ITPB3/423-474/12/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-474/12/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

M.S.A. (dalej: Spółka) prowadzi działalność m.in. w zakresie produkcji i dystrybucji konserw mięsnych, pasztetów, dań gotowych oraz karmy dla psów i kotów.

Spółka zawiązała spółkę z ograniczona odpowiedzialnością, która będzie prowadzić działalność pod firmą "M. I. Sp. z o.o.". Jedynym (100%) wspólnikiem M.I. Sp. z o.o. w organizacji (dalej: MI) jest Spółka.

Spółka posiada także 2571 udziałów w spółce M.G.C. Sp. z o.o. (dalej: MGC), co stanowi ok. 99,5% udziałów w spółce MGC.

Wszystkie wymienione podmioty, tj. Spółka, MI oraz MGC posiadają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po zarejestrowaniu MI w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka planuje dokonać transakcji, w ramach której wniesie ona aportem do spółki MI wszystkie posiadane przez siebie udziały spółki MGC. W zamian za aport ww. udziałów spółka MI wyda Spółce własne udziały w powyższym kapitale, których łączna wartość nominalna będzie odpowiadać wartości rynkowej wszystkich wniesionych udziałów spółki MGC. W wyniku przedmiotowej transakcji, MI nabędzie większość udziałów spółki MGC i tym samym uzyska bezwzględną większość praw głosu w MGC.

Po zakończeniu ww. transakcji, Spółka nadal będzie posiadać 100% udziałów spółki MI. Jednocześnie, MI będzie większościowym udziałowcem w spółce MGC.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym przedmiotowa transakcja stanowi wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - a w konsekwencji w momencie dokonania wymiany udziałów Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów spółki MI w zamian za aport w postaci udziałów spółki MGC.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona transakcja stanowi wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem, w momencie dokonania ww. wymiany udziałów Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów spółki MI w zamian za aport w postaci udziałów spółki MGC.

Uzasadniając swoje stanowisko, Spółka wskazuje, że zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest m.in. "nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio".

Jednakże, w myśl art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: "Jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej-wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

* do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów)".

Treść ww. regulacji stanowi implementację do polskiego systemu prawnego Dyrektywy Rady UE 90/434/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wydzieleni, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych Państw Członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE pomiędzy Państwami Członkowskimi (Dyrektywa 90/434 Dz. U. UE L z dnia 20 sierpnia 1990 r.). Przedmiotowa Dyrektywa wprowadza zasadę neutralności podatkowej wymienionych w niej czynności restrukturyzacyjnych - w tym w szczególności transakcji wymiany udziałów dokonywanej przez spółki z siedzibą w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Zastosowanie normy art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przewidującego neutralność podatkową, dla spółki wnoszącej oraz spółki nabywającej, transakcji wniesienia na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów innej spółki - oraz zakwalifikowanie jej jako wymiany udziałów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, wymaga spełnienia dodatkowych warunków w nim wskazanych, tj.:

1.

w ramach transakcji spółka nabywająca otrzyma w drodze aportu udziały spółki trzeciej, w zamian za co wyda spółce wnoszącej udziały własne w podwyższonym kapitale:

2.

w wyniku transakcji spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) nabywa lub zwiększa ilość udziałów (akcji), które posiada w tej spółce i które już dają jej bezwzględną większość praw głosu;

3.

podmioty biorące udział w transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej (lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Spółka pragnie podkreślić, iż w jej ocenie - w zdarzeniu przyszłym wskazanym w niniejszym wniosku - zostaną spełnione wszystkie ww. przesłanki, tj.

1.

w wyniku rozważanej transakcji Spółka (spółka kapitałowa) wniesie aportem do MI (spółki kapitałowej) wszystkie posiadane przez siebie udziały spółki MGC - w zamian za co MI wyda Spółce własne udziały w podwyższonym kapitale zakładowym;

2.

w wyniku transakcji spółka MI nabędzie 2571 udziałów spółki MGC uzyskując tym samym bezwzględną większość praw głosu w MGC - przy czym przed dokonaniem ww. transakcji Spółka nie posiadała żadnych udziałów i praw głosu w spółce MGC;

3.

Spółka, MI oraz MGC posiadają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Tym samym, dokonanie przez Spółkę aportu w postaci udziałów spółki MGC do MI będzie stanowić wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie będzie zatem zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki MI w zamian za aport w postaci udziałów spółki MGC.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w tym w szczególności:

1.

w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 listopada 2011 r. sygn. IPPB3/423-602/11-2/AG, w której uznano za prawidłowe stanowisko podatnika w zbliżonym stanie faktycznym, zgodnie z którym: "W konsekwencji Spółka nie powinna rozpoznać dla celów podatkowych przychodu z tytułu otrzymania udziałów Spółki B na moment dokonania wymiany udziałów. Obowiązek podatkowy Spółki jest bowiem odroczony w czasie do momentu późniejszego odpłatnego zbycia udziałów objętych w Spółce B w wyniku transakcji wymiany udziałów";

2.

w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 lipca 2011 r. sygn. ILPB3/423-159/11-6/EK, w której organ podatkowy potwierdził, że: "Wobec powyższego, w wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów, w ramach której Wnioskodawca stanie się udziałowcem (akcjonariuszem) Spółki Celowej II, a Spółka Celowa II udziałowcem (akcjonariuszem) Spółki Celowej, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi przychód z tytułu otrzymanych udziałów (akcji)";

3.

w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2010 r. (sygn. IPPB3/423-647/10-4/AG), w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym transakcja polegająca na przeniesieniu własności udziałów w spółce zależnej na nabywcę w drodze aportu (wkładu niepieniężnego) nie będzie prowadziła po stronie wnoszącego aport do powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, biorąc pod uwagę art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl