ITPB3/423-77/07/DK - Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty skorygowanego podatku naliczonego od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-77/07/DK Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty skorygowanego podatku naliczonego od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty skorygowanego podatku naliczonego podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty skorygowanego podatku naliczonego podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka posiada grunty w użytkowaniu wieczystym na terenie gmin województwa A. i B. Prawo wieczystego użytkowania tych gruntów zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r. Z tego tytułu Spółka ponosi opłaty za wieczyste użytkowanie. Wejście Polski do Unii Europejskiej oraz nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług przystosowująca nasze przepisy do dyrektyw unijnych spowodowało, że Ministerstwo Finansów opłatę za użytkowanie wieczyste gruntów zakwalifikowało jako czynność polegającą na świadczeniu usług, a więc podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Opodatkowanie opłat podatkiem od towarów i usług nastąpiło dopiero w roku 2005 i 2006. Gminy w 2005 i 2006 r. obciążyły Spółkę opłatą za użytkowanie wieczyste wystawiając faktury VAT. Część gmin dotychczasową kwotę należnej opłaty potraktowało jako kwotę brutto (w tym podatek od towarów i usług), część natomiast potraktowało opłatę jako kwotę netto (plus podatek od towarów i usług).

W związku z uchwałą NSA z 8 stycznia 2007 r. I FPS 1/06 w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat rocznych ponoszonych z tytułu wieczystego użytkowania ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r., w miesiącu sierpniu 2007 r. Spółka otrzymała od jednej z gmin faktury korygujące zmniejszające wykazany wcześniej (w 2005 i 2006 r.) podatek od towarów i usług. Gmina w latach 2005 i 2006 obciążyła Spółkę opłatą za wieczyste użytkowanie traktując opłatę jako kwotę brutto (w tym podatek od towarów i usług). Dokonała korekty w ten sposób, że kwota brutto opłaty obecnie stanowi kwotę netto. W miesiącu otrzymania ww. faktur, tj. w miesiącu sierpniu 2007 r. Spółka dokonała korekty podatku od towarów i usług, zmniejszając podatek naliczony.

W wyniku tej korekty Spółka, obniżając naliczony podatek od towarów i usług, jest zmuszona odnieść w koszty kwotę korygowanego podatku. W obecnej chwili kwota ta stanowi opłatę z tytułu wieczystego użytkowania, którą należy odnieść w koszty Spółki.

W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.

Czy kwota skorygowanego podatku naliczonego podatku od towarów i usług, która obecnie stanowi opłatę z tytułu wieczystego użytkowania gruntów stanowi koszt uzyskania przychodów roku bieżącego tj. 2007 r., czy też koszt ten należy odnieść odpowiednio do roku 2005 i 2006 korygując zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za te lata...

Zdaniem Wnioskodawcy, skorygowana kwota, stanowiąca w obecnej chwili opłatę z tytułu wieczystego użytkowania gruntów stanowi koszt uzyskania przychodu w roku 2007. Spółka nie miała możliwości w latach 2005 i 2006 odnieść tej kwoty w koszty uzyskania przychodu. Na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów w tamtym okresie kwota ta stanowiła podatek od towarów i usług naliczony, podlegający odliczeniu.

Decyzją NSA z dnia 8 stycznia 2007 r. opłata za wieczyste użytkowanie nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż jest to w świetle ustawy o podatku od towarów i usług "wydanie towarów".

Koszt ten Spółka poniosła w 2007 r. na podstawie otrzymanych faktur korygujących (art. 15 ust. 4d, art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) w sierpniu 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy.

Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów stanowią, co do zasady, pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego w omawianej sytuacji w celu właściwego określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z przedmiotową korektą faktur należy odwołać się do art. 15 ust. 4d oraz art. 15 ust. 4e cytowanej ustawy.

Stosownie do brzmienia art. 15 ust. 4d ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Natomiast zgodnie z treścią art. 15 ust. 4e powołanej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż o ile opłata za użytkowanie wieczyste gruntów będzie miała charakter kosztu pośredniego, to Spółka powinna zaliczyć kwotę wynikającą z korekty faktury VAT dotyczącej tejże opłaty do kosztów uzyskania przychodów w dniu jego poniesienia, czyli w dniu, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej korekty faktury, tj. zgodnie z art. 15 ust. 4d w związku z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl