powołanej ustawy. Natomiast, odsetki od tych kredytów po okresie przyjęcia do używania środków trwałych, stanowiłyby dla Spółki koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto Wnioskodawca podkreślił, iż za takim stanowiskiem przemawia treść przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem to na Spółce spoczywa zobowiązanie z tytuł wskazanych kredytów inwestycyjnych i to ona poniesie wydatek z tytułu ich spłaty, dotyczący okresu od dnia przejęcia praw i obowiązków wynikających z tych umów. Tak więc występuje tytuł prawny, na podstawie którego Spółka poniosła bądź poniesie przedmiotowe wydatki. Ponadto Jednostka podniosła, iż w powyższej sytuacji nie dochodzi do przejęcia uprawnień podatkowych dotychczasowego podmiotu zobowiązanego z tytułu wskazanych umów, bowiem takowe odnoszą się i powstały w okresie przed datą przejścia praw i obowiązków z umów kredytów inwestycyjnych.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 17 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.) Spółka wskazała, iż z uwagi na wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do Spółki w trybie art. 55 1 Kodeksu cywilnego (w ramach którego to przedsiębiorstwa zaciągnięte były kredyty inwestycyjne), Spółka przejęła również prawa i obowiązki wynikające z umów kredytów inwestycyjnych, na co zgodę - na podstawie stosownego porozumienia wyraził wierzyciel (bank).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego przedstawionego stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl