ITPB3/423-548/13/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-548/13/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) dotyczącym wydania pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania przychodu w związku nabyciem autorskich praw majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania przychodu w związku nabyciem autorskich praw majątkowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca od ponad dwudziestu lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji leków i kosmetyków. Wnioskodawca samodzielnie opracowuje receptury wytwarzanych przez siebie wyrobów, zatrudniając w tym celu specjalistów z dziedziny chemii kosmetyków.

Wnioskodawca planuje podjąć współpracę naukowo-badawczą i rozwojową z wydziałem chemicznym Politechniki (dalej: Uczelnia), w ramach projektu "...". Celem współpracy będzie uzyskanie przez strony projektowanej umowy obopólnych korzyści, które będą polegały na:

* dostępie przez studentów i doktorantów Uczelni do praktycznej wiedzy i doświadczenia zgromadzonych przez Wnioskodawcę w okresie prowadzenia działalności gospodarczej;

* korzystaniu przez studentów i doktorantów Uczelni z dostarczonych przez Wnioskodawcę, niezbędnych do prowadzenia wspólnych badań naukowych, próbek substancji czynnych, surowców, produktów leczniczych, wzorców, odczynników oraz akcesoriów;

* nabyciu przez Wnioskodawcę od Uczelni autorskich praw majątkowych do wyników prac dyplomowych i doktorskich, jak również praw majątkowych do projektów wynalazczych oraz rozwiązań innowacyjnych, powstałych w związku z realizacją przez studentów i doktorantów projektu "...".

Współpraca stron będzie polegała na:

* wskazywaniu przez Wnioskodawcę tematów prac dyplomowych oraz rozpraw doktorskich,

* wspólnych badaniach naukowych, w tym analizach i próbach laboratoryjnych, prowadzonych przez studentów i doktorantów uczelni oraz specjalistów zatrudnianych przez Wnioskodawcę,

* cyklicznych spotkaniach osób zaangażowanych we współpracę w celu omówienia wyników badań naukowych.

Planowane jest zawarcie przez strony współpracy w ramach projektu "..." pisemnej umowy, która nie będzie przewidywała jakiejkolwiek odpłatności za aktywności stron.

Zakres czynności Wnioskodawcy będzie dostosowany do zakresu współpracy naukowo-badawczej i rozwojowej z Uczelnią. Planowana umowa nie przewiduje dokonywania przez Wnioskodawcę na rzecz Uczelni jakichkolwiek świadczeń, które nie miałyby na celu prowadzenia wspólnych badań naukowych. Planowana współpraca nie przewiduje również dokonywania jakichkolwiek rozliczeń finansowych pomiędzy Wnioskodawcą a Uczelnią.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania

1. Czy wykonywanie przez Wnioskodawcę planowanej umowy o współpracy naukowo-badawczej i rozwojowej, to jest udział pracowników Wnioskodawcy we wspólnych badaniach naukowych, przekazywanie wiedzy i doświadczenia, jak również materiałów do prowadzenia badań naukowych, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2. Czy nabycie przez Wnioskodawcę autorskich praw majątkowych do wyników prac dyplomowych i rozpraw doktorskich oraz praw majątkowych do projektów wynalazczych oraz rozwiązań innowacyjnych spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca w odniesieniu do pytania drugiego wskazał, że nabycie autorskich praw majątkowych do wyników prac dyplomowych i rozpraw doktorskich, jak również praw majątkowych do projektów wynalazczych oraz rozwiązań innowacyjnych Wnioskodawca nie nastąpi nieodpłatnie, co skutkowałoby dla Wnioskodawcy powstaniem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się jednolicie, że świadczenie nieodpłatne oznacza takie przysporzenie majątkowe, które nie jest związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu. Powyższy pogląd wyraził np. NSA w wyroku z dnia 29 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2167/10, jak również WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 18 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Po 364/12.

W zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej prawa majątkowe, które będą przysługiwać Wnioskodawcy, powstaną na skutek wspólnych badań naukowych Uczelni oraz Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca zobowiązany będzie do przekazania szeregu materiałów niezbędnych do prowadzenia tychże badań naukowych. W konsekwencji nabycie przez Wnioskodawcę praw majątkowych będzie związane z ponoszeniem przez Wnioskodawcę określonych w umowie rodzajów kosztów osobowych i rzeczowych, jak również ekwiwalentnymi korzyściami Uczelni wynikającymi z pozyskania w trakcie wspólnych prac praktycznej wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy w zakresie zastosowań chemii.

Co więcej, z punktu widzenia Wnioskodawcy zarówno rozmiary kosztów przyszłej współpracy z Uczelnią, jak i poziom korzyści z tejże współpracy, nie mogą być znane na dzień zawarcia umowy. Wynika to z natury prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w obszarze nauk przyrodniczych, które jak to wyżej podkreślono obarczone są znacznym poziomem niepewności co do wyników, jak również nakładów koniecznych do poniesienia w trakcie ich prowadzenia.

Podsumowując, współpraca pomiędzy Wnioskodawcą i Uczelnią będzie miała na celu uzyskanie korzyści przez obydwie strony, a zatem korzyści, które ma nadzieję uzyskać Wnioskodawca, nie będą stanowiły dlań nieodpłatnego nabycia praw majątkowych w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Z istoty podatku dochodowego od osób prawnych wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczając nieodpłatne świadczenie do czynników kształtujących podstawę opodatkowania, nie precyzuje, co należy rozumieć przez "nieodpłatne świadczenie". Zgodnie z wykładnią gramatyczną, odpłacać to "oddawać komuś coś w zamian", odpłatny zaś to "taki za który się płaci, wymagający zapłacenia, zwrot kosztów" (Nowy Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 2002).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że przychody zawsze wiążą się z pewnym przysporzeniem majątkowym, tj. korzyścią znajdującą, chociażby pośrednio, odzwierciedlenie w majątku podatnika. Odnosi się to również do otrzymanych nieodpłatnie rzeczy, praw lub świadczeń, za które należy uznać wszystkie te zdarzenia prawne oraz gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy.

Istotą "nieodpłatnego otrzymania" jest więc brak świadczenia wzajemnego, co w konsekwencji wyraża się w zaistnieniu stanu, w którym po stronie przyjmującego dochodzi do zwiększenia aktywów bądź zmniejszenia pasywów.

Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu. Ustalenie, czy określone świadczenie uzyskane przez podatnika nieodpłatnie stanowi dla niego przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wymaga oceny charakteru dokonanego rodzaju czynności, w szczególności zbadania, czy należy ona do czynności przysparzających, w przypadku których strona dokonująca przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową.

Powstanie przychodu ze świadczeń nieodpłatnych należy zatem rozważyć zawsze wtedy, gdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych otrzymuje bez obowiązku świadczenia wzajemnego rzeczy lub prawa, bądź inne świadczenia lub też możliwość korzystania z rzeczy lub praw.

Zatem w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe.

Warunkiem uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód - co wynika z literalnego brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest jego otrzymanie przez podatnika. Aby mówić o otrzymaniu świadczenia przez świadczeniobiorcę, świadczeniodawca musi wyrazić pozytywną wolę tego świadczenia poprzez zobowiązanie się do jego spełnienia. Nie wystarczy samo zawarcie umowy o nieodpłatne świadczenie, lecz konieczne jest jej wykonanie.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że pomiędzy Spółką a Uczelnią dojdzie do zawarcia umowy o współpracy na podstawie, której będą prowadzone wspólne badania naukowe. Na podstawie wskazanej umowy Spółka będzie nabywała od Uczelni autorskie prawa majątkowe do wyników prac dyplomowych i doktorskich jak również praw majątkowych do projektów wynalazczych oraz rozwiązań innowacyjnych powstałych w związku z realizacją wspólnych badań.

Wnioskodawca wskazał, że w ramach planowanej współpracy zobowiąże się do udostępniania studentom i doktorantom Uczelni praktycznej wiedzy i doświadczenia zgromadzonych przez Spółkę w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, oraz dostarczania niezbędnych do prowadzenia wspólnych badań naukowych próbek substancji czynnych, surowców, produktów leczniczych, wzorców odczynników oraz akcesoriów.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w przypadku realizacji ww. umowy, po stronie Spółki nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka, zawierając przedmiotowe porozumienie, zobowiązana będzie bowiem do odpowiedniego zachowania, polegającego na przekazywaniu informacji, wiedzy, oraz dostarczania materiałów niezbędnych przy prowadzeniu badań. Nieodpłatnym świadczeniem jest natomiast uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z obowiązkiem ponoszenia świadczeń, wydatków, powstaniem kosztów, czy też inną formą ekwiwalentu.

Reasumując powyższe, nabywane autorskie prawa majątkowe opisane we wniosku związane z badaniami prowadzonymi na podstawie zawartego porozumienia, nie będą stanowiły dla Spółki przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie podkreślić należy, że w trybie postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej tut. organ nie może przesądzić o możliwości wystąpienia na gruncie przedmiotowej sprawy świadczenia częściowo odpłatnego, gdyż wykraczałoby to poza ramy tego postępowania zakreślone przez ustawodawcę w rozdziale 1a Ordynacji podatkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl