ITPB3/423-566a/09/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-566a/09/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii obowiązku poboru podatku w związku z przeznaczeniem części jej zysku na podwyższenie kapitału zakładowego i wypłatą dywidendy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika w związku z przeznaczeniem części jej zysku na podwyższenie kapitału zakładowego i wypłatą dywidendy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka ma dwóch udziałowców. Jednym z nich jest osoba fizyczna posiadająca 60% udziałów, a drugim - osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), która posiada 40% udziałów. Z części wypracowanego zysku w 2008 r. wspólnicy postanowili podwyższyć jej kapitał zakładowy oraz wypłacić dywidendę.

Spółka kapitałowa będąca wspólnikiem Wnioskodawcy posiada 40% udziałów od października 2008 r. Ponieważ jest to okres krótszy niż 2 lata, a zwiększenie kapitału zakładowego stanowi dla wspólnika będącego osobą prawną przychód na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca - jako płatnik - pobrał zryczałtowany podatek 19% i przekazał go razem z informacją CIT-7 do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę wspólnika.

Dywidenda będzie wypłacona w późniejszym terminie. Spółka zamierza potrącić od niej podatek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Spółka powinna była pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od kwoty zwiększenia kapitału zakładowego od wspólnika będącego osoba prawną, czy przychód taki korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4.

2.

Czy wypłacając dywidendę, należy również pobrać od niej zryczałtowany podatek, czy będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4.

3.

Jeśli dochody (przychody) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych korzystają ze zwolnienia, to czy trzeba sporządzać informację CIT-7 i deklarację CIT-6R.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego i drugiego. Wniosek Spółki w zakresie pytania trzeciego będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, należało pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od zwiększenia kapitału zakładowego i sporządzić informację CIT-7, ponieważ spółka będąca wspólnikiem nie posiada swoich udziałów nieprzerwanie przez okres 2 lat (art. 22 ust. 4a). W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wypłacając dywidendę należy również pobrać zryczałtowany podatek na podstawie art. 22 ust. 4a.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Należności wypłacane z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 powołanej ustawy to dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 10 ust. 1 omawianej ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym m.in. wskazany w pkt 4 tego przepisu dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Co do zasady dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Ustawodawca przewidział wyjątki od powyższej zasady. Na mocy art. 22 ust. 4 omawianej ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki.

Na mocy art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533), określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustalono - od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - w wysokości nie mniejszej niż 15%.

Należy ponadto wskazać, że warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia - ustanowionym w art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Na mocy art. 22 ust. 4b tej ustawy, omawiane zwolnienie ma zastosowanie również w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania tych udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, upływa po dniu uzyskania dochodów (przychodów), o których mowa w art. 22 ust. 1.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienie wynikające z tego przepisu wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych:

1.

jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2.

istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony (art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Jak wynika z powołanych przepisów, omawiane zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma zastosowanie, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

1.

wypłacającym te należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

2.

uzyskującym należności jest spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

3.

spółka uzyskująca należności posiada bezpośrednio odpowiedni procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej te należności,

4.

spółka uzyskująca należności posiada te udziały (akcje) nieprzerwanie przez okres dwóch lat,

5.

odbiorcą należności jest spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład tej spółki,

6.

miejsce siedziby spółki uzyskującej te należności zostanie udokumentowane certyfikatem rezydencji albo istnienie zagranicznego zakładu zostanie udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem organu podatkowego.

Warunek zastosowania omawianego zwolnienia, jakim jest nieprzerwane posiadanie udziałów (akcji) w spółce dokonującej wypłat z tytułów określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez okres dwóch lat nie musi być przy tym spełniony w dacie dokonywania tych wypłat. Dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych korzysta ze zwolnienia również w sytuacji, gdy uzyskujący go podatnik posiada wymagany procent udziałów (akcji) przez okres krótszy niż dwa lata, o ile stan ten nie ulegnie zmianie do momentu upływu wymaganego okresu dwóch lat.

Ustawodawca unormował jednocześnie skutki podatkowe niedopełnienia omawianego warunku. Stosownie do art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku jego niedotrzymania, spółka uzyskująca dochód (przychód) z dywidendy lub inny przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od tego dochodu (przychodu) w wysokości 19% dochodu (przychodu) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia.

Należy ponadto podkreślić, obowiązek udokumentowania miejsca siedziby spółki uzyskującej dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych certyfikatem rezydencji w celu skorzystania ze zwolnienia, ciąży zarówno na spółkach zagranicznych, jak i na spółkach z siedzibą na terytorium Polski.

W analizowanym przypadku, część zysku wypracowanego przez Spółkę w 2008 r. została przeznaczona na podwyższenie jej kapitału zakładowego oraz wypłatę dywidendy. Zarówno dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, jak i dywidenda stanowią dochody (przychody) wspólników z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. W związku z powyższym, Wnioskodawca ma wątpliwości, czy ww. przysporzenia wspólnika będącego osobą prawną podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, czy są wolne od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy zatem podkreślić, że w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym:

* wypłacającym przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej jest "A" Sp. z o.o., będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę w B.,

* uzyskującym te przychody (dochody) jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce,

* spółka uzyskująca przychody (dochody) posiada bezpośrednio 40% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy,

* spółka uzyskująca przychody (dochody) posiada ww. udziały od października 2008 r., czyli krócej niż dwa lata.

Oznacza to, że o ile miejsce siedziby wspólnika Wnioskodawcy zostanie udokumentowane certyfikatem rezydencji, spełnione są przesłanki zastosowania przedmiotowego zwolnienia, wynikające z omówionych powyżej przepisów.

W szczególności, przeszkody dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi okoliczność, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada udziały Wnioskodawcy przez okres krótszy niż dwa lata, o ile pozostanie w ich posiadaniu do końca wymaganego okresu dwuletniego. W przeciwnym wypadku, będzie zobowiązana do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując, w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, Spółka błędnie uznała, że w przypadku, gdy wspólnik będący osobą prawną posiada jej udziały przez okres krótszy niż 2 lata, nie ma możliwości zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W analizowanych sytuacjach, przesłanki zastosowania przedmiotowego zwolnienia są spełnione, o ile miejsce siedziby wspólnika zostanie udokumentowane uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80 - 219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl