ITPB3/423-682a/09/DK - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku zawarcia przez nadleśnictwo umowy o bezpłatne udostępnienie lokalu mieszkalnego przez okres 3 miesięcy na rzecz pracownika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-682a/09/DK Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku zawarcia przez nadleśnictwo umowy o bezpłatne udostępnienie lokalu mieszkalnego przez okres 3 miesięcy na rzecz pracownika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 30 października 2009 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wypływu 18 stycznia 2010 r.) - dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego - uzupełniony pismem z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wypływu 18 stycznia 2010 r.) - dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Nadleśnictwo, na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach i zgodnie z Zarządzeniem MOŚZNiL z dnia 14 marca 1995 r. - obecnie Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 marca 2007 r. w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie (...) - zawarło 2 stycznia 2003 r. umowę o udostępnienie bezpłatnego lokalu mieszkalnego. Zgodnie z § 4 - umowa obowiązywała na czas zatrudnienia w Służbie Leśnej w Nadleśnictwie na stanowisku Inżyniera Nadzoru. Z dniem 31 marca 2009 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę.

Umowa o udostępnienie lokalu mieszkalnego - wygasa - w przypadku ustania warunków do korzystania z bezpłatnego mieszkania. § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 marca 2007 r. stanowi, że w przypadku ustania zatrudnienia na stanowisku, na który przysługuje bezpłatne mieszkanie, pracownik zwalnia bezpłatne mieszkanie w terminie 3 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia. W tym przypadku umowa o bezpłatne korzystanie z mieszkania wygasła w terminie 3 miesięcy od daty ustania zatrudnienia na stanowisku uprawniającym do bezpłatnego mieszkania, tj. z dniem 30 czerwca 2009 r. Były pracownik przez 3 miesiące korzystał z bezpłatnego mieszkania.

Zgodnie z wyjaśnieniem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z dnia 23 czerwca 2008 r., w ciągu trzech miesięcy przeznaczonych na opuszczenie bezpłatnego mieszkania - nie należało pobierać czynszu ani zawierać umowy najmu. Stanowisko takie jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a mianowicie: § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 marca 2007 r., w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie (...).

Nadleśnictwo na podstawie tej informacji - nie obciążyło byłego pracownika czynszem, jak również nie została z nim zawarta umowa najmu.

Po upływie trzech miesięcy były pracownik nie wydał Nadleśnictwu zajmowanego mieszkania. Od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2009 r. korzystał bez tytułu prawnego z zajmowanego lokalu mieszkalnego i budynków gospodarczych. W związku z zajmowaniem lokalu bez tytułu prawnego - były pracownik za dwa miesiące: lipiec i sierpień 2009 r. uiścił do Kasy Nadleśnictwa odszkodowanie. Podstawa prawna art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania dotyczące ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

1.

Czy zgodnie z obowiązującymi, od dnia 1 stycznia 2009 r., zmianami w podatku od osób prawnych (wykreślenie art. 13 wspomnianej ustawy) w Nadleśnictwie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego (bezpłatnego) udostępnienia przez trzy miesiące mieszkania... Jeżeli tak to na jakiej podstawie...

2.

Kiedy powstaje przychód z tytułu odszkodowania (naliczonego przez Nadleśnictwo w wysokości czynszu) należnego od osoby (byłego pracownika) zajmującej lokal mieszkalny i budynek gospodarczy bez tytułu prawnego...

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania drugiego sprawa zostanie rozstrzygnięta odrębnym pismem.

W zakresie pytania pierwszego Wnioskodawca wskazał, iż w związku ze zmianą od dnia 1 stycznia 2009 r. zapisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych, tj. skreśleniem art. 13 ustawy - w Nadleśnictwie nie występuje przychód z tytułu nieodpłatnego (bezpłatnego) udostępnienia przez trzy miesiące nieruchomości - mieszkania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 2 pkt 4 w związku z art. 15 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), uchylono z dniem 1 stycznia 2009 r. art. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zgodnie z którego dotychczasowym brzmieniem za przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, uważało się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

W konsekwencji w obecnie obowiązującym brzmieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest zapisów, na podstawie których dochodziłoby po stronie Wnioskodawcy do powstawania przychodu, ze wskazanego we wniosku tytułu będącego przedmiotem niniejszej interpretacji.

W związku z powyższym prawidłowe jest stanowisko Jednostki, zgodnie z którym z tytułu bezpłatnego korzystania z mieszkania przez byłego pracownika nie wystąpi po jej stronie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl