ITPB3/423-669a/12/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-669a/12/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie utraty statusu podatnika przez PGK w związku ze sprzedażą 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. utraty statusu podatnika przez PGK w związku ze sprzedażą 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

(a)

Podatkowa Grupa Kapitałowa w rozumieniu art. la ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została utworzona przez następujące spółki: M. S.A., T.-T. Sp. z o.o., M. P. - P. S.A., M. P. PR Sp. z o.o., M. O. Sp. z o.o., S. C. Sp. z o.o. oraz R. I. Sp. z o.o.

Spółką dominującą PGK jest M. P. S.A. ("Spółka Dominująca PGK"), która posiada minimum 95% udziałów w pozostałych spółkach tworzących PGK ("Spółki Zależne PGK").

(b)

Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez Spółkę Dominującą PGK oraz Spółki Zależne PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK Spółka Dominująca PGK zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który w dniu 30 lipca 2012 r. wydał decyzję o rejestracji umowy o utworzeniu PGK i nadał jej numer identyfikacji podatkowej.

PGK rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej z dniem 1 października 2012 r.

Spółka Dominująca PGK jest spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

(c)

W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, ze względów biznesowych, może być konieczne zbycie przez Spółkę Dominującą PGK 100% udziałów posiadanych w jednej ze Spółek Zależnych PGK ("Zbywana Spółka Zależna PGK").

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK przez Spółkę Dominującą PGK (w okresie istnienia PGK) będzie skutkowała utratą przez PGK w dniu sprzedaży ww. udziałów statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

2.

W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - czy jedynymi konsekwencjami dla rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych PGK oraz poszczególnych spółek tworzących PGK będą:

a.

zakończenie roku podatkowego PGK na koniec dnia, w którym nastąpiła utrata przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz

b.

brak możliwości rozliczenia ewentualnych strat podatkowych wygenerowanych przez PGK.

W szczególności, utrata statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez PGK nie spowoduje:

c.

konieczności weryfikacji (ponownego określenia zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) kosztów i przychodów podatkowych Spółki Dominującej PGK i Spółek Zależnych PGK, oraz

d.

konieczności weryfikacji (ponownego określenia zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi na gruncie ustawy o podatku dochodowym) wartości podatkowej składników majątku nabytych w trakcie istnienia PGK w odniesieniu do transakcji realizowanych w okresie funkcjonowania PGK, oraz

e.

złożenia korekt deklaracji podatkowych PGK i złożenia indywidualnych deklaracji podatkowych przez poszczególne spółki tworzące PGK za okres istnienia PGK.

* Czy zrealizowany przez Spółkę Dominującą PGK dochód albo poniesiona strata na transakcji sprzedaży 100% udziałów Zbywanej Spółki Zależnej PGK (transakcji zrealizowanej w okresie istnienia PGK, posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i powodującej utratę statusu podatnika podatku dochodowego przez PGK) Spółka Dominująca PGK, jako spółka reprezentująca PGK, powinna uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK.

Przedmiot niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 1. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 1 - sprzedaż 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK przez Spółkę Dominującą PGK (w okresie istnienia PGK) będzie skutkowała utratą przez PGK w dniu sprzedaży ww. udziałów statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z normą art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednym z warunków istnienia podatkowej grupy kapitałowej jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jest, by jedna ze spółek tworzących tę grupę (spółka dominująca), posiadała bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym pozostałych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.

Jednocześnie, w myśl normy art. la ust. 10 tej ustawy, w razie gdy w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków oznacza utratę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz koniec jej roku podatkowego. W takiej sytuacji, zgodnie z regulacją art. 8 ust. 7 pkt 2 ww. ustawy, dla poszczególnych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, dzień następujący po dniu, w którym grupa utraciła status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, jest dniem rozpoczynającym nowy rok podatkowy spółek tworzących dotychczas podatkową grupę kapitałową.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, skoro w analizowanej sytuacji:

a.

w wyniku sprzedaży 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK zostanie naruszony warunek uznania PGK za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, tj. Spółka Dominująca PGK nie będzie posiadała bezpośredniego 95% udziału w kapitale zakładowym jednej ze Spółek Zależnych PGK, oraz

b.

zgodnie z literalną treścią powołanych przepisów, dzień naruszenia tego warunku oznacza utratę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz koniec roku podatkowego podatkowej grupy kapitałowej,

* to bezsprzecznym jest, że przedmiotowa sprzedaż 100% udziałów w Zbywanej Spółce Zależnej PGK przez Spółkę Dominującą PGK będzie skutkowała utratą przez PGK w dniu sprzedaży ww. udziałów statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego PGK.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, w szczególności w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB5/423-588/09-11/MB) oraz z dnia 25 kwietnia 2012 r. (sygn. IPPB5/423-73/12-11/AM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl