ITPB3/423-673/11/MK - CIT w zakresie opodatkowania dochodów osoby prawnej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, z tytułu dywidendy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-673/11/MK CIT w zakresie opodatkowania dochodów osoby prawnej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, z tytułu dywidendy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2011 r. (data wpływu 27 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów osoby prawnej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, z tytułu dywidendy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów osoby prawnej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu dywidendy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - spółka akcyjna, od roku 2011 posiada status akcjonariusza w XX "X." Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna, czyli stosownie do brzmienia art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w spółce niebędącej osobą prawną.

Z uwagi na rozbieżności w wykładni przepisów prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania dochodów akcjonariusza z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej i niejednolitego orzecznictwa sądów administracyjnych w tym zakresie, przychody uzyskiwane z tytułu udziału (posiadanych akcji) w XX "S." Sp. z o.o. S.K.A., Wnioskodawca łączy ze swoimi przychodami proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku XX "X." Sp. z o.o. S.K.A rozlicza zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy w sytuacji opisanej powyżej i w aktualnym stanie prawnym przychód (dochód) Wnioskodawcy - Spółki posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, uzyskiwany z tytułu posiadanych w tej spółce akcji (udziałów) podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia Spółki komandytowo-akcyjnej o podziale zysku, tj. na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22 ust. 1 tej ustawy, czy też, zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ust. 1 i 2, art. 19 ust. 1 i art. 25 ust. 1 powołanej ustawy, w miesięcznych zaliczkach?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskiwany przez niego z tytułu uczestnictwa w Spółce komandytowo-akcyjnej jako akcjonariusza, winien podlegać opodatkowaniu z chwilą jego otrzymania. Ponieważ o otrzymaniu dochodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej mówić można dopiero z chwilą jego przekazania, po dacie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i po podjęciu uchwały o podziale zysku, obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z dniem wypłacenia Wnioskodawcy udziału w zysku na mocy uchwały komplementariuszy o podziale zysku osiągniętego za dany rok przez Spółkę komandytowo-akcyjną. Podobnie stanowią tezy i wykładnia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 grudnia 2009 r. (II FSK 1097/2008).

Wnioskodawca nie kwestionuje faktu, iż spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a w konsekwencji przychody uzyskiwane przez tę spółkę dzielone są między jej wspólników proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku tej spółki, zgodnie z dyspozycją przepisu art. 5 ust. 1 ustawy. Z uwagi jednak na fakt, iż przepis art. 5 nie definiuje pojęcia przychodu należy w tym zakresie odwołać się do art. 12 ust. 1, według którego przychód stanowią m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na poparcie prezentowanego stanowiska należy przytoczyć tezę postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2011 r., II FSK 2025/2009), zgodnie z którą "przychodem akcjonariusza z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej są otrzymywane w wyniku podziału czystego zysku - pieniądze, a więc przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p".

W ocenie Wnioskodawcy, należy zróżnicować sytuację prawnopodatkową wspólników będących akcjonariuszami i komplementariuszami w spółce komandytowo-akcyjnej w zakresie trybu i zasad rozliczania przychodów z udziału w spółce osobowej. Każdy ze wspólników Spółki komandytowo-akcyjnej winien być traktowany na płaszczyźnie podatkowej jako przedsiębiorca indywidualny. Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej winien rozliczać się na gruncie ustawy podatkowej w ten sam sposób jak akcjonariusz spółki akcyjnej, czyli dokonywać opodatkowania dochodu w postaci dywidendy raz w roku.

Zasada zgodnie z którą, wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej w każdym miesiącu roku podatkowego winien ze swoimi przychodami i kosztami uzyskania przychodów łączyć przypadającą na posiadane przez niego akcje część przychodów i kosztów uzyskania przychodów wykazywanych przez spółkę komandytowo-akcyjną, może być wprost stosowana jedynie w odniesieniu do komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, natomiast u akcjonariusza takiej spółki odpowiedni przychód powstanie ewentualnie tylko raz w roku podatkowym, tj. w dacie wypłaty dywidendy, po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale zysku, o ile oczywiście walne zgromadzenie nie wyłączy zysku od podziału pomiędzy akcjonariuszy i nie przeznaczy go, np. na kapitał zapasowy albo na pokrycie strat z lat ubiegłych.

Zdaniem Wnioskodawcy akcjonariusz spółki komandytowo akcyjnej w trakcie roku podatkowego nie osiąga żadnego miesięcznego przychodu, ani tym bardziej dochodu, z tytułu posiadania przedmiotowych akcji - przychód z tytułu posiadania tych akcji akcjonariusz osiągnie ewentualnie tylko raz w roku podatkowym, tj. w dacie wypłaty dywidendy. Stanowisko powyższe prezentowane jest również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 grudnia 2009 r. (II FSK 1097/2008), zgodnie z którym przychodami akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w tego rodzaju spółce są otrzymywane pieniądze, a więc przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p.

Momentem powstania przychodu jest moment wypłaty tych środków podatnikowi. Dywidenda jako związana z prawem do akcji (czyli prawem majątkowym) nie może być uznana za przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej wynika z faktu posiadania przez niego prawa majątkowego w postaci akcji tej spółki i wobec tego podlega opodatkowaniu w roku podatkowym, w którym dokonano wypłaty dywidendy. W tym bowiem momencie osiągnie on przychód w rozumieniu art. 5 ust. 1 i art. 12 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.

Odnosząc się zaś do zasad dotyczących podziału pomiędzy wspólników spółki komandytowo-akcyjnej zysku osiągniętego przez tę spółkę, konieczne jest przeanalizowanie przepisów Kodeksu spółek handlowych.

W myśl art. 147 § 1 k.s.h., wspólnikom spółki komandytowo-akcyjnej przysługuje prawo do udziału w zyskach spółki proporcjonalnie do ich udziałów. Zysk (lub stratę) roku obrotowego winno się dzielić na dwie części odpowiadające sumie wkładów akcjonariuszy oraz sumie wkładów wniesionych przez komplementariuszy. Zysk (strata) przypadająca do podziału między komplementariuszy podlega zasadom identycznym jak w spółce jawnej (art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h.), natomiast zysk przypadający dla akcjonariuszy podlega zasadom właściwym dla spółek akcyjnych (art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.). O podziale zysku za rok obrotowy w części przypadającej na akcjonariuszy decyduje walne zgromadzenie spółki, zaś uchwała w tym przedmiocie wymaga zgody wszystkich komplementariuszy (art. 146 § 2 k.s.h.).

Zysk do podziału musi wynikać ze sprawozdania finansowego, zbadanego przez rewidenta. Jest on następnie rozdzielany w stosunku do liczby akcji i wypłacany akcjonariuszom (art. 347 § 1 i 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.). Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że czysty zysk po odjęciu należnego podatku stanie się dywidendą dopiero po podjęciu uchwały o przeznaczeniu tego zysku dla wspólników. O tym, czy zysk zostanie podzielony czy rozporządzony w inny sposób, decyduje walne zgromadzenie.

Do czasu podjęcia takiej uchwały wspólnicy mają ogólne prawo do zysku. Prawo do zysku jest związane z akcją, nie zaś z osobą akcjonariusza. Oznacza to, że roszczenie o wypłatę dywidendy będzie przysługiwało osobie, która w chwili podjęcia uchwały o podziale zysku była uprawniona z akcji. Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, trafna jest teza, że przychodem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu posiadanych udziałów w tej spółce są otrzymywane w wyniku podziału czystego zysku pieniądze, a więc przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, przy czym obowiązek podatkowy u akcjonariusza powstanie w dacie wypłacenia dywidendy, a w związku z tym nie jest on zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.

Wnioskodawca wskazuje ponadto, iż dopiero uchwała o wysokości udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej, podjęta po zakończeniu roku pozwala na obliczenie faktycznego dochodu do opodatkowania z tytułu udziału w spółce i należnego podatku. Przyjęcie rozwiązania odmiennego, iż akcjonariusze spółki komandytowo-akcyjnej winni obliczać i uiszczać zaliczki miesięczne z tytułu przychodów z posiadanych udziałów w spółce osobowej w trakcie roku podatkowego, mogłoby spowodować sytuację, że część akcjonariuszy zapłaciłaby zaliczki w wysokości wyższej niż kwota należnego podatku, a inni uiściliby je w niższej wysokości.

O ile powstanie nadpłaty nie budzi wątpliwości, to kwestią dyskusyjną jest, np. konieczność zapłaty odsetek przez akcjonariuszy, którzy winni dopłacić należny podatek. Wydaje się, że nie ma takiego obowiązku. W tym aspekcie problematyczna wydaje się również sytuacja, w której akcjonariusz rozliczający miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy będzie chciał zbyć posiadane akcje przed zakończeniem roku podatkowego.

W ocenie Wnioskodawcy nie powinno być różnic w zasadach opodatkowania akcjonariuszy w różnych typach spółek, tj. spółce akcyjnej i komandytowo-akcyjnej, tym bardziej, że pojęcie dywidenda tożsame jest dla obu typów spółek.

Z uwagi na powyższe wątpliwości oraz rozbieżności w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów administracyjnych w kwestii opodatkowania dochodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej w części przypadającej na akcje wniosek o indywidualną interpretację w przedmiotowej sprawie wydaje się być uzasadniony, a jego rozpatrzenie pozwoli podatnikowi na prawidłowe prowadzenie działalności w zakresie księgowej, rachunkowej i podatkowej.

Na tle przedstawionego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wymienia spółkę komandytowo-akcyjną jako spółkę osobową, która nie jest wyposażona w osobowość prawną, ale którą cechuje prawo do nabywania we własnym imieniu praw i zaciągania zobowiązań oraz zdolność sądowa. W spółce komandytowo-akcyjnej mającej na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, co najmniej jeden wspólnik za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 Kodeksu spółek handlowych).

Spółka łączy w sobie, z jednej strony cechy spółki komandytowej, z drugiej strony, cechy spółki akcyjnej, co znajduje odzwierciedlenie w treści art. 126 ww. ustawy, przewidującego stosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej w określonych sprawach przepisów dotyczących spółki komandytowej, w innych zaś - przepisów dotyczących spółki akcyjnej.

Stosownie do postanowień art. 147 § 1 k.s.h., komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut spółki stanowi inaczej.

W myśl art. 126 § 1 k.s.h., w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się:

1.

w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej,

2.

w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Zatem zysk (lub strata) przypadający do podziału między komplementariuszy podlega zasadom identycznym jak w spółce jawnej (art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h.), natomiast zysk (netto) przypadający dla akcjonariuszy (na akcje) podlega zasadom właściwym dla spółek akcyjnych (art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.).

Biorąc pod uwagę pozycję prawną akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej należy stwierdzić, że posiadanie akcji, podobnie jak udziałów w spółkach prawa handlowego oraz czerpanie przychodów z podziału zysku, bez względu na to kiedy akcjonariusz otrzyma z tego źródła pieniądze lub wartości pieniężne, nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.

W świetle bowiem art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej działalność gospodarcza oznacza każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonujące taką działalność do przedsiębiorców. Natomiast definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje że, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Ustalając moment uzyskania przychodu przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z zysku do podziału należy uwzględnić treść przepisów art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazujących na kasową metodę ustalania przychodu podatkowego. Posiadanie akcji oraz czerpanie przychodów z zysku nie jest bowiem prowadzeniem działalności gospodarczej przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.

Przy wypłacie z zysku na rzecz akcjonariusza, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodu podatkowego należy więc zaliczyć, zgodnie z ogólną zasadą obowiązującą w tym podatku, faktycznie otrzymane pieniądze lub wartości pieniężne. Oznacza to, że wymienione rodzaje przychodów objęte są obowiązkiem podatkowym wówczas, gdy rzeczywiście ma miejsce przekazanie środków pieniężnych lub wartości pieniężnych przez spółkę na rzecz akcjonariusza. Te najwcześniej mogą być przekazane podatnikowi po dniu dywidendy. W przeciwnym razie obowiązek podatkowy z tego tytułu nie powstanie.

Jednocześnie zwrócić należy uwagę, że na gruncie przepisów prawa handlowego akcjonariusze mają możliwość partycypacji w zyskach spółki w trakcie roku obrotowego. Stosując przepisy w art. 349 § 1 k.s.h. odpowiednio do spółki komandytowo-akcyjnej stwierdzić należy, iż walne zgromadzenie może wypłacić akcjonariuszom zaliczki na poczet spodziewanej dywidendy, jeżeli zostaną spełnione przesłanki określone w tym przepisie. Jeżeli więc akcjonariusz partycypował w zyskach spółki w trakcie roku obrotowego, bowiem walne zgromadzenie spółki wypłaciło mu zaliczkę na poczet spodziewanej dywidendy, wówczas u akcjonariusza powstanie przychód (dochód) w ujęciu kasowym. W tym roku powstanie zatem obowiązek podatkowy obejmujący jego przychód (cząstkowy).

Moment powstania przychodu u akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie pozostaje bez wpływu na tryb zapłaty podatku. Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6 a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Natomiast w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Z kolei art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W warunkach zatem, w których akcjonariusz nie otrzymał przychodów w ciągu roku obrotowego, lecz dopiero po jego zakończeniu obowiązek uiszczenia zaliczki w tym roku się nie ziści. Niemożliwe staje się więc zastosowanie zarówno art. 25 ust. 1, jak art. 5 ust. 1 ustawy podatkowej o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast, zgodnie z art. 25 ust. 1 tej ustawy, obowiązek wpłacania zaliczki powstaje z miesiącem, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłaty podatku. Dopiero wówczas akcjonariusz będzie zobowiązany do wykazania dochodu w zeznaniu podatkowym.

W przypadku zatem otrzymania przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przychodu z dywidendy, zgodnie z art. 12 ust. 1, pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, akcjonariusz powinien uiścić sporadyczną zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu otrzymanego przychodu z zysku spółki za miesiąc, w którym otrzymał wypłatę z zysku.

Reasumując, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że "u akcjonariusza takiej spółki odpowiedni przychód powstanie ewentualnie tylko raz w roku podatkowym, tj. w dacie wypłaty dywidendy". W przypadku wypłaty zaliczki na poczet wypłaty z zysku - w trakcie roku obrotowego - akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej obowiązany jest bowiem na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej połączyć z innymi swymi przychodami. Następnie na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązany jest on uiścić zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu otrzymanego przychodu ze spółki za miesiąc, w którym otrzymał wypłatę z zysku.

Natomiast powstanie przychodu należnego w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych, lecz jeszcze nie wypłaconego nie rodzi skutków w postaci obowiązku odprowadzania zaliczek z tytułu prawa do udziału w zysku akcjonariusza, gdyż przychody te nie są wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód (dochód) potencjalnie związany z posiadaniem akcji w spółkach komandytowo-akcyjnych nie podlega więc opodatkowaniu w ciągu roku obrotowego, poprzez ustalanie co miesiąc dochodu przypadającego na akcjonariusza i zapłatę zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.

Wnioskodawca będący akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, co do zasady, nie ma obowiązku uwzględniania (proporcjonalnie do udziału w spółce komandytowo-akcyjnej

art. 5 ust. 1 i 2 powołanej ustawy) przy obliczaniu podstawy opodatkowania przychodów spółki komandytowo-akcyjnej i kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez tę spółkę. Natomiast przychód u akcjonariusza powstanie w dacie wypłaty dywidendy i nie przysługuje on wszystkim akcjonariuszom, lecz tylko tym, którzy są akcjonariuszami w określonym momencie, tj. w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku (lub gdy statut spółki tak stanowi w innym dniu).

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Spółki wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do pytania sformułowanego we wniosku, należy uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń sądów administracyjnych należy zauważyć, że są one rozstrzygnięciami w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszą, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa. Ponadto sam Wnioskodawca we własnym stanowisku wskazał, że na tle opodatkowania dochodów wspólników spółek komandytowo-akcyjnych zarysowały się rozbieżności stanowisk w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl