ITPB3/423-685/10/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-685/10/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2010 r. (data wpływu 10 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do przychodów podatkowych pobranych od użytkowników portalu środków pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do przychodów podatkowych pobranych od użytkowników portalu środków pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Portal) pośredniczy za pomocą Internetu w promocji i sprzedaży usług pomiędzy kupującymi (Użytkownikami) a sprzedającymi (Partnerami). Grupowe zakupy danej usługi/towaru zapewniają Użytkownikom możliwość dokonania transakcji po znacznie obniżonych cenach. Partnerzy zobowiązują się do wykonania usług na rzecz Użytkowników na podstawie oryginału specjalnego kuponu wydawanego przez Portal i przedstawionego przez Użytkowników w terminie określonym w umowach z Partnerami.

Użytkownicy deklarują zakup usługi na stronie internetowej poprzez naciśnięcie przycisku "kup teraz" i wyrażenie zgody na pobranie kwoty pieniężnej równoważnej cenie usługi z karty płatniczej lub przelanie tej kwoty drogą przelewu elektronicznego. Po dokonaniu płatności Użytkownicy otrzymują odpowiedni kupon drogą elektroniczną. Środki wpłacane przez Użytkowników wpływają na konto Portalu za pośrednictwem S.A.

Tytułem wynagrodzenia Portal pobiera od Partnerów prowizję. Prowizja netto jest liczona jako umówiony procent od łącznej wartości wszystkich usług kupionych za pośrednictwem strony internetowej i wykorzystanych przez Użytkowników. Kwota jest powiększana o podatek od towarów i usług. Środki na rzecz wykonania usług przez Partnerów na podstawie kuponu Portal przekazuje do Partnera w dwóch ratach:

* pierwsza rata - w przeciągu 7 dni roboczych od zakończenia prezentacji usługi na stronie internetowej, w wysokości 60-80% (zależnie od wynegocjowanych warunków z danym Partnerem) łącznej sumy wartości sprzedanych usług, pomniejszonej o prowizję Portalu,

* druga rata - w przeciągu 7 dni roboczych od zakończenia wykonania usługi, co jest równoznaczne z upłynięciem ważności terminu kuponu (termin jest uzgodniony umową między Portalem a Partnerem), w wysokości sumy wartości zrealizowanych usług na podstawie kuponu i zapisanych w elektronicznym panelu administracyjnym dla Partnerów przez Partnera, po odjęciu kwoty będącej pierwszą ratą oraz pomniejszeniu o prowizję Portalu.

Portal wystawia Partnerowi dwie faktury VAT: pierwsza - na kwotę stanowiącą prowizję policzoną od 60-80% łącznej sumy wartości sprzedanych usług, w ciągu 7 dni od zakończenia prezentacji usługi na stronie internetowej, druga faktura VAT na kwotę stanowiącą wysokość prowizji od drugiej raty jest wystawiona w ciągu 7 dni od upłynięcia terminu ważności kuponu.

Użytkownicy zgodnie z regulaminem Spółki mają prawo do zwrotu zakupionych kuponów w ciągu 10 dni od dnia zakupu. Niezrealizowane przeterminowane kupony mogą zostać wymienione na inne o nie większej wartości. Ewentualna pozostała wartość niezrealizowanych usług przez Użytkowników stanowi dodatkowy przychód dla Portalu. Na ten przychód Portal wystawia faktury wewnętrzne.

Środki wpływające na konto Spółki za zakupione kupony od Użytkowników są przekazywane do Partnerów tak, jak to opisano wyżej w dwóch ratach. Druga rata trafia do Partnera po upłynięciu ważności terminu kuponu (średnio po dwóch miesiącach). W tym czasie środki te są lokowane na nieoprocentowanym koncie Portalu. Portal nie korzysta z omawianych środków (poza regulaminowymi zwrotami dla Użytkowników).

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie (w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych):

Czy korzystanie ze środków finansowych przekazanych na konto Spółki przez podmioty dokonujące kupna za pośrednictwem strony internetowej w okresie przed rozliczeniem transakcji z druga stroną umowy (Partnerem) rodzi obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do powyższego zagadnienia - (...) Partner (kontrahent) nie przenosi żadnych środków finansowych na własność Portalu, a Portal nie zobowiązuje się do zwrotu takiej samej ilości pieniędzy. Jednakowoż Portal nie jest też przechowawcą omawianych środków zgodnie z definicją depozytu nieprawidłowego. Środki te są przyjęte przez Portal od Użytkowników (kupujących usługi za pośrednictwem strony internetowej) za zakup kuponów umożliwiających realizację usługi u Partnera. Dla Partnera przychodem są wyłącznie środki uzyskane z realizacji usług na podstawie zakupionych kuponów. Środki uzyskane ze sprzedaży kuponów niezrealizowanych stanowią przychód dla Portalu.

Strony zgodnie przyjmują założenie, że 60-80% sprzedanych kuponów zostanie zrealizowanych przez Użytkowników. W związku z tym, w ciągu 7 dni roboczych od zakończenia prezentacji usługi na stronie internetowej Portal przekazuje do Partnera środki w umówionej wysokości (najczęściej 60%) łącznej sumy wartości sprzedanych usług, pomniejszonej o prowizję Portalu. Pozostałe środki ze sprzedaży kuponów pozostają w dyspozycji Spółki do zakończenia wykonania usługi, czyli do upłynięcia ważności terminu kuponu, w wysokości sumy wartości zrealizowanych usług na podstawie kuponu, po odjęciu kwoty będącej pierwszą ratą oraz pomniejszeniu o prowizję Portalu. Środki będące w dyspozycji Portalu w pierwszej kolejności stanowią źródło płatności ewentualnych regulaminowych zwrotów dla Użytkowników. Suma wartości ostatecznie zrealizowanych usług na podstawie kuponu jest znana Portalowi zaraz po zakończeniu wykonywania usługi. Na podstawie tej informacji Spółka przekazuje Partnerowi odpowiednią kwotę środków w ciągu 7 dni od wykonania usługi. Przed tym terminem środki mogą pozostawać w dyspozycji Spółki bez rodzącego się obowiązku podatkowego.

W ocenie Spółki umowa nosi znamiona umowy nienazwanej i w świetle katalogu czynności cywilnoprawnych opodatkowanych korzystanie z opisanych środków nie podlega opodatkowaniu. Ponadto, środków pozostających czasowo w dyspozycji Spółki nie można traktować w żaden sposób jako przychód ani dochód Wnioskodawcy, a tym samym nie występuje obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych ani podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawa - regulujący kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe - art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Objęte powyższą regulacją przychody muszą być zatem następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, stąd też między przychodem a działalnością gospodarczą musi istnieć związek skutkujący powstaniem przychodu. Określenie "związane z działalnością gospodarczą" pojmuje się dość szeroko uznając tym samym, iż przychodami z tego źródła są nie tylko przychody będące bezpośrednim wynikiem tej działalności, ale także przychody z każdej innej działalności z nią związanej, w tym w szczególności z tytułu niektórych operacji finansowych.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. "Należność" wynika z treści stosunku prawnego, a odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, t.j. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

Ustawodawca nie wymaga, aby przychodem były tylko wymienione w art. 12 ustawy pożytki, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej. Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w rozdziale 2 ustawy, mogą być uznane za przychód osoby prawnej, zwłaszcza że listę pożytków - stanowiącą katalog zamknięty - które nie mogą być zaliczone do przychodów zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.

W niniejszej sprawie należy mieć na uwadze, iż działalność Portalu polega na pośredniczeniu w promocji i sprzedaży usług pomiędzy kupującymi i sprzedającymi, a przysługującym Spółce wynagrodzeniem z tego tytułu (przychodem należnym) jest pobierana od Partnerów prowizja. W ściśle określonych przypadkach przychodem należnym dla Spółki będzie także wartość niezrealizowanych kuponów (usług) przez Użytkowników. Z kolei pobrane przez Portal środki pieniężne są w rzeczywistości zapłatą za usługi świadczone przez Partnerów i stanowią ich należności.

Zważywszy na powyższe unormowania prawnopodatkowe, w przedstawionej sytuacji pobranie od Użytkowników środków pieniężnych będących należnościami Partnerów i ich umieszczenie na nieoprocentowanym rachunku bankowym Spółki, nie jest zdarzeniem skutkującym obowiązkiem rozpoznania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, iż wniosek w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług będzie przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl