ITPB3/423-703/09/PS - Opodatkowanie dochodów z działalności rolniczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-703/09/PS Opodatkowanie dochodów z działalności rolniczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność od 2001 r. Do 2008 r. głównym źródłem przychodów była dzierżawa nieruchomości i handel. Od roku 2009, do wymienionych źródeł dochodzą przychody z działalności rolniczej, tj. uprawa rzepaku oraz chów trzody chlewnej. W miesiącu sierpniu 2009 r. udział przychodów z działalności rolniczej stanowił ponad 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Prognoza na pozostałą część roku obrotowego wskazuje, iż udział przychodów z działalności rolniczej za rok 2009 będzie przekraczał 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółka, poczynając od miesiąca sierpnia 2009 r. nie musi opłacać zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

2.

Czy zapłacone zaliczki do miesiąca lipca 2009 r., przy zachowaniu udziału przychodów z działalności rolniczej na poziomie co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, zostaną zwrócone.

Spółka wskazuje, iż zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej stanowi co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Spółka rozpoczęła działalność rolniczą w 2009 r., a jej udział w sierpniu 2009 r. przekroczył 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Reasumując, Spółka uważa, iż nie ma obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych poczynając od miesiąca sierpnia 2009 r. Natomiast opłacone zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób prawnych do miesiąca lipca 2009 r. powinny być zwrócone Spółce po rozliczeniu rocznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który stanowi, iż działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

*

licząc od dnia nabycia.

Z treści art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika natomiast, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów (art. 17 ust. 1b ustawy).

Przedmiotowe zwolnienie znajduje więc zastosowanie w odniesieniu do podatników, którzy prowadzą poza działalnością rolniczą jednocześnie inną działalność gospodarczą. Tym samym zwolnieniu podlega ta część dochodów z innej działalności, która została przeznaczona na działalność rolniczą w sposób określony w art. 17 ust. 1b ustawy. Przy czym warunkiem stosowania tego zwolnienia jest odpowiedni poziom produkcji rolnej w ogólnej wartości przychodów w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności w pierwszym podatkowym roku tej działalności. Wartość przychodów ustalona zgodnie z art. 12-14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i powiększona o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, musi stanowić co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2001 r. Od 2009 r. Wnioskodawca uzyskuje również przychody z działalności rolniczej, tj. uprawy rzepaku oraz chowu trzody chlewnej. W miesiącu sierpniu 2009 r. udział przychodów z działalności rolniczej stanowił ponad 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, a prognoza na pozostałą część roku obrotowego wskazuje, iż udział przychodów z działalności rolniczej za rok 2009 będzie przekraczał 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

W związku z powyższym wskazać należy, iż w przypadku rozpoczęcia działalności rolniczej w 2009 r., dochody z działalności pozarolniczej uzyskane w tym roku podatkowym mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pod warunkiem, iż:

*

udział przychodów z działalności rolniczej w tym roku podatkowym stanowić będzie co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, oraz

*

Spółka przeznaczy dochody z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą.

Oznacza to w konsekwencji, iż dopiero z ostatnim dniem roku podatkowego 2009, Spółka będzie w stanie określić, czy udział przychodów osiągniętych w tym roku podatkowym z działalności rolniczej w przychodach ze wszystkich rodzajów działalności przekroczy 60% wskaźnik określony w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniający do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodów uzyskanych w 2009 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem nawet jeżeli w trakcie 2009 r., w którym Spółka rozpoczęła działalność rolniczą, udział procentowy przychodów z tej działalności wyniesie 60% we wszystkich przychodach osiąganych przez Wnioskodawcę w tym roku podatkowym, będzie on zobowiązany zgodnie z dyspozycją art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do opłacania zaliczek na podatek dochodowy do końca tego roku podatkowego od dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast udział ten utrzyma się do zakończenia 2009 r., Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Warunkiem jednak koniecznym do uzyskania zwolnienia dochodu od opodatkowania w 2009 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej jest jego przeznaczenie i bez względu na termin wydatkowanie na działalność rolniczą.

Wskazać należy w tym miejscu, iż zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Artykuł 73 § 2 pkt 1 tej ustawy stanowi, iż nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego. Zgodnie natomiast z art. 76c Ordynacji podatkowej nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek.

Sformułowanie przepisu art. 72 § 1 pkt 1, w którym ustawodawca używa wyłącznie pojęcia "podatku", pozwala na stwierdzenie, iż nadpłata powstać może wyłącznie w podatku, jako świadczeniu kończącym dany rok podatkowy.

Wniosek powyższy znajduje potwierdzenie w treści przepisów Ordynacji podatkowej, normujących kwestię terminów powstania nadpłaty. Uregulowania zawarte w przepisie art. 73 § 1 Ordynacji podatkowej odnoszą się również wyłącznie do podatku (poza odpowiedzialnością majątkową płatnika lub inkasenta). Stąd też trzeba uznać, iż instytucja nadpłaty w prawie podatkowym odnosi się wyłącznie do podatku, nie zaś do zaliczek na podatek. Świadczy o tym treść art. 73 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, w którym to przepisie ustawodawca postanowił, że dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.

W związku z powyższym stanowisko Spółki, w świetle którego:

*

nie ma ona obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych poczynając od miesiąca sierpnia 2009 r. w związku z przekroczeniem w tym miesiącu 60% udziału przychodów z działalności rolniczej - rozpoczętej w tym roku podatkowym - w przychodach ze wszystkich rodzajów działalności, oraz

*

opłacone zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób prawnych do miesiąca lipca 2009 r. powinny być zwrócone po rozliczeniu rocznym,

uznać należy za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl