ITPB3/423-596/09/PS - Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów uzyskiwanych w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi (z lokali mieszkalnych i garaży) wspólnoty mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-596/09/PS Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów uzyskiwanych w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi (z lokali mieszkalnych i garaży) wspólnoty mieszkaniowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu 7 października 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 dochodów Jednostki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 dochodów Jednostki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Uchwałą nr 1/2008 z dnia 28 marca 2008 r. zebranie ogółu właścicieli uchwaliło, że w zakresie praw i obowiązków właścicieli nieruchomości oraz zarządu nieruchomością wspólną zgodnie z zapisem art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o własności lokali. Od dnia 28 marca 2008 r. (data uchwały) do dnia 31 marca 2009 r. funkcjonował zarząd powierzony Spółdzielni Mieszkaniowej. W dniu 18 marca 2009 r. złożono zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 o powstaniu jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej o nazwie Wspólnota Mieszkaniowa. Powstała jednostka otrzymała regon, założyła rachunek bankowy i od dnia 1 kwietnia 2009 r. funkcjonuje jako Wspólnota Mieszkaniowa zarządzająca lokalami w tej nieruchomości. Nieruchomość składa się z lokali mieszkalnych i garaży przynależnych (wbudowanych) oraz lokali użytkowych. Dochody z lokali mieszkalnych i garaży korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy, natomiast dochody uzyskane przez Wspólnotę z lokali użytkowych opodatkowane są podatkiem dochodowym.

Pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego zakwestionował, iż powstała jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej w rozumieniu przepisów prawa jest wspólnotą mieszkaniową i nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazuje natomiast, iż zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zastosowanie przepisów ustawy o własności lokali następuje w oparciu o art. 241 ust. 1 lub art. 26 ust. 1.

W omawianej nieruchomości Wspólnota Mieszkaniowa powstała w oparciu o art. 241 ust. 1 ww. ustawy po podjęciu uchwały nr 1/2008 z dnia 28 marca 2008 r. większością głosów, obliczoną według wielkości udziałów w tej nieruchomości, mimo że nie została wyodrębniona własność wszystkich lokali i właścicielem lokali niewyodrębnionych jest nadal Spółdzielnia Mieszkaniowa (Spółdzielnia jest jednym z właścicieli lokali w nieruchomości).

Ograniczenie wprowadzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego do określenia "wspólnotą mieszkaniową" tylko takiej jednostki, która powstaje z mocy prawa na podstawie art. 26 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, pomija w istotny sposób możliwą inicjatywę większości właścicieli, która zapisana została w art. 241 ust. 1 omawianej ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi (z lokali mieszkalnych i garaży) Wspólnoty Mieszkaniowej powstałej z mocy art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie wskazuje się, że dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy powstała Wspólnota Mieszkaniowa na mocy art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest wspólnotą mieszkaniową, albowiem art. 241 ust. 1 tej ustawy ustanawia zasadę, że w razie podjęcia uchwały większością głosów właścicieli lokali w budynku położonym w obrębie danej nieruchomości wspólnej, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali. Uchwała taka został podjęta w dniu 28 marca 2008 r. Złożone zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 było oświadczeniem, że od dnia 1 kwietnia 2008 r. nastąpi oddzielenie rozliczania Wspólnoty Mieszkaniowej korzystającej w zakresie gospodarki mieszkaniowej ze zwolnienia z podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2007 r. przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyjątkiem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Stosownie do wyżej cytowanego przepisu (wprowadzonego przepisem art. 1 pkt 18 lit. a) tiret czwarte ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz. U. Nr 217, poz. 1589), z dniem 1 stycznia 2007 r. - zwolnione od podatku są wyłącznie te dochody wspólnot mieszkaniowych, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.

Artykuł 241 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) stanowi natomiast, iż większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali.

Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

W związku z powyższym zauważyć należy, iż przepis art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwala większości właścicieli lokali, obliczanych według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków, jak również w zakresie zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W konsekwencji w warunkach objętych dyspozycja art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnota może pozbawić spółdzielnię zarządu nieruchomością wspólną pomimo, iż w nieruchomości pozostała cześć (czy choćby jeden) niewyodrębnionych lokali.

W doktrynie ugruntowany jest pogląd, że przepis art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych winien być pojmowany jako norma umożliwiająca większości właścicieli lokali utworzenie wspólnoty mieszkaniowej i zniesienie zarządu nieruchomością wspólną wykonywanego przez spółdzielnię mieszkaniową.

Wnioskodawca wskazał, iż uchwałą nr 1/2008 z dnia 28 marca 2008 r. zebranie ogółu właścicieli uchwaliło większością głosów obliczaną według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, że w zakresie praw i obowiązków właścicieli nieruchomości oraz zarządu nieruchomością wspólną zgodnie z zapisem art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o własności lokali i ponadto od dnia 1 kwietnia 2009 r. Jednostka funkcjonuje jako Wspólnota Mieszkaniowa zarządzająca lokalami w tej nieruchomości, składającej się z lokali mieszkalnych i garaży przynależnych (wbudowanych) oraz lokali użytkowych. Jeśli więc, jak twierdzi Wnioskodawca, doszło do skutecznego ustanowienia Wspólnoty Mieszkaniowej, to w konsekwencji może on korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, iż dochody jednostek określonych w tym przepisie uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl