ITPB3/423-454/08/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-454/08/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.) - uzupełnionym w dniu 8 października 2008 r. oraz w dniu 29 października 2008 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki/kredytu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełniony w dniu 8 października 2008 r. oraz w dniu 29 października 2008 r. - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki/kredytu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. udzielanie pożyczek i kredytów swoim członkom. W przypadku, gdy zobowiązanie klienta wobec Jednostki z tytułu zaciągniętej pożyczki lub kredytu nie jest spłacane w terminie zostaje skierowane na drogę postępowania sądowego. Z chwilą złożenia pozwu do sądu, na podstawie zapisów art. 482 ustawy - Kodeks cywilny, mówiących m.in., że "od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie należnych dla Kasy odsetek, czyli przekształcenie zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki, czy też kredytu.

W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.

Czy skapitalizowane odsetki od pożyczki/kredytu stanowią przychód podatkowy w dacie kapitalizacji odsetek czy w momencie ich zapłaty (otrzymania przez Jednostkę).

Zdaniem Wnioskodawcy w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) znajduje się definicja przychodu, którym są między innymi otrzymane pieniądze lub wartości pieniężne, w tym również świadczenia w naturze i różnice kursowe. Odsetki, jako forma wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, zwykle mają formę pieniężną. Tym samym, aby mogły stanowić przychód, podatnik, zgodnie z przytoczoną dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1, powinien te odsetki rzeczywiście otrzymać. Ponadto, zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek/kredytów.

W ocenie Wnioskodawcy należy rozróżnić sytuację, gdy strony podpisują umowę o kapitalizacji odsetek, od sytuacji gdy w związku z niewywiązywaniem się dłużnika z obowiązku spłaty rat pożyczki/kredytu i odsetek od nich dochodzi do złożenia przez Jednostkę pozwu do sądu. W pierwszym przypadku dochodzi do sytuacji, która jest postrzegana jako spłata odsetek i zaciągnięcie nowego kredytu w wysokości tychże odsetek i pozostałego do spłaty kapitału. Wówczas ma zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy. W drugiej sytuacji wniosek do sądu składany jest przez Jednostkę na łączną kwotę zadłużenia (kapitał i odsetki) i po uzyskaniu wyroku naliczane są odsetki od pełnej wartości zadłużenia. Jednakże, zdaniem Wnioskodawcy, powyższe nie daje podstaw do twierdzenia, że wolą stron była spłata odsetek i zaciągnięcie nowego zadłużenia, które wówczas przybiera formę kapitału. W tym przypadku dochodzi bowiem do wykorzystania możliwości zapisu art. 482 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) który stanowi, że "od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba, że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie odsetek do dłużnej sumy". Pomimo tego, że do udzielonej pożyczki doliczane są odsetki i od łącznej wartości naliczane są odsetki od dnia złożenia pozwu, trudno zgodzić się, że ustawodawca dla tej sytuacji ustanowił przepis art. 12 ust. 4 pkt 1. Wymieniony zapis dotyczy bowiem wyłącznie sytuacji, gdy do kapitalizacji dochodzi w drodze podpisania umowy i jest to wolą obu stron. Natomiast w przypadku gdy kapitalizacja jest dokonywana w związku ze złożeniem pozwu do sądu, ma zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle zapisów ustawy, w każdej sytuacji istotne jest, aby odsetki były otrzymane. Nie można zatem mówić o otrzymaniu odsetek, gdy Jednostka zmuszona jest dochodzić ich na drodze sądowej. Zarówno więc w przypadku odsetek naliczonych i nieskapitalizowanych, jak i w przypadku odsetek naliczonych i skapitalizowanych o chwili powstania przychodu rozstrzyga moment faktycznej zapłaty odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl