ITPB3/423-75/09/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-75/09/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2009 r. (data wpływu 11 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym pismem z dnia 30 marca 2009 r. (data wpływu 1 kwietnia 2009 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, uzupełniony pismem Spółdzielni z dnia 30 marca 2009 r. (data wpływu 1 kwietnia 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia złożyła w Urzędzie Miejskim wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, na podstawie art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Burmistrz jako podmiot rozpatrujący wniosek uznał, że spełnione zostały warunki przyznania tego świadczenia, określone w art. 70b ust. 1 ww. ustawy. W dniach 26 września 2008 r. i 25 listopada 2008 r. zostały wydane decyzje o przyznaniu Spółdzielni przedmiotowego dofinansowania. Na ich podstawie, w dniach 29 września 2008 r. i 26 listopada 2008 r. dokonano wpłaty kwot dofinansowania na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, z którymi Spółdzielnia zawarła umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, przyznane przez jednostkę samorządu terytorialnego jest przychodem podatnika zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, otrzymane na podstawie ustawy o systemie oświaty z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, jest przychodem wolnym od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie stanowi więc podstawy do naliczenia podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia. Dofinansowanie to przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków określonych w art. 70b ust. 1 (art. 70b ust. 6 tej ustawy).

Na mocy art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 2008 r., dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne. Tym samym, dofinansowanie dokonywane w warunkach określonych w art. 70b ustawy o systemie oświaty stanowi dotację w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Jak wskazano w przedstawionym stanie faktycznym, Spółdzielnia otrzymała w 2008 r. kwoty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników, o którym mowa w powyższych przepisach.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., przychodami - z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 - są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przyznane i przekazane na rachunek bankowy Wnioskodawcy kwoty pieniężne stanowią zatem jego przychód podatkowy w dacie ich otrzymania.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 47 powołanej ustawy podatkowej stanowi natomiast, że wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Wobec powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników otrzymane przez Spółdzielnię w 2008 r. stanowi przychód wolny od podatku dochodowego od osób prawnych. Wartości tego dofinansowania nie uwzględnia się w podstawie opodatkowania tym podatkiem.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10 - 562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl